ایجاد تحولات عظیم در مجموعه کانسارهای سنگ آهن سنگان/

تامین یک‌ سوم خوراک فولادسازان کشور در عسلویه معدنی شرق کشور

تامین یک‌ سوم خوراک فولادسازان کشور در عسلویه معدنی شرق کشور
کدخبر : 575522

با شروع دولت سیزدهم و انتصاب دکتر محمد گل‌محمدی مدیر جهادی که کارنامه درخشانی در مدیریت صنعتی کشور از جمله مدیرعاملی شرکت تامین و عضو هیئت مدیره شرکت معدنی همیار انرژی دارد، رکورد شکنی‌ها و پیشرفت های قابل توجهی در مجتمع سنگ‌آهن سنگان به ثمر نشسته است.

در فاصله ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد مقدس و نزدیک مرز افغانستان، مجموعه کانسارهای سنگ آهن سنگان مشهور به عسلویه شرق ایران قرار دارد که جزء ۱۰ معدن برتر جهان بشمار می‌آید.

 مجتمع سنگ آهن سنگان به پایتخت سنگ آهن خاورمیانه و عسلویه شرق کشور معروف است و بیش از ۲۵ درصد خوراک فولاد کشور را تامین می‌کند.

 دکتر گل‌محمدی دارای دکتری تخصصی جغرافیا و برنامه‌ریزی و کارشناسی ارشد مدیریت MBA بوده و ۱۹ مقاله علمی و پژوهشی در حوزه اقتصاد، عمران و مدیریت است.

 این معدن مشهور از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم موفق به ثبت رکوردهای پیاپی در حفاری اکتشافی، استخراج سنگ‌آهن، باطله‌برداری، تولید کنسانتره و گندله شده است و در یک دهه گذشته پنج سرمایه‌گذار بزرگ فولادی به‌ منظور تولید گندله و کنسانتره در این منطقه استقرار یافته‌اند.

 فولاد سنگان، توسعه فراگیر سناباد، فولاد خراسان، هلدینگ کاوه پارس و اپال پارسیان، پنج سرمایه‌گذاری هستند که با هزاران میلیارد تومان سرمایه‌گذاری، نسبت به ایجاد و احداث کارخانجات تولید کنسانتره و گندله در این پهنه اقدام کرده اند.

 مطابق برنامه‌ریزی‌هایی که تیم مدیریتی جدید هم راستا با شعار دولت مردمی انجام داده، تا افق چشم انداز ۱۴۰۴ سهم ۲۵ درصدی از تامین خوراک فولاد کشور، به تامین یک‌سوم خوراک فولادسازان کشور افزایش خواهد یافت.

 بررسی‌ها از فعالیت ۱۸ ماهه این شرکت در دولت سیزدهم نشان می‌دهد که از مرداد ۱۴۰۰ تا بهمن‌ماه ۱۴۰۱، پنج‌هزار و ۹۲۶ متر حفاری اکتشافی در این مجتمع انجام شده که در مقایسه به مدت مشابه گذشته (مرداد ۹۹ تا بهمن ۱۴۰۰) رشد بیش از ۲ هزار و ۶۰۴ درصدی نشان می‌دهد؛ این مهم بیانگر آن است که رویکرد دولت انجام اکتشافات بیشتر و مهیا کردن شرایط برای استخراج است.

 در طول این ۱۸ ماه ۱۲ مورد پروانه اکتشاف اخذ شد که حاکی از رشد ۲۰۰ درصدی است و بیش از ۳۰ میلیون تن سنگ‌آهن استخراج شد که در هم‌سنجی با مدت مشابه گذشته افزایش بیش از ۵۰ درصدی نشان می‌دهد.

 هپچنین از ابتدای امسال تا پایان دی‌ماه نیز پیمانکار گروه «الف» این مجتمع موفق به استخراج ۵.۹ میلیون تن محصول شده که بیش از کل تولید سال گذشته (۴.۵ میلیون تن) است و پیمانکار گروه «ب» نیز در ۱۰ ماهه امسال ۱۲ میلیون تن کلوخه سنگ‌آهن (کل پارسال ۱۳ میلیون تن) استخراج کرد و بیش از ۵۵۶ هزار تن سنگ‌آهن دانه بندی (کل پارسال تولید ۴۲۲ هزار تن) تولید داشته است.

 یکی از دستاوردهای این معدن در طول آغاز بکار دولت سیزدهم ایجاد اشتغال زایی مستقیم بوده است به گونه ای که میزان اشتغال مستقیم ایجاد شده در مجتمع سنگ آهن سنگان در این مدت ۵۰۰ نفر بوده که رشد ۷۰ درصدی نشان می‌دهد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر:

اخرین اخبار
اخرین اخبار