رئیس هیئت عامل ایمیدرو پس از بازدید از طرح‌های توسعه‌ای شرکت فولاد سفیددشت مطرح کرد؛

آماده سازی طرح توسعه‌ تکمیلی زنجیره تولید فولاد سپید دشت تا پایان سال جاری

آماده سازی طرح توسعه‌ تکمیلی زنجیره تولید فولاد سپید دشت تا پایان سال جاری
کدخبر : 576429

رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: فولاد مبارکه به دنبال بررسی کامل در مجموعه و زیرمجموعه خود است تا طرح جامعی را تهیه و براساس آن توسعه‌های منطقه‌ای را تنظیم کند. از مدت‌ها قبل طرح توسعه‌ای در شرکت فولاد سپید دشت در دستور کار بود و این طرح تا پایان سال تعریف خواهد شد تا در سال آینده مقدمات اجرایی آن فراهم شود.

وجیه اله جعفری، رئیس هیئت عامل ایمیدرو پس از بازدید از طرح‌های توسعه‌ای شرکت فولاد سفیددشت گفت: طرح احیاء مجموعه فولاد سفیددشت در حال بهره برداری است و امیدواریم این شرکت تا پایان سال به ظرفیت اسمی ۸۰۰ هزارتنی خود دست پیدا کند. همچنین طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده است اولین ذوب از این مجموعه را تا پایان سال جاری خواهیم گرفت؛ ولی برای بخش ریخته‌گری به زمان بیشتری نیاز است و این بخش باید نهایتاً در نیمه اول سال آینده به بهره‌برداری برسد. البته تلاش‌ها بر این است این زمان با همکاری بین سهام‌داران، فولاد مبارکه، پیمانکاران و خود شرکت فولاد سفیددشت کوتاه‌تر شود.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو بر لزوم تکمیل زیرساخت‌های این مجموعه تأکید و خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی مجموعه فولاد سفیددشت بسیاری از زیرساخت‌های دیگر از جمله تأمین آب، پست‌های برق و پلنت‌های دیگر در این مجموعه به‌عنوان یک زنجیره در حال تکمیل‌شدن است و یک سرمایه‌گذاری ۳۰ هزار میلیاردتومانی برای تکمیل این زنجیره در مجموعه فولاد سفیددشت صورت‌گرفته است.

وی در ادامه توضیح داد: فولاد مبارکه به دنبال بررسی کامل در مجموعه و زیرمجموعه های خود است تا طرح جامعی را تهیه و بر اساس آن توسعه‌های منطقه‌ای را تنظیم کند. از مدت‌ها قبل نیز قرار بر ایجاد طرح توسعه‌ای در فولاد سفیددشت بود و طرح توسعه‌ای این شرکت تا پایان سال تعریف خواهد شد تا سال آینده مقدمات اجرایی آن فراهم شود.

محدودیت اعتباری برای طرح‌های اکتشاف وجود ندارد

جعفری اکتشافات و توسعه آن را از مباحث مهم دانست و گفت: مجموعه استان پتانسیل‌های خود را دارد و در کنار این موضوعات بحث زیرساخت‌ها، معادن، اکتشاف و کمک به توسعه اکتشاف مطرح می‌شود. در این راستا اقداماتی صورت‌گرفته است و باید کار اکتشاف را سرعت دهیم. همچنین اگر مجموعه‌سازمان صمت موارد دیگری را در زمینه اکتشافات در اختیار ما قرار دهد از توان مجموعه ایمیدرو و شرکت‌های وابسته استفاده خواهیم کرد؛ لذا این آمادگی را ایمیدرو و شرکت‌های تابعه دارند که هر کار اکتشافی را بدون محدودیت اعتباری به نتیجه برسانند. البته بخش اکتشاف بخش زمان‌بر است.

وی ادامه داد: اکنون در استان خراسان جنوبی نقشه زمین‌شناسی - اقتصادی یک پنجاه‌هزارم آماده شده است و این طرح برای استان کردستان هم برنامه‌ریزی می‌شود. این اولویت برای کل کشور مطرح شده که بخشی توسط سازمان زمین‌شناسی صورت می‌گیرد و بخشی با حمایت ایمیدرو است. نتیجه آن شناسایی پدیده‌های معدنی است تا بتوان بر اساس آن اکتشافات تکمیلی را انجام داد و طبق جزئیات طرح تحویل این اقدامات در یک بازه زمانی دوساله صورت می‌گیرد.

طبق توضیحات این مقام مسئول بخش سابق از این طرح به حوزه طلا، مس، زغال‌سنگ، سنگ‌آهن و موارد مختلف ارتباط دارد که به همه این موارد ذخایر جدید افزوده شده است. جعفری گفت: به لحاظ ارزشی در دو سال گذشته ارزش ذخایر کشف شده توسط ایمیدرو در کل کشور ۱۴ میلیارد دلار است و در بازه پنج‌ساله ۲۸ میلیارد دلار است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو طرح احیای معادن نیمه‌فعال و غیرفعال را به‌عنوان دیگر اقدامات ایمیدرو معرفی کرد و بیان داشت: اگر امکان فعال‌سازی معادن باشد، برنامه‌ریزی‌ها به عمل خواهد آمد حال چه از طریق تکمیل زیرساخت‌ها از جمله برق و جاده باشد و چه هر اقدام دیگری. طرح احیا معادن توسط ایمیدرو و شرکت‌های پایه با هماهنگی وزارتخانه و سازمان صمت استان دنبال می‌شود.

جعفری با اشاره به طرح آمایش و بحث سرمایه‌گذاری موجود گفت: باتوجه‌به پتانسیل‌های موجود استان و نرخ بیکاری طرح توازن سرمایه‌گذاری مطرح است. این طرح را همکاران ما با مجموعه صمت در حوزه معادن با هماهنگی مجری طرح تنظیم خواهند کرد و در صورت ارائه طرح جدید طبق اصل ۴۴ اولویت سرمایه‌گذاری با بخش خصوصی است.

توجه ویژه به حفظ منابع آبی

رئیس هیئت عامل ایمیدرو معتقد است: آب و حفظ منابع آبی کشور اهمیت بسزایی دارد و تلاش‌ها بر این است که به‌نوعی به مسئولیت‌های اجتماعی کمک شود تا با همکاری مجموعه فولاد سفیددشت و شرکت‌های وابسته، عمدتاً آب از طریق پساب تأمین شود. این امر کمک به فاضلاب شهرستان‌ها و استفاده کم‌تر از آب زیرزمینی را به دنبال دارد.

در ادامه وی درباره طرح بیلت این شرکت تصریح کرد: ۸۰ درصد تجهیزات بیلت از سال آینده وارد و در مجموعه نصب خواهد شد. این طرح مشکلات خاصی در حوزه فاینانس داشت که با تلاش‌ها سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

تولید کاغذ از سنگ از مباحث مهم و جدید مجموعه سفیددشت محسوب می‌شود. در همین رابطه جعفری گفت: در بحث آمایش صنعتی استان و شهرستان‌ها وضعیت مطلوبی دارند و از مباحث مطرح شده در این واحد صنعتی تولید کاغذ از سنگ بوده است. بررسی‌های لازم در این زمینه صورت‌گرفته است؛ ولی نکته‌ای که وجود دارد بحث سرمایه‌گذاری است و پس از مشخص‌شدن معدن، وضعیت کیفی ماده معدنی برای سرمایه‌گذاری فراخوان داده می‌شود. البته نه‌تنها تولید کاغذ از سنگ بلکه موارد دیگری را نیز می‌توان ایجاد و تولید کرد.

عرضه طلا به‌صورت گرمی در بورس کالا

جعفری با اشاره به عرضه گواهی سپرده طلا به‌صورت گرمی، بیان داشت: تا به امروز طلای تولیدی در ایمیدرو روانه بورس می‌شد و در قالب یک‌کیلویی به فروش می‌رسید که عامه مردم توان خرید آن را نداشتند. ولی حال توافقی بین ایمیدرو، بانک ملت و بورس کالا شده است تا از 1 گرم تا یک‌دهم گرم طلا و هرچه بیشتر در قالب گواهی سپرده طلا توسط بورس کالا بین عوامل عرضه شود. این امر منجر خرید آسان مردم و کمک به نقدینگی برای تولید و اکتشاف در سطح کشور می‌شود.

جعفری با اشاره به اینکه ایمیدرو و شرکت‌های تابعه و وابسته در حوزه برق و آب ورود کرده‌اند، گفت: در این راستا فولاد مبارکه نقش جدی داشته و امروز پیشرفت فیزیکی یکی از نیروگاه‌های فولاد مبارکه ۷۰ درصد است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو در ادامه افزود: در سال جاری علی‌رغم قطعی گاز و برق شاهد رشد تولید بودیم و در اکثر زمینه‌های مربوط به ایمیدرو از ۳ تا ۸ درصد نسبت به زمان مشابه رشد تولید داشته‌ایم. همچنین در تأمین آب سه خط، دو جدید و یک قدیمی مطرح شده است؛ طبق آن آب از دریا به کشور از مسیرهای متفاوت انتقال پیدا می‌کند و باعث توسعه صنعتی و زیرساختی می‌شود.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو اشتغال‌زایی را از مباحث مهم خواند و ادامه داد: طرح گوهرسنگ از حدود یک سال و نیم گذشته آغاز شده که باعث ایجاد اشتغال خانگی می‌شود. مردم می‌توانند با هزینه و سرمایه کم شغل ایجاد کنند و این طرح در غالب یک سند راهبری تأییدیه گرفته که همه دستگاه‌های ذی‌نفع در طول ۱۴۰۱ متقاضیان را در کلیه استان‌ها تحت پوشش آموزش قرار داده، حدود ۵۰ درصد افراد آموزش‌دیده جذب شده و شغل خانگی خود را احیا کرده‌اند. در این راستا با سازمان فنی حرفه‌ای هراستان همکاری‌هایی صورت‌گرفته تا سال آینده دوره دوم آموزش برگزار شود.

جعفری طرح جذب فارغ‌التحصیلان جهاد دانشگاهی را از مصادیق دیگر اشتغال‌زایی ایمیدرو عنوان کرد و افزود: در این طرح که با سازمان نظام‌مهندسی کشور و استان‌ها دنبال می‌شود، افراد فارغ‌التحصیل با شرایط خاصی جذب می‌شود، ایمیدرو در بازه زمانی یازده‌ماهه هزینه‌های آموزش این افراد را قبول می‌کند تا درنهایت افراد تجربه کسب کرده و استخدام شرکت شوند.

وی در خصوص بومی‌سازی گفت: ما به دنبال این هستیم که بومی‌سازی در کشور اتفاق بیفتد، اکنون فولاد مبارکه بسیاری از قطعات خود را بومی‌سازی کرده و سامانه‌ای به نام کارلینک را راه‌اندازی کرده است و تاکنون ۳۴ هزار قطعه در این سامانه ثبت شده ۲۶ هزار قطعه و تجهیز ساخته شده است. این روند باید به جز زنجیره فولاد در سایر زنجیره‌ها معدنی مثل نیکل، قلع، سیلیس، گرافیت و... نیز باید صورت گیرد که می‌تواند حداقل یک میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی به دنبال داشته باشد.

ایراسین

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر:

اخرین اخبار
اخرین اخبار