منطقه آزاد ماکو

سهم ۲۵ هزار میلیارد تومانی ماکو از بسته‌های پیشنهادی سرمایه‌گذاری مناطق آزاد

سهم ۲۵ هزار میلیارد تومانی ماکو از بسته‌های پیشنهادی سرمایه‌گذاری مناطق آزاد
کدخبر : 582102

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو با تاکید بر این‌که کریدور شرق-غرب از کریدور شمال-جنوب مهم‌تر است، گفت: سهم ماکو از بسته‌های سرمایه‌گذاری مناطق آزاد ۱۱۰ بسته به ارزش ۲۵ هزار میلیارد تومان است.

 حسین گروسی در نشست خبری با اشاره به این‌که امروز در مقابل تهاجم و هجمه رسانه‌های معاند برای ناامیدی مردم رسالت بزرگی بر عهده رسانه‌‌های داخلی است،‌ اظهار کرد: بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب باید به مردم نشاط بدهیم و واقعیت‌ها را منعکس کنیم.

وی با بیان این‌که کسی منکر انتقاد نیست اما بین سیاه‌نمایی و انتقاد تفاوت است،‌افزود: ماکو، جوان‌ترین منطقه آزاد ایران است. در بین مناطق فعال گذشته، ماکو حدود ۱۰ سال از شروع فعالیتش می‌گذرد.

وی با یادآوری این‌که ۲۷ سال از ایجاد مناطق آزاد نسل اول در ایران می‌گذرد، اضافه کرد: مناطق آزاد کشور به‌عنوان اقتصاد بدون نفت هستند؛‌این مناطق از محل عوارض خروج از کشور متعلق به مناطق آزاد است.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو، گفت: ما از محل فروش زمین خیلی درآمد نداریم. ماکو نمونه بارز اقتصاد مقاومتی هستند.

گروسی با بیان این‌که دستهای خارجی مانند ترکیه، عمان، امارات و… به دنبال عدم توسعه مناطق آزاد ایران هستند، افزود: دست‌های داخلی نیز مانند قوانین و مقررات خلق‌الساعه هستند که منابع مناطق را می‌گیرند.

وی با اشاره به لجستیک، ترانزیت و تجارت به‌عنوان مزیت منطه آزاد ماکو، اضافه کرد: در بحث معادن مناطق آزاد تجاری هیچکدام مانند ماکو شرایط برای انتقال فناوری نیست. همچنین در موضوع امنیت غذایی ماکو به لحاظ وجود رودخانه و سد ارس موقعیت بسیار خوبی برای تولید محصولات ارگانیک، آبزیان‌پروی و … دارد.

وی از ایجاد باغ مدرن برای اولین بار در ایران در منطقه آزاد ماکو خبر داد و گفت: شاید تا ۴ سال آینده یک جنگل بسیار خوب در این منطقه ایجاد شود.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو گردشگری را دیگر مزیت منطقه آزاد ماکو اعلام و تصریح کرد: در زیرساخت‌ها به دنبال توسعه فرودگاه‌ها،‌ جاده و راه‌های مواصلاتی و ریل هستیم. اتصال سرخس به بازرگان یکی از تفاهمنامه‌هایی بوده که اخیرا امضا شده است.

گروسی در پاسخ به پرسش تسنیم در خصوص سهم منطقه آزاد ماکو از بسته‌های سرمایه‌گذاری مناطق آزاد و ارزش آن و برنامه‌های اجرا شده در حوزه لجستیک، گفت: ارزش بسته‌های مذکور حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان و شامل ۱۱۰ بسته است.

وی با بیان این‌که در بحث جذب سرمایه‌گذاری منطقه آزاد پیشتاز بوده است، یادآور شد: در منطقه آزاد ماکو پیش از تنظیم بسته‌های سرمایه‌گذاری، اتاق تسهیل سرمایه‌گذاری را ایجاد کردیم تا بتوانیم به سرمایه‌گذاران مشاوره بدهیم.

وی توضیح داد: در بسته‌های سرمایه گذاری همه طیف‌ها را پیش بینی کردیم که گستره آن از نان صنعتی ساده تا پتروشیمی را در بر‌می‌گیرد. تمام بروکراسی‌های اداری، آب، برق، و… را حل کرده‌ایم تا سرمایه‌گذار با خیال آسوده به ماکو بیاید.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در پاسخ به پرسش دیگر تسنیم درباره سرمایه‌گذاری در بخش لجستیک و زیرساخت‌های حمل‌‌ونقل گفت: در این رابطه با سرخس تفاهمنامه دهکده لجستیک را امضا کرده‌ایم که در طرح جامع ماکو ۱۸۲۰ هکتار انبار و سردخانه ایجاد خواهد شد.

گروسی با تاکید بر این‌که کریدور شرق-غرب از کریدور شمال-جنوب مهم‌تر است، اظهار کرد: چینی‌ها به‌دنبال ارتباط با اروپا از طریق کریدور شمالی بودند که به دلیل جنگ اوکراین به جایی نرسید، ار سوی دیگر کشورهای همسایه از جمله ترکیه به دنبال کریدور میانی هستند که هزینه راه‌اندازی آن بسیار سینگین است. بنابراین بهترین کریدور، کریدور جنوبی یعنی شرق-غرب ایران است که هزینه‌ کم و کارایی بسیار بالایی دارد.

وی همچنین از افتتاح جاده لجستیک در منطقه آزاد ماکو در هفته دولت خبر داد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

خبر داغ روز

ارسال نظر: