سازمان توسعه تجارت

توافق تجارت آزاد ایران با ۵ کشور در آستانه امضا

 توافق تجارت آزاد ایران با ۵ کشور در آستانه امضا
کدخبر : 586292

مشاور امور بین‌الملل سازمان توسعه تجارت گفت: بعد از حدود ۶ سال مذاکره اولین توافقنامه تجارت آزاد ایران با اوراسیا در آستانه وقوع است.

میرهادی سیدی، مشاور امور بین‌الملل سازمان توسعه تجارت گفت: حدود ۶ سال است که با اتحادیه اوراسیا برای موافقت‌نامه تجارت آزاد در حال مذاکره هستیم. این مذاکرات در دو بخش انجام شده است که ۸ آبان ۹۸ اولین بخش آن با تصویب مجلس اجرایی شد و حدود ۴ سال است که تجارت ترجیحی با اوراسیا داشتیم و منجر به توسعه تجارت دو طرف شده است. پیش از این تجارت ایران و اوراسیا ۲.۵ میلیارد دلار بود و امروز به ۵ میلیارد دلار رسیده است. مطالعات ظرفیت تجارت ایران و اوراسیا را حدود ۲۰ میلیارد دلار برآورد کرده است.

وی افزود: یک سال بعد از آغاز تجارت ترجیحی، یعنی آبان ۹۹ مذاکرات ما برای تبدیل تجارت ترجیحی به تجارت آزاد آغاز شد؛ امروز می‌توانیم بگوییم که مذاکرات به اتمام رسیده است و ۵ کشور بلاروس، قزاقستان، روسیه، قرقیزستان و ارمنستان برای ایجاد تجارت آزاد با ایران توافق دارند. انتظار داریم پیش از پایان سال میلادی این موافقت‌نامه به امضا برسد و بعد از تصویب مجالس ۵ کشور اوراسیا و ایران اجرایی خواهد شد.

سیدی گفت: در موافقت‌نامه قبلی تنها ۱۰ درصد کالا‌ها شامل تجارت ترجیحی می‌شد و این عدد برای موافقت‌نامه جدید به حدود ۹۰ درصد خواهد رسید. با توجه به رشد ۸۲درصدی تجارت ما در سال ۹۸ و بعد از امضای توافق اولیه می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که ظرفیت افزایش تجارت وجود دارد و عزم سیاسی برای تحقق آن وجود دارد.

مشاور امور بین‌الملل سازمان توسعه تجارت اضافه کرد: این اولین موافقت‌نامه تجارت آزاد کشور ماست و می‌تواند تأثیر زیادی بر تجارت کشور داشته باشد، این توافق‌نامه کمک می‌کند تا مسیر مذاکره با سایر کشور‌ها هم فراهم شود و امیدواریم به‌زودی بتوانیم به مرحله تحقق برسد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

خبر داغ روز

ارسال نظر: