خودرو

«سامانه یکپارچه خودرو» متعلق به کیست؟

 «سامانه یکپارچه خودرو» متعلق به کیست؟
کدخبر : 583703

عرضه خودروها، پیش از استقرار وزیر جدید صمت، این جمع‌بندی به نتیجه رسید و اکنون سامانه یکپارچه فروش خودروها به عنوان یک کار جمعی با محوریت معاونت حمل‌ونقل وزارت صمت صورت می‌گیرد.

در پی اظهارات اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره سامانه یکپارچه فروش خودروها و اینکه این سامانه متعلق به وزارت صمت نیست و مربوط به شورای رقابت است، شورای رقابت عملکرد سامانه مذکور را حاصل یک کار جمعی به محوریت معاونت حمل‌ونقل وزارت صمت دانست. عباس علی‌آبادی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، اخیرا در گفت‌وگویی در جمع خبرنگاران پیرامون عملکرد سامانه یکپارچه، از وزارتخانه مذکور سلب مسوولیت و اظهار کرده: سامانه یکپارچه فروش خودروها متعلق به وزارت صمت نیست و در ارتباط با شورای رقابت است؛ فلذا در خصوص ثبت‌نام جدید نیز بنده اطلاعاتی ندارم و باید از شورای رقابت در مورد آن سوال شود. وی ادامه داد: سامانه یکپارچه عرضه خودرو یکی از ابتکارهای تیم سابق وزارت صنعت، معدن و تجارت بود که در کنار مدیریت بازار ارز سبب شده بود تا حدودی قیمت خودروهای داخلی در نیمه اول سال جاری مهار شود.

به دنبال این اظهار‌نظر وزیر صمت، شورای رقابت نیز واکنش نشان داده و فعالیت سامانه یکپارچه فروش خودروها را حاصل یک کار جمعی دانست. سپهر دادجوی توکلی، مدیر روابط‌عمومی شورای رقابت، در این رابطه معتقد است که هر اظهارنظری توسط مسوولان می‌تواند برای مردم تلقی‌کننده پاسکاری وظایف باشد؛ در‌حال‌حاضر شورای رقابت مدیریت بازار خودرو را در دست دارد و از مشورت نهادهای متخصص از جمله وزارت صمت در این حوزه بهره می‌گیرد. این مقام مسوول تصریح کرد: با تقسیم وظایفی که در شورای رقابت پیش‌بینی شده است، در حوزه خودرو از خردی جمعی متکی به تجربه سال‌های گذشته بهره گرفته می‌شود. در رابطه با نحوه عرضه خودروها، پیش از استقرار وزیر جدید صمت، این جمع‌بندی به نتیجه رسید و اکنون سامانه یکپارچه فروش خودروها به عنوان یک کار جمعی با محوریت معاونت حمل‌ونقل وزارت صمت صورت می‌گیرد.

براساس بند ۵ ماده ۵ (شرایط طرف عرضه) دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری شورای رقابت، عرضه کنندگان خودرو باید از طریق سامانه یکپارچه فروش خودرو نسبت به ثبت‌نام و فروش خودرو اقدام کنند. ‌تاکنون عرضه یکپارچه خودرو از طریق سامانه دو بار، یک بار در اسفند‌ماه ۱۴۰۱ و یک بار در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲، انجام شده و پیرو این عرضه‌ها تمامی متقاضیان خرید خودرو بدون قرعه‌کشی در نوبت دریافت خودرو قرار گرفته‌اند. ‌با توجه به ثبات نرخ ارز و عرضه‌های منظم در سامانه در کنار افزایش تولید، قیمت خودرو طی ماه‌های گذشته در بازار نه‌‌تنها افزایش نیافت، بلکه سیر نزولی داشته است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

خبر داغ روز

ارسال نظر: