قرارداد ۱۳۰۰ میلیارد تومانی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با واگن پارس مپنا

قرارداد ۱۳۰۰ میلیارد تومانی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با واگن پارس مپنا
قرارداد ۱۳۰۰ میلیارد تومانی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با واگن پارس مپنا

 امیر بیات در حاشیه رونمایی از اولین واگن لبه بلند تولید شده از محل قرارداد ۲۰۰ دستگاه واگن با شرکت حمل‌و‌نقل ترکیبی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با شرکت واگن پارس مپنا، اظهار کرد: گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی در راستای منویات مقام معظم رهبری و سیاست‌های دولت سیزدهم، مبنی بر گسترش فعالیت‌ها در کریدورها و توسعه دریا محور و براساس سیاست‌های هیئت مدیره گروه، موضوع لجستیک و تأمین زنجیرۀ حمل‌و‌نقل را به صورت فعال دنبال می‌کند.

وی تصریح کرد: شرکت حمل‌و‌نقل ترکیبی به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه گروه کشتیرانی از سال ۱۳۸۳ تا امروز هیچ‌گونه واگنی خریداری نکرده بود اما پس از ۱۸ سال خرید ۳۰۰ دستگاه انواع واگن را آغاز کرده است که گام بزرگی برای تقویت و فعالیت‌های لجستیکی در گروه کشتیرانی است.

دیگران چه می خوانند:

بیات با اشاره به توجه ویژه گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به ساخت داخل و بهره بردن از توانمندی صنایع داخلی، گفت: به دنبال کمک به تولیدکنندگان داخلی هستیم و امیدواریم براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در گروه کشتیرانی، تا پایان سال قرارداد حدود ۴۰۰ دستگاه واگن از جمله ۱۵۰ واگن چندمنظوره و ۲۵۰ دستگاه واگن لبه بلند را نهایی کنیم.

وی با ابراز خرسندی نسبت به وضعیت تولید محصول در شرکت واگن پارس مپنا، افزود: امروز شاهد فعالیت و پویایی این شرکت و انتقال تکنولوژی و توسعه محصول هستیم و این پویایی و بازگشت به اوج قدرت، جای خوشحالی دارد.

بیات تاکید کرد: گروه کشتیرانی طی سال گذشته در مجموع ۱۳۰۰ میلیارد تومان در حوزه ساخت واگن سرمایه‌گذاری کرده است که در این میان قرارداد ۱۰۰ دستگاه واگن مسطح ۲۶ متری، ۱۶۸ دستگاه واگن لبه بلند و کوتاه به ارزش ۸۰۰ میلیارد تومان با شرکت واگن سازی مپنا منعقد شد و در سال جاری و سال آینده نیز مجدداً ۱۳۰۰ میلیارد تومان در این زمینه سرمایه‌گذاری خواهیم کرد.

وی بیان کرد: قرارداد ساخت ۲۰۰ دستگاه واگن لبه بلند منعقد شده و امروز اولین دستگاه آن رونمایی شد. این سفارش در حمل محموله‌هایی که از کریدور شمال و جنوب وارد کشور می‌شود کاربرد خواهد داشت و به منظور توسعه فعالیت‌های لجستیک در کشتیرانی برای انتقال محموله ها و توسعه کریدور شمال و جنوب استفاده خواهند شد.

بیات با بیان اینکه این سفارش طی چهار ماه ساخته خواهد شد، گفت: کشتیرانی جهت حمایت از ساخت داخل، قراردادهای داخلی را دنبال می‌کند و حتی اخیراً قرارداد ساخت و خرید چهار فروند کشتی کانتینری در دریای خزر را با شرکت صدرا منعقد کرده است، همچنین قرارداد چهار فروند شناور با شرکت اروندان در جنوب کشور نیز منعقد شده و این امر به منظور حمایت از ساخت داخل صورت گرفته است.

معاون توسعه بازار هلدینگ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: به منظور تسهیل انتقال حجم انبوه کالا و ارزان تمام شدن هزینه حمل‌و‌نقل، خطوط ریلی لازم است که برای فعال شدن خط ترانزیت و گسترش کریدور و توسعه حمل‌و‌نقل در کشور نیازمند همکاری در زمینه حمل و نقل ریلی هستیم.

بر اساس این گزارش، در این آیین محمدرضا شاهرخی مدیر کارخانه واگن پارس مپنا، بیان کرد: این قرارداد طی چهار ماه (هر ماه ۵۰ دستگاه واگن) تولید و تحویل خواهد شد.

وی تصریح کرد: این واگن ها برای جابه‌جایی محموله‌های فله، خاصه سنگ آهن و مواد معدنی استفاده خواهد شد و با سرمایه گذاری کشتیرانی می توانیم طی یک تا دو سال آینده همکاری خوبی با این مجموعه داشته و در مناقصات با قیمت رقابتی و حداکثر کیفیت حضور داشته باشیم.

شاهرخی گفت: نمونه خارجی این واگن در اروپا حدود ۸۰ هزار یورو قیمت دارد که قیمت آن در واگن پارس مپنا حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد پایین تراست. بالغ بر ۹۸ درصد تولید واگن های باری در واگن پارس، داخلی است و قطعات بسیاری اندکی وارد می شود.

وی با تأکید بر اینکه اگر قیمت رقابتی وجود نداشته باشد، قطعاً متقاضیان واگن در کشور به سمت خرید از خارج می روند، گفت: با توجه به کیفیت‌ها و استانداردهای اخذ شده در تولید واگن‌های باری، سفارش‌هایی از کشورهای اروپایی و اروپای شرقی مطرح شده است و امیدواریم مجدداً بازار صادراتی خود را در بحث واگن های باری و بوژی در اختیار بگیریم.

 

 

قرارداد ۱۳۰۰ میلیارد تومانی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با واگن پارس مپنا

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟