بورس کالا

رشد حباب دارایی‌‌‌های طلایی بورسی

کدخبر : 593127

راضیه احقاقی : حباب دارایی‌‌‌های طلایی در رینگ مالی بورس‌کالا بزرگ شد.

راضیه احقاقی : حباب دارایی‌‌‌های طلایی در رینگ مالی بورس‌کالا بزرگ شد. در حالی که سیاستگذاران پولی کشور به شکل مستمر، وعده کنترل نرخ ارز و سایر دارایی‌‌‌های کالایی را می‌دهند، صعود نرخ ارز در بازار آزاد و احتمال استمرار رویه افزایش قیمت ظرف هفته‌‌‌ها و ماه‌‌‌های پیش‌‌‌رو باعث شده است تا معامله‌‌‌گران بازارهای رسمی و غیررسمی در کشور حاضر به خرید دارایی‌‌‌های طلایی بالاتر از ارزش بنیادی و با حباب قیمتی باشند.

رالی رشد قیمت دارایی‌‌‌های مبتنی بر طلا در بازارهای رسمی و غیررسمی داخلی ادامه‌‌‌دار شده است، به نحوی که گواهی سکه، صندوق طلا و گواهی شمش طلا روز شنبه هفتم بهمن‌ماه را افزایشی آغاز کردند. به این ترتیب تا اواسط ساعات کاری معاملاتی این روز سکه بورسی ۳۳میلیون و ۳۰۰‌هزار تومانی شد، صندوق‌های طلا در رینگ مالی بورس‌کالا با حباب قیمتی بیش از ۶درصدی داد‌‌‌وستد شدند و رکوردهای جدید قیمتی برای هر گواهی شمش طلا در رینگ مالی بورس‌کالای ایران به ثبت رسید.

بازگشت حباب به دارایی‌‌‌های طلایی

ظرف روز شنبه هفتم بهمن‌ماه امسال حباب هر واحد صندوق طلای لوتوس (پرمعامله‌‌‌ترین صندوق فعال) در بازار مشتقه بورس‌کالای ایران به ۶.۶‌درصد در اواسط ساعات معاملاتی رسید. در حالی که نرخ ابطال هر واحد صندوق طلای لوتوس در در این روز برابر ۲۱‌هزار و ۷۹۱تومان بود، هر واحد صندوق با نرخ ۲۳‌هزار و ۲۳۵تومان معامله شد. در حالی حباب صندوق طلا در میانه روز هفتم بهمن‌ماه به ۶.۶‌درصد رسید که این دارایی، ظرف هفته‌‌‌های قابل با قیمتی بسیار نزدیک به نرخ ابطال و حتی در برخی برهه‌‌‌های زمانی کمتر از قیمت ابطال معامله می‌‌‌شد. ایجاد حباب قیمتی بر روی هر واحد صندوق طلا از پیش‌بینی رشد قیمت طلا در در بازه میان‌مدت و بلندمدت حکایت دارد.

دورخیز گواهی سکه

هر واحد گواهی سکه در رینگ مالی بورس‌کالای ایران تا اواسط ساعات کاری روز چهارشنبه هفتم بهمن‌ماه با ثبت رشد نرخ روزانه ۰.۷درصدی به ۳۳۲‌هزار و ۹۰۰تومان صعود کرد و به این ترتیب سکه بورسی در این زمان ۳۳میلیون و ۲۹۰‌هزار تومانی شد. این رقم بیشترین بهای فروش سکه بورسی در این بازار پس از ۲۳دی‌ماه و پیش از ورود بانک‌مرکزی به فرآیند کنترل بهای طلا در رینگ داخل با افزایش عرضه بود.

در حالی در اواسط ساعات کاری روز گذشته، سکه بورسی ۳۳میلیون و ۲۹۰‌هزار تومانی شد که در همین زمان هر قطعه سکه در بازار فیزیکی با قیمت ۳۳میلیون و ۱۰۰‌هزار تومان یعنی ۰.۶‌درصد ارزان‌‌‌تر از سکه بورسی به فروش رفت. به شکل بنیادی ارزش هر گواهی سکه برابر یک‌صدم نرخ معامله سکه در بازار فیزیکی است. اما عرضه و تقاضا در رینگ مالی بورس‌کالا باعث می‌شود تا سکه بورسی در نرخی کمتر یا بیشتر از ارزش بنیادی قرار گیرد. در شرایط کنونی غلبه ذهنیت افزایشی میان معامله‌‌‌گران دارایی‌‌‌های طلایی بورسی باعث شده است تا فعالان این بازار از حیطه احتیاط خارج شده و حاضر به معامله در نرخی بالاتر از ارزش بنیادی شوند. این ذهنیت افزایشی عمدتا متاثر از جریان افزایشی در بازار ارز و افزایش انتظارات تورمی در کشور بوده و ارتباطی با نوسان طلای جهانی ندارد.

واگرایی طلای داخل از سیگنال جهانی

طلا ظرف روز جمعه ۲۶ژانویه با ثبت کاهش هفتگی ۰.۵درصدی با میانگین قیمت ۲‌هزار و ۱۸دلار به ازای هر اونس در معاملات آتی کامس آمریکا معامله شد. این کانال قیمتی بالاتر از میانگین بلندمدت قیمت فروش این دارایی‌‌‌ است، اما بازده طلا در بازه ماهانه منفی ۲.۸‌درصد شده است. در عین حال بهای فروش این دارایی گرانبها نسبت به سقف قیمت ۲‌هزار و ۷۲دلار که ظرف روز ۲۷دسامبر به ثبت رسید، ۲.۹‌درصد کاهش داشته است. در حالی که بخش قابل‌توجهی از فعالان بازار به آغاز کاهش نرخ بهره از ماه مه امیدوارند، همچنان تردیدهای جدی در این زمینه مطرح بوده و همین موضوع مانع استمرار جریان افزایشی در بازار طلا شده است. در حالی که طلا در معاملات بازار جهانی در مسیر افت نرخ قدم برمی‌دارد، دارایی‌‌‌های بر پایه طلا در رینگ داخل بی‌‌‌توجه به این سیگنال منفی، همچنان افزایشی هستند.

شاخص هزینه مصرف شخصی در ماه دسامبر رشد ۲.۶درصدی در بازه سالانه داشت که این رقم مطابق انتظارات اقتصاددانان بود. در عین حال شاخص PCE در ۱۲ماه منتهی به دسامبر ۲۰۲۳ نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۲.۹درصدی داشت. این در حالی بود اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رشد ۳درصدی را برای این شاخص پیش‌بینی کرده بودند. به این ترتیب می‌‌‌توان اذعان کرد فشار تورمی در ایالات‌متحده بیش از حد انتظار کاهش داشته است. این موضوع دست فدرال‌رزرو را برای آغاز کاهش نرخ بهره در ماه مه امسال باز می‌‌‌گذارد. آغاز فرآیند کاهش نرخ بهره، فرصت رشد نرخی دیگر را در اختیار دارایی‌‌‌های مالی و کالایی قرار داده و از افزایش بهای طلا حمایت می‌کند، با این حال همچنان بخشی از فعالان بازارهای جهانی در آغاز کاهش نرخ بهره از ماه مه، تردید دارند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

خبر داغ روز

ارسال نظر: