مصفا بیان کرد:

کدخبر : 542982

به گزارش شما و اقتصاد: سید محمود مصفا دبیر شورای راهبردی ستاد مردمی آیت الله رئیسی ثمر(سمر) و همچنین رییس کمیته اقتصاد نفت و گاز ستاد مردمی ثمر در نشستی مشترک با مدیران صنایع بزرگ و اصناف و فعالین اقتصادی در ستاد مرکزی ثمر به تشریح عملکرد اقتصادی چند ساله گذشته پرداخت.

به گزارش شما و اقتصاد: وی گفت: اقتصاد ایران را پس از اتفاقات چند ساله اخیر اگر بخواهم تحلیل کنم، شاهد نابسامانیهای فراوانی در حوزه اقتصاد بوده ایم، میخواهم بگویم این روزها مشکل اصلی مردم گرفتاریهای اقتصادی و معیشتی است.

مصفا بیان کرد: متاسفانه اقتصاد خیلی وقت است که رها شده و امروزه شاهد به کما رفتن اقتصاد  کشور هستیم. گرانی ها و معیشت فوق العاده سخت مردم مربوط به کارنامه  اقتصادی تیم فعلی و بی تدبیری ها و ویژه خواری ها و تبعیض ها است. 

دبیر شورای راهبردی گفت: واضح  است که باید مردم را بیکار و بدهکار ببینیم، نمایان است که عقب افتادگی شدید اقتصادی را نظاره گر باشیم، معتقدم سیاست گذاری ها و تصمیمات اشتباه و بی پایه، ناکارآمدی های غیر قابل توجیه اقتصاد را نابود کرد.

مصفا تصریح کرد: به  عنوان یک کارشناس حوزه انرژی تاکید دارم، کشور عزیز ما صاحب منابع طبیعی برتر دنیا به ویژه در حوزه نفت و گاز است ولی متاسفانه  اینقدر سیاست گذاریهای اشتباه را تکرار کردیم که گویی داشتن منابع طبیعی و خدادادی اثر منفی روی اقتصاد ما داشته است، یعنی بجای آوردن رفاه عمومی و شتاب گرفتن در رشد اقتصادی، شاهد منفی شدن شاخص های اقتصادی و اجتماعی هستیم.

مصفا بیان کرد: سالهاست که می گوییم  از اقتصاد تک محصولی باید دوری کنیم تکیه به درآمد های ارزی حاصل از فروش نفت  وخام فروشی و عدم توجه به صنایع پایین دستی صنعت نفت و تسهیل وشناسایی راههای فروش و صادرات محصولات پایین دستی در شرایط فعلی وارز اوری در این صنایع  نتیجه ای جز بحران این روزها ندارد چرا که اراده جدی جهادی  را در این حوزه ها شاهد نبودیم و متولیان آن دچار  روزمرگی اداری شده اند.

 وقتی به ظرفیت های داخلی برای تولید بی توجهی  میشود ، اقتصاد در درجه ای از سقوط قرار می گیرد که با جراحی هم  علاج زود هنگامی نخواهد داشت.

مصفا گفت: اقتصاد خانواده به دلیل ناکار آمدی و بی توجهی مسئولان در حال فرو ریختن است و سود حاصل از گرانی ها به جیب دلالان رانت خور میرود.

 مصفا بیان کرد: عقیده دارم وقتی این طوفان سیاه گرانی و تلاطم و سختی در معیشت مردم را میبینیم و  هیچ برنامه اصولی برای برون رفت وجود ندارد حتی نمیتوانیم در تامین کالاهای اساسی مردم اقدامی لازم را  انجام دهیم فقط یک معنا دارد که  آقایان از پاس دادن وظایف مسئولیتی به یکدیگر در سالهای قبل  و گفتار درمانی های بیهوده و نا کارامدی های ممتد به ترک فعل در مسئولیت های کلان در نظام اقتصادی کشور رسیده اند.

 همانطور که دیدید چندی  پیش در حوزه انرژی، نمایندگان مجلس  نامه ای خطاب به رئیس جمهور نوشتند  در مورد کم کاری های وزارت نفت و ترک فعل مدیران صنعت نفت  این در حالیست که برآورد میشود خسارتهای عظیم چند ده میلیارد دلاری به حوزه نفت و گاز وارد شده است.

مصفا یادآور شد: بارها رهبر معظم انقلاب به مسئولان متذکر شدند که مردم دچار تنگی در اقتصاد خانوار هستند و همواره رهبری ، غصه معیشت و گرانی ها را دارند و  ایشان بارها تاکید داشته اند ، گرانی راه حل دارد و راه حل های کارشنان را به مسئولین جهت رفع و حل مشکلات اقتصادی داده اند. 

مصفا ذکر کرد: اما متاسفانه کجاست گوش شنوا که اقدامی جانانه و حماسی برای رفاه و سعادت مردم انجام دهد.

مصفا سپس  با شمردن پرسش هایی عنوان کرد، آیابرای  درمان اقتصاد و برای رهایی از بحران باید همیشه منتظر اجرای راهکارهایی کوتاه مدت باشیم؟

 اساسا اقتصاد بیمار ایران با تصمیمات کوتاه مدت قایل ترمیم است و یا یک جراحی اصولی بستر ساز نیاز دارد؟ چگونه تورم را باید کنترل کرد؟ حلقه مفقوده در مدیریت اقتصادی کجاست؟

آیا حذف صفرهای پول کمکی به اقتصاد ایران میکند یا صرفا پاک کردن صورت مسئله بحران این روزهای کشور است؟ 

در عرصه تولیدات اقتصادی با چه مشکلی جدی روبرو هستیم آیا صرفا نقدینگی و پول چاره کار است ؟؟

بحث اشتعال و  بحران ملی اشتغال جوانان کجای اقتصاد ایران قرار دارد .؟

رئیس کمیته اقتصاد نفت و گاز ستاد مردمی آیت الله رئیسی (ثمر) در انتها بیان کرد: انشالله  به شرط همت، به شرط کار جهادی ،و رفع سریع مانع زدایی های اقتصادی واصل شایسته سالاری در بدنه مدیریت روزنه های امید را به مردم  صبور و مهربان کشورمان بر گردانیم و بهبودی و گشایش اقتصادی را در سر سفره مردم شاهد باشیم ما به شما فعالان حوزه صنعت و اصناف قول می دهیم در صورتی که مردم به آقای رییسی رای بدهند و ایشان رییس جمهور بشوند با استفاده از اختیارات ریاست جمهوری ونیز برنامه ریزی و راهکارهای اقتصادی کارشناسی شده در سه مرحله کوتاه مدت ،میان مدت وبلند مدت شاهد افزایش شاخص های اقتصادی کشور وبه تبع آن کمک به حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم عزیز ایران باشیم.

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

آنچه دیگران می خوانند:
  فن آوری اطلاعات
  بورس
  خودرو
  پتروشیمی
  مناطق آزاد
  گردشگری
  صنایع غذایی
  انرژی
  بانک
  بیمه