هشدار مدیر امنیت اطلاعات سپرده گذاری مرکزی:

مراقب کلاهبرداری انتقال دارایی متوفیان سهام عدالت باشید

مراقب کلاهبرداری انتقال دارایی متوفیان سهام عدالت باشید
کدخبر : 586983

مدیر امنیت اطلاعات سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد: تمامی پیامک ها یا تماس های تلفنی با موضوع انتقال دارایی متوفیان سهام عدالت به وراث ایشان جعلی و با هدف کلاهبرداری است.

امید ارباب زاده با اعلام این که هیچ پیامک و یا پیام در شبکه های اجتماعی از طریق سپرده‌گذاری مرکزی در این خصوص ارسال نمی‌گردد، افزود: با توجه به افتتاح سامانه «میراث» که وظیفه انتقال دارایی متوفیان سهام عدالت را بر عهده دارد، برخی از سودجویان با قصد کلاهبرداری اقدام به ارسال پیام در بستر پیامک اپراتورهای همراه و شبکه های اجتماعی داخلی و خارجی می کنند و از این طریق درخواست می کنند که جهت اطلاع از جزئیات و یا انجام این نوع انتقال دارایی بر روی یک لینک کلیک کرده و یا برنامک خاصی را نصب نمایند که پس از نصب این گونه برنامک‌ها دسترسی به اطلاعات تلفن همراه فرد قربانی، از راه دور برای کلاهبردار فراهم می شود.

ارباب زاده تصریح کرد: کلاهبردار پس از فریب فرد قربانی، به کلیه پیامک ها از جمله کدهای یکبار مصرف که از طریق بانک ارسال می‌گردد نیز دسترسی پیدا می کند و از این طریق به راحتی می تواند با دانستن این اطلاعات در بستر مجازی حساب قربانیان را خالی کند.

وی در ادامه گفت: تنها راه اطلاع از زمان بندی انتقال دارایی، از طریق ورود به درگاه جامع ذینفعان بازار سرمایه به نشانی https://ddn.csdiran.ir است و برای این منظور می بایست یک نفر از وراث که ثبت نام و احراز هویت وی در سجام تکمیل شده است، با مراجعه به این درگاه و وارد کردن کد ملی متوفی از زمان درخواست جهت انتقال دارایی متوفی مطلع شود و پس از آن نیز تنها راه انتقال دارایی سهام عدالت متوفی به وراث ایشان مراجعه یک وارث سجامی شده به همراه اسناد مورد نیاز به دفاتر یکی از شرکت‌های کارگزاری می باشد.

ارباب زاده در پایان اظهار داشت : نکته مهم‌تر جهت جلوگیری از کلاهبرداری توجه به این مساله است که تمام سامانه‌های دولتی با پسوند «ir.» تمام می‌شوند و پسوند‌های دیگر مورد اعتماد و قاب قبول نیستند و چنین نشانی های مشکوک به هیچ عنوان نباید باز شوند و در عین حال اکیداً از نصب این هر برنامه پیشنهادی دیگر نیز جلوگیری شود. افراد در صورت مواجه با چنین مواردی حتما با سامانه ۱۵۶۹ تماس حاصل کنند.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

خبر داغ روز

ارسال نظر: