به دلیل اهتمام ویژه این سازمان در زمینه ترویج و اشاعه فرهنگ نورانی نماز انجام شد؛

​تقدیر ستاد اقامه نماز کشور از سازمان تأمین‌اجتماعی در همایش رابطین این ستاد

کدخبر : 595037

در همایش فصلی دبیران و رابطین اقامه نماز دستگاه‌های اجرایی کشور در حوزه ستادی که از سوی ستاد اقامه نماز کشور و به میزبانی سازمان تأمین‌اجتماعی برگزار شد، ستاد اقامه نماز کشور از سازمان تأمین‌اجتماعی به‌دلیل اهتمام ویژه در زمینه ترویج و اشاعه فرهنگ نورانی نماز و تعامل سازنده با ستاد اقامه نماز کشور تقدیر کرد.

 

به‌گزارش روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، در این همایش که با حضور سید احمد زرهانی قائم‌مقام ستاد اقامه نماز کشور و دبیران و رابطان اقامه نماز دستگاه‌های اجرایی کشور در حوزه ستادی برگزار شد، احمد اسفندیاری معاون فرهنگی، اجتماعی و امور استان‌های سازمان تأمین‌اجتماعی، با ابراز خرسندی از برگزاری این همایش به میزبانی سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: برگزاری این جلسات؛ مایه برکت سازمان تأمین‌اجتماعی است که بزرگترین نهاد بیمه‌گر کشور و یکی از بزرگترین نهادهای بیمه‌گر منطقه و دنیاست که بیش از  53 درصد جمعیت کشور را تحت پوشش خدمات بیمه‌ای دارد. تنها 20 درصد از کل جمعیت 36 میلیونی کشور در سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی، تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی بودند ولی به برکت انقلاب اسلامی و تلاش‌های انجام شده، در حال حاضر بیش از 75 درصد جامعه تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی و حدود 100 درصد جمعیت تحت پوشش بیمه درمان هستند. در دو سال و نیم فعالیت مدیریت جدید سازمان تأمین‌اجتماعی، بیش از دو میلیون و 300 هزار نفر بیمه‌شده جدید تحت پوشش قرار گرفته و به جمعیت بیمه‌شده‌ها اضافه شده‌اند. همچنین در سازمان تأمین‌اجتماعی بیش از چهار و نیم میلیون خانوار بازنشسته و مستمری‌بگیر داریم که بیشترین جمعیت بازنشسته در بین صندوق‌های بازنشستگی کشور است.

اسفندیاری همچنین افزود: سازمان تأمین‌اجتماعی در بخش درمان ملکی که خدمات درمانی رایگان به بیمه شدگان و بازنشستگان ارائه می‌دهد، بیش از 400 مرکز درمانی در کل کشور دارد که شامل بیش از 80 بیمارستان تخصصی و فوق‌تخصصی به اضافه تعداد زیادی دی‌کلینیک و کلینیک است.در بخش درمان غیرمستقیم هم سازمان تأمین‌اجتماعی بزرگترین خریدار خدمات سلامت از وزارت بهداشت و بخش درمان خصوصی با بیش از 57 هزار مطب، بیمارستان و مرکز درمانی و تشخیصی است و در مناطقی که تأمین‌اجتماعی بخش بستری ملکی ندارد، برای افراد کمتر از هفت سال و بالای 65 سال تمامی خدمات بستری در بیمارستان‌های دانشگاهی و دولتی نیز رایگان است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و امور استان‌های سازمان تأمین‌اجتماعی ادامه داد: سازمان تأمین‌اجتماعی بیش از چهار و نیم میلیون خانوار بازنشسته و مستمری‌بگیر را تحت پوشش دارد که نیمی از هزینه بیمه تکمیلی درمان این گروه را پرداخت می‌کند. هزینه این خدمت در سال جاری بیش از هشت هزار میلیارد تومان شده که تأمین‌اجتماعی پرداخت کرده است تا بازنشستگان عزیز بتوانند با خیال راحت به همه مراکز درمانی مراجعه کنند و در دریافت خدمات درمانی، دغدغه و  مشکلات کمتری داشته باشند.

اسفندیاری با اشاره به فعالیت‌ها و دستاوردهای حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: از سال 92 تا 1400 برای پرداخت مستمری‌ها، ماهانه 4 تا 6 همت استقراض از نظام بانکی در سازمان تأمین‌اجتماعی صورت گرفته بود و در نتیجه در سال 1401 با تجمیع این رقم، این سازمان به بزرگترین بدهکار بانکی تبدیل شده بود که بحمدالله در سال گذشته این بدهی که به بیش از 106 هزار میلیارد تومان رسیده بود با کمک دولت و مجلس، تسویه شد. خوشبختانه در دولت مردمی سیزدهم همچنین بزرگترین تأدیه بدهی بیمه‌ای دولت صورت گرفت و دولت در سال 1400 و 1401 بیش از 170 همت از بدهی‌هایش را پرداخت کرد و در سال جاری پرداخت 70 همت در دستور کار قرار گرفته است. این رویکرد با کمک و مساعدت دولت و مجلس محترم انجام شده است.

وی همچنین در مورد فعالیت‌های فرهنگی انجام شده در سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: در دو سال نیم گذشته در حوزه فرهنگی اقدامات بسیار خوبی به‌ویژه در حوزه نماز در سازمان تأمین‌اجتماعی صورت گرفته است و به‌واسطه ارتباط تنگاتنگی که سازمان تأمین‌اجتماعی با ستاد اقامه نماز دارد و با راهنمایی‌ها و هدایت دوستان در این ستاد، در سال 1400 تأمین‌اجتماعی به‌عنوان یکی از دستگاه‌های برتر در زمینه اهتمام به نماز معرفی و تقدیر شد. در سال 1401 هم به‌عنوان دستگاه برتر در امر اقامه نماز برگزیده شد و در مراسمی که در زنجان برگزار شد، مورد تقدیر قرار گرفت. اسفندیاری با اعلام این‌که هم‌اکنون در حدود هزار مرکز در سازمان تامین اجتماعی، اعم از مراکز درمانی و بیمه‌ای و شرکت‌های تابعه، نماز جماعت اقامه می‌شود، افزود: وضعیت اقامه نماز جماعت در استان‌ها، به‌طور مستقل از سایر فعالیت‌ها نظارت و پایش می‌شود که این بازدیدها و پیگیری‌ها و پایش‌ها در سال 1402 بیشتر از سال‌های قبل از آن بوده است. 

معاون فرهنگی، اجتماعی و امور استان‌های سازمان تأمین‌اجتماعی با اشاره به ابتکار این سازمان در برپایی جشنواره معراج  در حوزه نماز، افزود: در سازمان تأمین‌اجتماعی تجربه 25 دوره برگزاری مسابقات قران وجود دارد. ما در دوره بیست‌وچهارم این مسابقات، آن را به اعضای خانواده‌های همکاران تسری دادیم تا آنها هم بتوانند در این مسابقات شرکت کنند. در نتیجه در سال 1401 حدود پنج هزار نفر مشارکت‌کننده در مسابقات قرآنی داشتیم که این مشارکت در سال جاری به رقم 10 هزار نفر رسید و 100 درصد افزایش یافت. ما این تجربه را به حوزه اقامه نماز هم آوردیم و با همکاری دوستان در ستاد اقامه نماز، جشنواره‌ای تحت عنوان معراج با مشارکت بیش از 3200 نفر برگزار کردیم.

وی تصریح کرد: توسعه برنامه‌های فرهنگی در سازمان تأمین‌اجتماعی در دستور کار است و معتقدیم اگر قرار است در دستگاه‌ها کار اساسی و بنیادین در حوزه فرهنگی انجام دهیم، باید برنامه‌های قرانی و برنامه‌های حوزه نماز را به داخل خانواده‌ها ببریم. در اولین دوره جشنواره معراج، از رقم 3200 نفر مشارکت‌کننده، بیش از 1100 نفر فرزندان همکاران و حدود 2100 نفر خود همکاران بودند. برای ترویج فرهنگ نورانی و متعالی نماز و قرآن، باید از دوران کودکی، فرزندان را به انس با قرآن و اقامه نماز ترغیب کرد.

براساس این گزارش، سید احمد زرهانی، قائم‌مقام ستاد اقامه نماز کشور نیز در این همایش گفت: یکی از مهم‌ترین رسالت‌های دولت جمهوری اسلامی ایران، اقامه نماز و ترویج معارف این فریضه الهی است. مقام معظم رهبری پرچمدار اقامه نماز هستند و در تمامی 30 اجلاس گذشته اقامه نماز در کشور، ایشان به اجلاس‌های برگزارشده پیام داده‌اند که مفهوم این اقدام معظم‌له این است که ما برای اقامه نماز آمده‌ایم و اقامه نماز اصل است. از دیدگاه حضرت امام (ره) و رهبری عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی، وزرا مسئول اقامه نماز در دستگاه‌ها هستند. شخص رئیس‌جمهور محترم آقای دکتر رئیسی از کاخ کرملین تا سیاه چادر عشایر چهارمحال و بختیاری، در وقت اذان و اوقات شرعی، دست از کار می‌کشند و خودشان و مشایعت‌کنندگان و مستقبلین و همراهان، همه با هم به اقامه نماز می‌پردازند. این ویژگی مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی است که نماز را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و عمیق‌ترین دستاوردهای فرهنگی و تربیتی مد نظر دارد.

قائم‌مقام ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به ضرورت تداوم آموزش در مهارت‌های ترویج و اشاعه نماز گفت: ائمه جماعت باید علاوه بر قرآن و تفسیر و فقه و علوم دینی و ادبیات عرب، روانشناسی و جامعه‌شناسی هم ولو مختصر بدانند. باید علوم اجتماعی و رفتاری بدانند و بلد باشند با نسل نو ارتباط برقرار کنند. ما مداوم در حال تربیت استاد هستیم و برای نیروهای نظامی و انتظامی و دستگاه‌های اجرایی و همچنین برای خانواده‌ها، فرزندان، دانش‌آموزان، معلمان و برای ائمه جماعت دوره‌های آموزشی ویژه برگزار می‌کنیم. این دوره‌های آموزشی سه تحول در مخاطبان ایجاد می‌کند. هم دانش را بالا می‌برد، هم بینش را ارتقاء می‌دهد و درنهایت کنش و رفتار نو ایجاد می‌کند. امروز سخن از تحول و تغییر در رفتار است. ما نمی‌توانیم انسان‌ها را به یک‌باره تغییر دهیم، کار ما مثل کاشت و داشت و برداشت است، از طریق ایجاد دانش، ایجاد بینش و ایجاد رفتارهای نو. تغییر در پرتو آموزش، امکان‌پذیر است و همه نیاز به آموزش مداوم داریم.

در پایان این همایش، قائم‌مقام ستاد اقامه نماز کشور با اهدای لوح تقدیر این ستاد به فعالان و مسئولان حوزه فرهنگی سازمان تأمین‌اجتماعی از اهتمام ویژه این سازمان در زمینه ترویج و اشاعه فرهنگ نورانی نماز و تعامل سازنده با ستاد اقامه نماز کشور تجلیل کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر: