سازمان منطقه آزاد اروند

احداث خط ریلی شلمچه-بصره، جمهوری اسلامی ایران را قدرتمند خواهد کرد

احداث خط ریلی شلمچه-بصره، جمهوری اسلامی ایران را قدرتمند خواهد کرد
کدخبر : 583216

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، گفت: در صورت راه اندازی کریدور زمینی «مقاومت» منافع ژئوپلتیک ایران و عراق کاملاً تأمین خواهد شد و دسترسی ایران به دریای مدیترانه، جمهوری اسلامی را کاملاً قدرتمند و غیرقابل مهار خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد اروند، مهندس «علیرضا زارعی» رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل این سازمان، پیرامون برگزاری آئین کلنگ‌زنی احداث ایستگاه راه‌آهن شلمچه و آغاز عملیات ریل‌گذاری راه‌آهن شلمچه –بصره، پیرامون پیامدهای این پروژه ملی، بیان کرد: مهم ترین دلیل اهمیت خط ریلی شلمچه به بصره، اتصال مستقیم راه آهن ایران به عراق است و از سوی دیگر عراق با استفاده از این خط ریلی می تواند به آسیای میانه، روسیه و چین متصل شود.

وی با بیان اینکه اتصال عراق به سه نقطه مختلف جغرافیایی، مزیت‌های اقتصادی و تجاری و سیاسی فراوانی برای عراق به همراه خواهد آورد، گفت: چین سرمایه‌گذاری اقتصادی سنگینی در عراق انجام داده و با توجه به جمعیت جوان این کشور و منابع نفت و گاز فراوان موجود در عراق، دسترسی ریلی و امن جمهوری خلق چین به عراق از طریق خاک کشورمان برای این کشور دوست و همسایه دارای اهمیت فراوانی است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، با اشاره به ارتقاء جایگاه ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک ایران در غرب آسیا به واسطه احداث و اتصال این خط آهن، تصریح کرد: عراق در تلاش است از بندر «فاو» و «ام القصر» خط ریلی، آزادراه و خط لوله صادرات نفت و گاز به ترکیه احداث کند. بر همین اساس لزوم افزایش همکاری‌های اقتصادی کشورمان با عراق محسوس است و برای جایگزینی مناسب این مسیر، ایجاد یک خط ریل ساحلی از بندر چابهار تا بندرعباس و سپس تا بندر بوشهر، ماهشهر و در نهایت خرمشهر، شلمچه و بصره است. لذا عراق می تواند از این مسیر ریلی برای انتقال انواع بار و کالا از قلب عراق تا فاو و آسیای جنوب شرقی استفاده کند و سپس با تکمیل مسیر ریلی خود، بار و مسافر به سوریه، لبنان و قلب اروپا منتقل کند.

مهندس زارعی ادامه داد: این دالان تزانزیتی بخشی از کوریدور مقاومت خواهد بود که ایران را به عراق و بنادر سوریه و لبنان متصل می کند.  

وی با بیان اینکه این کریدوری است که شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی برای شکل‌گیری و تثبیت آن مجاهدت فراوانی صورت داد و بخش عمده‌ای از فعالیت‌های تروریستی آمریکا در غرب آسیا با هدف جلوگیری از شکل‌گیری آن صورت می‌گیرد، یادآور شد: در صورت راه اندازی کریدور زمینی «مقاومت»  منافع ژئوپلتیک ایران و عراق کاملاً تأمین خواهد شد و دسترسی ایران به دریای مدیترانه، جمهوری اسلامی را کاملاً قدرتمند و غیرقابل مهار خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، خاطرنشان کرد: ایجاد خط ریلی شلمچه به بصره، در آینده اتصال ایران به خط ریلی کشورهای جنوب خلیج فارس را نیز ممکن می کند.  

زارعی با اشاره به اینکه بر اساس این طرح، ایران به عراق متصل شده و سپس از طریق خطوط ریلی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به عربستان و بنادر آن در دریای سرخ و سپس قاره آفریقا دسترسی خواهد داشت، بیان کرد: شکل گیری این مسیر مزایای زیادی برای کشور چین نیز در پی خواهد داشت و وزن ایران را در مناسبات بین‌المللی بیش از گذشته افزایش خواهد داد.

وی اضافه کرد:  افتتاح راه آهن شلمچه - بصره اولین قطعه پازل ایجاد تمامی شبکه‌های ریلی مهمی است که از آنها سخن گفته شد. بر همین اساس، علیرغم تمامی مشکلات اقتصادی و سیاسی باید ایران و عراق عزم خود را برای تکمیل شبکه های ریلی ذکر شده جزم کند و در کنار آن،  برادران عراقی باید توجه داشته باشند که ترکیه اهداف توسعه طلبانه‌ای را در شمال این کشور دنبال کرده و به طور مرتب تمامیت ارضی این کشور را با حضور نظامیان خود نقض می‌کند، سدسازی‌های گسترده ترکیه بر روی دجله و فرات امنیت آبی مردم عراق و آینده بسیاری از صنایع و کشاورزی و دامپروری را در عراق به خطر انداخته و حمایت ترکیه از گروه های تروریستی و به خصوص داعش برای بیس از یک دهه امنیت و ثبات عراق را برای مدتها به چالش کشیده است.

زارعی با تأکید بر این موضوع که جمهوری اسلامی ایران به حل این چالش‌ها در کشور دوست و برادر عراق کمک کرد، یادآور شد: وابستگی اقتصادی عراق به ترکیه برای صادرات و واردات انواع کالا و انرژی یک خطای استراتژیک و جبران ناپذیر است که با توجه به سیاست تهاجمی و غیرداستانی این کشور در قبال سوریه و عراق پیامدهای مخربی برای هر دو کشور خواهد داشت.

پایان پیام/

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر: