معاون بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی اعلام کرد:

​آغاز اجرای موافقت‌نامه تأمین‌اجتماعی بین ایران و ترکیه

کدخبر : 590592

معاون بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی از نهایی و اجرایی شدن موافقت‌نامه تأمین‌اجتماعی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه و ابلاغ بخشنامه مربوط به نحوه اجرای این موافقتنامه به واحدهای اجرایی این سازمان خبر داد.

 

به‌گزارش روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، محمد محمدی در مورد این موافقت‌نامه گفت: طبق بند الف ماده 5 قانون تأمین‌اجتماعی، در مورد اتباع خارجی که در جمهوری اسلامی ایران اشتغال به‌کار دارند، چنانچه موافقت‌نامه‌های دوجانبه یا چندجانبه تأمین‌اجتماعی بین دولت متبوع آنان و دولت جمهوری اسلامی ایران منعقد شده باشد، در مورد ارائه خدمات بیمه‌ای به آنها مطابق مفاد موافقت‌نامه عمل خواهد شد.

محمد محمدی معاون بیمه ای سازمان تأمین اجتماعیوی با بیان این‌که قانون موافقت‌نامه تأمین‌اجتماعی فیمابین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ترکیه توسط مجالس کشورهای دو طرف به تصویب رسیده و سند ترتیبات اجرایی این موافقت‌نامه نیز 28 تیر سال گذشته به امضای طرفین رسیده است، افزود: مشمولان این موافقت‌نامه افرادی هستند که قبلاً یا در حال حاضر نزد سازمان تأمین‌اجتماعی یا سازمان‌های ذی‌ربط در کشور ترکیه، بیمه‌پرداز بوده و دارای سابقه پرداخت حق بیمه هستند.

محمدی محور اصلی موافقت‌نامه تأمین‌اجتماعی میان ایران و ترکیه را تجمیع و لحاظ کردن سوابق بیمه‌ای ذی‌نفعان نزد طرفین موافقت‌نامه در احراز شرایط جهت بهره‌مندی از مزایا و تعهدات عنوان کرد و گفت: مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان، کمک هزینه کفن و دفن، خدمات درمانی، بارداری و بیماری و نیز بیماری‌های حرفه‌ای از خدمات و مزایایی است که مبتنی بر تجمیع سوابق است که متناسب با سوابق در هرکشور ارائه می‌شود. درصورتی‌‌که به موجب قوانین هر یک از طرفین، برخورداری از مزایا مشروط به احراز سوابق بیمه‌‌ای باشد، سازمان مجری آن قانون در صورت لزوم و به‌شرط عدم همپوشانی، سوابق بیمه‌‌ای احراز شده به موجب قوانین طرف دیگر را همانند سوابق بیمه‌ای احراز شده طبق قوانین خود در نظر خواهد گرفت. در این حالت فرد بیمه‌‌شده و بازماندگان ‌باید درخواست‌های خود را برای دریافت مستمری به سازمان محل اقامت خود تسلیم کنند.

وی همچنین گفت: با توجه به این‌که احتمال دارد سازمان محل اقامت متقاضی لزوماً با سازمان آخرین محل بیمه‌‌پردازی وی یکسان نباشد، لذا بررسی احراز شرایط برقراری و صدور حکم اولیه مستمری از جانب طرف متعاهدی خواهد بود که آخرین محل بیمه‌‌پردازی بیمه‌شده محسوب می‌‌شود.

وی کمک هزینه کفن و دفن (مراسم ترحیم) را از دیگر خدماتی برشمرد که در موافقت‌نامه تأمین‌اجتماعی میان ایران و ترکیه آورده شده است و افزود: اگر بیمه‌‌شده، در سرزمین طرف دیگر فوت کند چنین تلقی می‌‌شود که محل فوت وی در سرزمین طرفی است که آن شخص در آن سرزمین بیمه ‌شده است و بازماندگان وی استحقاق دریافت هزینه مراسم ترحیم را خواهند داشت.

معاون بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی همچنین گفت: با صدور بخشنامه قانون مذکور، سوابق پرداخت حق بیمه بیمه‌شدگان سازمان تأمین‌اجتماعی نزد سازمان‌های بیمه‌ای ذی‌ربط کشور ترکیه و بالعکس، در صورت تقاضای بیمه‌شده یا بازماندگان وی پس از طی فرایندهای اجرایی مورد توافق، برای احراز شرایط برخورداری از تعهدات و حمایت‌های احصاء شده در موافقت‌نامه از سوی طرفین لحاظ خواهد شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

خبر داغ روز

ارسال نظر: