رشد قابل توجه بیمه‌های مهندسی و انرژی نوین در سال گذشته

رشد قابل توجه بیمه‌های مهندسی و انرژی نوین در سال گذشته
رشد قابل توجه بیمه‌های مهندسی و انرژی نوین در سال گذشته

به گزارش روابط عمومی و تبلیغات بیمه نوین؛ محسن ثابت؛ مدیر بیمه‌های مهندسی و طرح‌های خاص بیمه نوین در گفت‌وگویی با سایت بانکداری ایرانی به بررسی وضعیت بیمه‌های مهندسی و انرژی در ایران پرداخت و گفت: برای رشد و توسعه بیمه‌های انرژی و مهندسی نیاز به زبان مشترک بین بیمه‌گذار و بیمه‌گر است تا تعامل سازنده‌ای بین ارکان درگیر این حوزه شکل بگیرد. در حوزه انرژی نیز باید بخش آموزش را جدی گرفت و با سروسامان دادن به وضعیت این نوع بیمه‌نامه‌ها، می توان برخی از چالش‌ها را از بین برد.

وی همچنین مهم‌ترین چالش موجود در این بیمه‌نامه‌ها را اینچنین عنوان کرد: مهم‌ترین چالشی که بیمه‌های مهندسی و انرژی در ایران دارند به اقتصاد کشور بازمی‌گردد. هر چه رشد اقتصادی بالاتر باشد قطعاً شاهد رشد بیمه‌های مهندسی و انرژی نیز خواهیم بود. وقتی صنعت نفت و گاز بالای 250 میلیارد دلار سرمایه‎‌گذاری نیاز دارد؛ یعنی در شرایط فعلی نسبت به خیلی از کشورهای فعال در حوزه نفت و گاز عقب‌تر هستیم. در نتیجه عدم سرمایه‌گذاری مناسب و عدم رشد و توسعه اقتصادی در این حوزه باعث شده تا رشد و توسعه بیمه‌های مهندسی و انرژی در ایران مطابق سایر کشورها نباشد و در چنین شرایطی احتمالا شاهد افزایش خسارات در این بخش باشیم به خصوص که تحریم ها نیز فشار مضاعفی به بخش انرژی وارد می‌کند.

دیگران چه می خوانند:

مدیر بیمه‌های مهندسی و طرح‌های خاص بیمه نوین افزود: با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری توسعه‌ای در بخش انرژی رخ نمی‌دهد، اگر در این بخش رشدی را شاهد هستیم، به این دلیل است که تورم و افزایش دارایی‌های ناشی از تورم باعث رشد سرمایه ملی در این بخش شده، نه اینکه واقعاً توسعه‌ای در این بخش اتفاق افتاده باشد. به عبارتی دیگر، بخش عظیمی از رشد بیمه ناشی از «تورم و افزایش قیمت» است. در واقع شاخص‌های اقتصادی اثر مستقیمی بر روی بیمه‌های مهندسی و انرژی دارند.

وی همچنین در خصوص کمبود نیروی انسانی متخصص در بیمه‌های مهندسی گفت: این موضوع از قدیم نیز در کل صنعت بیمه وجود داشته است اما نگاهی به تجربه کشورهای پیشرفته در این حوزه نشان می‌دهد که راهکار اصلی به کارگیری از مهندسینی است که در صنایع مرتبط با این بیمه‌نامه‌ها تخصص کافی دارند. شرکت‌های بزرگ بیمه مانند مونیخ ری از مهندسین با تجربه در این بخش در کنار افراد متخصص در بیمه بهره می‌گیرند. زیرا شناخت ریسک در بیمه مهندسی و انرژی نیاز به افرادی دارد که در این بخش خبره هستند. در ایران نیز خیلی از شرکت‌ها چنین کاری را انجام داده‌اند و بازخورد مثبتی نیز داشته است. به عنوان مثال در سندیکای بیمه‌گران برای بازنگری برخی کلوزها از مهندسین با تجربه استفاده کردیم.

ثابت در ادامه افزود: یکی از چالش‌های صنعت بیمه زبان مشترک بین بیمه‌گذار و بیمه‌گران است. برای رسیدن به این درک نیاز است که افراد خبره در صنعت بیمه و نظام مهندسی بیمه‌گذاران حضور داشته باشند؛ یعنی افرادی که بتوانند این زبان مشترک را ایجاد و مشکلات طرفین را برطرف کنند.

دبیر کارگروه مهندسی و انرژی سندیکای بیمه‌گران در ادامه برای ارتقای بیمه‌نامه عیوب اساسی ساختمان توصیه کرد: برای رشد وضعیت بیمه ساختمان باید بین شهرداری‌ها، سازمان نظام مهندسی و شرکت‌های بیمه تعامل بیشتری صورت گیرد و برای تحقق این امر، ایجاد یک زبان مشترک بین سه نهاد ضروری است. در صنعت ساختمان علی رغم اینکه بر لزوم داشتن یک شناسنامه فنی برای ساختمان بسیار تأکید شده و موارد آن در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان آورده شده است، اما برای اجرای آن نیاز به یک همکاری مشترک بین سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری‌های هر شهر و صنعت بیمه هست.

وی افزود: در بعضی از شهرها، گاهاً بیمه عیوب اساسی ساختمان برای ایجاد امنیت بالاتر اجباری شد، اما پاسخ مناسبی دریافت نشد؛ چراکه حساسیت لازم بر روی نحوه صدور بیمه‌نامه و بازدیدهای دوره‌ای توسط بیمه‌‎گر وجود ندارد. در واقع شکل بیمه‌نامه به صورت درست خودش وجود ندارد و راه درستی طی نشده است.

ثابت در ادامه توضیح داد: طبق مقررات ملی ساختمان سه خطر اصلی استفاده از مصالح معیوب، طراحی اشتباه یا اجرای غلط پیمانکار شناسایی شده است. بر اثر این سه خطر اگر سازه اصلی و جانی و تأسیسات یا نمای ساختمان دچار حادثه‌ای بشوند که منجر به ایراد خسارت شوند این خسارت از محل این بیمه‌نامه قابل پرداخت است. اصولاً شرکت بیمه‌گر باید در دوره ساخت، یک گواهی بیمه را صادر کند و شروع بیمه‌‎نامه بعد از دوره ساخت و در زمان بهره برداری به مدت 10 سال صورت پذیرد. ولی چنین فرآیندی طی نمی‌شود. چون ما ساز و کار درستی را برای چنین بیمه‌نامه ای طرح نکرده‌ایم و یا به صورت جسته و گریخته در برخی از استان‌ها وجود دارد.

مدیر بیمه‌های مهندسی و طرح‌های خاص شرکت بیمه نوین درباره وضعیت بیمه انرژی هم به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: بیمه‌های مهندسی و انرژی در ایران تماما برگرفته از بیمه‌نامه‌های کشورهای پیشرفته است. چراکه بخش اعظمی از این چالش‌های مربوط به این نوع بیمه‌گری در آن کشورها برطرف شده است. اما در هرحال در این حوزه نیاز به آموزش است و بر اساس همین دیدگاه در سندیکای بیمه‌گران مقرر شده است که برنامه آموزشی مناسبی در حوزه‌های انرژی برگزار شود تا در گام اول ماهیت بیمه‌ها و تعهدها را آموزش دهیم و در گام بعدی، به این بیمه‌نامه‌ها سرو سامان دهیم. البته باید کمی فضای آن تغییر کند.

قائم ‌مقام ‌‌معاونت ‌فنی ‌در بیمه‌های ‌اموال ‌و مسئولیت نوین درباره عملکرد این شرکت اظهار کرد: بیمه‌نامه‌های مهندسی و انرژی بیمه نوین از سال 1395 رشد مثبتی را تجربه کرده است. همچنین در سال گذشته نزدیک به 95 درصد رشد حق بیمه در بخش مهندسی بیمه نوین رقم خورده است.

بنابر آمار اعلامی وی، صدور بیمه‌نامه‌های مهندسی و انرژی بیمه نوین در مجموع بیش از 100 درصد رشد داشته، که بخش اعظم این رشد در حوزه انرژی بوده است.

ثابت افزود: یکی از دلایل این رشد در سال گذشته این است که فعالیت خود را در این زمینه افزایش دادیم و با یک مجموعه پتروشیمی بزرگ قرارداد بستیم. از سوی دیگر، در همه بخش‌های درمان، انرژی و مسئولیت حضور داریم و بسته بزرگی را ارائه کردیم.

مدیر بیمه‌های مهندسی و طرح‌های خاص شرکت بیمه نوین همچنین با تأکید بر اینکه ریسک‌‌های بیمه را شدیداً کنترل می‌کنیم تا ضریب خسارت مطلوبی را حفظ کنیم بیان کرد: نسبت خسارت در این بخش‌ها همیشه تحت کنترل بوده و با وجود اینکه هر ساله رشد تولید حق بیمه داشتیم، اما ضریب خسارت بیمه نوین در این حوزه‌ها زیر 50 درصد بوده است.

 

رشد قابل توجه بیمه‌های مهندسی و انرژی نوین در سال گذشته

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟