رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در آیین افتتاح پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد:

دانشگاه ها دیگر تنها نهاد ملی علم نیستند

دانشگاه ها دیگر تنها نهاد ملی علم نیستند
کدخبر : 575886

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه ها دیگر تنها نهاد ملی علم نیستند و به‌زودی با ظهور پلتفرم‌ها شاهد فعالیت دانش‌شهرها به جای دانشگاه‌ها هستیم که ارکان مختلفی را در بر می گیرند.

محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در آیین افتتاح پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد اظهار کرد: در دنیای امروز هوش مصنوعی جایگاه خاصی دارد و تمدن غرب در حال پیگیری این موضوع به صورت جدی است و علیرغم فقر در اخلاق و معنویت، این تمدن به دنبال عرضه کردن خود به کشورهای دیگر است.

وی گفت: طی سال های گذشته فضای جدیدی در دانشگاه ها شکل گرفته و دانشگاه های کلاسیک تبدیل به دانشگاه اجتماعی یا مدرن شده اند اما امروزه شرکت‌های فراملی جای دانشگاه‌های مدرن را گرفته اند و صنعت و دانشگاه‌ نیز مجبور به حرکت کردن در این راستا شده اند.

طهرانچی افزود: دانشگاه ها دیگر تنها نهاد ملی علم نیستند و شرکای جدیدی پیدا کرده اند همچنین تصدی گری دولت ها در آن به حداقل یا صفر رسیده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: امروز امپراتورهای دانش‌بنیان در حوزه تجاری در حال تحت تأثیر قرار دادن حکمرانی در دنیا هستند. به طور مثال گوگل یک شرکت فراملیتی است که در حال تبیین معادلات جدید در دنیا است. در حقیقت این شرکت‌ها در حال پشت سر گذاشتن مرزها بوده و علاوه براین در حال شکل دادن جغرافیای جدیدی در علم است.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر عمر دانشگاه‌های کلاسیک پایان یافته و اطلاعات در شبکه‌ها و جامعه شبکه ای موضوعیت پیدا کرده است؛ همچنین اطلاعات جنگ ترکیبی آغاز کرده که در عرصه‌های مختلف در حال نقش‌آفرینی است.

طهرانچی اظهار کرد: سیاست تولید دانش در حال تغییر به تقاضای دانش است یعنی شرکت های دانش بنیان براساس نیاز صنعت و جامعه دست به تولید اختصاصی می زنند. بنابراین سند جدید تحول دانشگاه آزاد براساس همین رویکرد تنظیم شده است و قانون جهش تولید، امکانی را فراهم کرده تا دانشگاه آزاد اسلامی در پردیس‌های استانی خود، واحدهایی را در قالب پارک علم و فناوری ایجاد کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: دانشگاه‌ها باید مکتب توسعه باشند و برای اداره کشور برنامه های تحولی و رشد ارائه کنند. چراکه به‌زودی با ظهور پلتفرم‌ها شاهد فعالیت دانش‌شهرها به جای دانشگاه‌ها هستیم که ارکان مختلفی را در بر می گیرند.

طهرانچی عنوان کرد: طبق آیات قرآن صنعت فولاد و پتروشیمی در خدمت مردم بوده و برای مردم تلاش می کند همچنین صنعت برای مردم است و به همین خاطر دانشگاه نیز به کمک صنعت می‌آید تا خدمت بیشتری را به مردم داشته باشد.

ایراسین

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر:

اخرین اخبار
اخرین اخبار