بررسی قیمت خودروهای مونتاژی نشان می دهد

خودروهایی که صاحبان خود را نقره داغ می کنند

خودروهایی که صاحبان خود را نقره داغ می کنند
کدخبر : 583339

قیمت بازاری خودرو از ابتدای سال جاری روند نزولی به خود گرفته است. افت قیمت خودرو در بازار به میزانی بوده که قیمت برخی خودروها در بازار به قیمت کارخانه ای نزدیک شده است. این نشانه خوبی برای صاحبان این خودروها نیست. زیرا زمانی مصرف کنندگان به بازار خودرو به چشم پناهگاه سرمایه های خود نگاه می کردند.

 بررسی قیمت های بازاری خودرو از نزدیک شدن قیمت بازار و کارخانه ای برخی خودروها حکایت دارد. ام وی ام X۵۵ پرو، فونیکس FX، ام وی ام X۲۲، جک S۳، تیگو ۸ پرومکس و ام وی ام X۲۲ پرو، خودروهایی هستند که قیمت کارخانه ای آنها به قیمت های بازاری نزدیک شده و فاصله قیمتی آنها در بازه ای حدود ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا حول و حوش ۷۹ میلیون تومان نوسان دارد.

با توجه به فاصله اندکی که میان قیمت کارخانه و بازار آنها وجود دارد به نظر می رسد دارندگان این خودروها نقره داغ شدند.

نزدیک شدن قیمت بازاری و کارخانه ای خودرو، نشان می دهد بازار خودرو دیگر همانند گذشته پناهگاه امنی برای سرمایه گذاری نیست. بنابراین این اتفاق می تواند زنگ خطر را برای سرمایه گذارانی که سرمایه خود را به خودرو تبدیل کرده بودند تا بتوانند در مقابل رشد نرخ تورم از سرمایه خود محافظت کنند، به صدا در آورده است. سرمایه گذاران برای اینکه بتوانند همچنان از بازار خودرو به عنوان پناهگاه استفاده کنند باید در انتخاب محصول دقت کنند. کاهش برخی قیمت خودروها در بازار و نزدیک شدن به قیمت کارخانه گویای این نکته است که دیگر همانند گذشت خرید هر خودروی سرمایه گذاری را تضمین نمی کند.

پیش بینی می شود چنانچه واردات خودروهای صفر کیلومتر به بازار عملیاتی شود، ریزش قیمت خودرو به جان خودروهای وارداتی حاضر در بازار نیز بیفتد. البته فراموش نکنیم افت قیمت خودروهای وارداتی باز هم می تواند بازار خودروهای مونتاژی چینی را تحت تاثیر قرار داده و کاهش بیشتر قیمت این خودروها را در بازار رقم بزند.

اگر سیاست گذار بتواند خودروهای وارداتی دست دوم را نیز به بازار تزریق کند آنگاه قیمت بازاری محصولات پرتیراژ داخلی هم رقیب سفت و سختی پیدا می کند و فاصله قیمتی میان بازار و کارخانه این خودروها نیز کاهش پیدا می کند.

متقاضیان می توانند ام وی ام X۵۵ پرو را با پرداخت حدود یک میلیارد و ۲۷۰ میلیون تومان در بازار خریدارای کنند. قیمت کارخانه ای خودرو یک میلیارد و ۲۴۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شده است. بنابراین فاصله قیمتی میان آنها تنها ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

فونیکس FX نیز با قیمتی حول و حوش یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان در بازار حاضر است. اما قیمت این خودروی موننتاژی چینی در مبدا یک میلیارد و ۷۲۴ میلیون تومان است. فاصله قیمتی میان بازار و کارخانه نزدیک به ۲۶ میلیون تومان برآورد می شود.

ام وی ام X۲۲ نیز فاصله قیمتی بازار و کارخانه خود را به حوالی ۶۵ میلیون تومان رسانده است. این خودرو با قیمت حدود ۷۰۰ میلیون تومان از سوی فروشندگان عرضه شده اما خریداران برای دریافت این خودرو از شرکت باید حدود ۶۳۵ میلیون تومان به حساب خودروساز واریز کنند.

جک S۳ نیز با قیمت حول و حوش ۹۸۰ میلیون تومان در بازار داد و ستد می شود اما شرکت تولید کننده برای واگذاری آن به خریداران مبلغ ۹۱۰ میلیون تومان دریافت می کند. بنابرانی فاصله بازار و کارخانه این خودرو به نزدیکی ۷۰ میلیون تومان رسیده است.

فاصله قیمتی بازار و کارخانه تیگو ۸ پرومکس و ام وی ام X۲۲ پرو نیز به ترتیب به ۷۱ میلیون تومان و ۷۹ میلیون تومان رسیده است. متقاضیان می توانند تیگو ۸ پرومکس را با قیمتی حدود دو میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان از بازار خریداری کنند و قیمت بازاری ام وی ام X۲۲ پرو نیز حول و حوش ۷۸۵ میلیون تومان از سوی فروشندگان اعلام شده است.

البته فراموش نکنیم همچنان وضعیت بازارهای عمومی کشور شکننده است و چنانچه بار دیگر سایه اخبار بد سیاسی بر سر اقتصاد سنگینی کند یا دیگر سیگنال های منفی به بازارهای عمومی از جمله بازار خودرو مخابره شود، شاهد تغییر مسیر نمودار قیمت خودروها در بازار خواهیم بود. این به معنای آن است که دره قیمتی میان کارخانه و بازار عمیق تر خواهد شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر: