مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد:

تردد بیش از یک میلیون و ۴۰ هزار مسافر و گردشگر دریایی طی هفته اول تعطیلات

کدخبر : 595286

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اعلام اینکه طی هفته اول تعطیلات جمعا ۱ میلیون و ۴۱ هزار تردد مسافری و گردشگری دریایی صورت گرفته است، گفت: طی این مدت شاهد جابجایی ۱۴۶ هزار خودرو بوده‌ایم .​

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، علی‌اکبر صفایی با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت طرح تسهیل سفرهای دریایی نوروز ۱۴۰۳ در بنادر شمال و جنوب کشور، اظهار داشت: طرح تسهیل سفرهای دریایی نوروز ۱۴۰۳ از ۲۴ اسفند ماه سال گذشته آغاز شده است و تا پایان روز اول فروردین ماه که یک هفته از شروع آن می‌گذرد، ‌ ۷۸۵ هزار نفر سفر، تردد کرده‌اند که از این تعداد ۷۸۲ هزار تردد از طریف شناورها، صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه ۲۵۶ هزار تردد گردشگری دریایی طی مدت مذکور داشته‌ایم که ۳۶ هراز تردد از طریق قایق‌ها و شناورهای تفریحی، صورت گرفته است، ‌ افزود: قایق‌های تفریحی عمدتا ۵ تا ۷ نفره هستند اما بعضا قایق‌ها، ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر نیز ظرفیت دارند.

ظرفیت تجهیزات طرح تسهیل سفرهای دریایی نوروز ۱۴۰۳

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: در بنادر جنوبی و شمالی کشور در مجموع ۵۸ فروند شناور مسافری با ظرفیت ۶۴۴۱ صندلی جهت حمل مسافر، ۴۷ فروند لندینگ‌کرافت با ظرفیت جابجایی ۱۹۳۲ دستگاه خودرو و ۹۵ فروند شناور تفریحی با ظرفیت ۵۶۰۵ صندلی در طرح تسهیل سفرهای دریایی نوروز ۱۴۰۳ مشغول فعالیت و خدمت‌ رسانی هستند.

به گفته وی، همچنین ۶۷۵۱ فروند قایق تفریحی با ظرفیت ۴۱ هزار و ۳۸۰ صندلی و ۱۱۰۸ جت اسکی، ظرفیت تجهیزات در نظر گرفته شده برای طرح مذکور است.

۲ مورد دریابست به دلیل شرایط جوی نامساعد

صفایی با اشاره به اینکه طی یک هفته گذشته به دلیل شرایط نامناسب جوی، ۲ مورد دریابست ( ممنوعیت سفرهای دریایی) داشته‌ایم، گفت: این دو دریابست ۱۴ ساعته و ۱۰ ساعته بوده‌اند و مجموعا ۲۴ ساعت شاهد دریابست در بنادر غرب هرمزگان شامل چارک و آفتاب به جزیره کیش بوده‌ایم و پس از بهبود شرایط جوی بلافاصله، تردد روان صورت گرفته است .

به گفته وی، طی یک هفته گذشته، مشکلی در جایجایی مسافر، گردشگر و خودرو نداشته‌ایم و با ازدحامی مواجه نبود‌ه‌ایم.  

مسیرهای تردد مجاز دریایی در هرمزگان

وی درباره مسیرهای تردد مجاز دریایی در استان هرمزگان، بیان کرد: تردد از بندر شهیدحقانی به بندر شهید ذاکری قشم و بالعکس، از بندر شهیدحقانی بندرعباس به هرمز و بالعکس، از بندر شهید ذاکری قشم به هرمز و بالعکس، از بندر شهید ذاکری قشم به جزیره لارک و بالعکس، از بندر پل به بندر لافت و بالعکس، از بندر شهید حقانی به جزیره بوموسی و بالعکس، از بندر آفتاب به جزیره کیش و بالعکس، از بندر چارک به جزیره کیش و بالعکس، از بندر شیب‌دراز به جزیره هنگام و بالعکس و تردد از بندر کندالو به جزیره هنگام و بالعکس از جمله مسیرهای دریایی مجاز است.

به گفته صفایی، تردد از بندر شهید باهنر بندرعباس به بندر بهمن قشم و بالعکس، از بندر لنگه به جزیره کیش و بالعکس و همچنین تردد از بندر لنگه به جزیره بوموسی و بالعکس به عنوان مسیرهای پشتیبان در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه طرح تسهیل سفرهای دریایی شامل سه محور حفظ ایمنی، ارائه خدمات شایسته به مسافران و آمادگی لازم برای مداخله در شرایط اضطراری و جستجوی نجات دریایی می‌شود، تاکید کرد: مسافران دریایی تنها از ایستگاه‌ها و مبادی مجاز دریایی تحت پوشش سازمان بنادر و دریانوردی تردد کنند

مسیرهای بین‌المللی دریایی

 

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره مسیرهای بین‌المللی دریایی نیز، اعلام کرد: تردد از مسیر بندر شهید باهنر به بندر شارجه امارات و بالعکس و همچنین تردد از بندر لنگه به بندر دبی امارات و بالعکس به عنوان مسیرهای بین‌المللی وجود دارد؛ علاوه بر این تردد از بندر خرمشهر به بنادر کویت طبق برنامه در حال انجام و از پیش تعیین شده است.

اعلام مسیرهای تردد مجاز دریایی در بوشهر

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره مسیرهای دریایی مجاز در استان بوشهر نیز، اعلام کرد: تردد از بندر گناوه به بندر خارگ و تردد از بندر بوشهر به بندر خارگ، ۲ مسیر دریایی مجاز تعریف شده در استان بوشهر است.

صفایی با بیان اینکه خوشبختانه طی هفته اول تعطیلات، مورد موثر جستجو و نجات دریایی نداشته‌ایم، بیان کرد: به لطف خدا مشکلی بابت امداد و نجات دریایی نداشته‌ایم و ۱۲۸ شناور همیار ناجی در سواحل جنوبی و شمالی کشور و در نقاط گردشگری دریایی فعالیت می‌کنند؛ همیار ناجی با ساماندهی و آموزش سازمان بنادر و دریانوردی طی سال جاری فعالیت می‌کنند و امکانات لازم اعم از جلیقه و حلقه نجات در اختیار آن‌ها قرار گرفته است تا کنترل‌های لازم را در مبادی گردشگری و در نقاط تعیین شده در سواحل، انجام دهند.

گردشگری دریای در بنادر شمالی ایران

وی با بیان اینکه در سواحل مختلف بنادر شمالی اعم از انزلی، امیرآباد، نوشهر، گز، ترکمن و... نیز گردشگری دریایی در حال انجام است، اظهار داشت: در طول کل سواحل شمالی کشور و در نقاط معین به عنوان مبادی گردشگری دریایی، فعالیت‌ها در حال انجام است و قایق‌های تفریحی به علاقمندان خدمت‌رسانی می‌کنند.

شماره ۱۵۵۰ جهت اعلام اضطرار دریایی

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پایان اعلام کرد: هموطنان عزیز می‌توانند از هر نقطه ای در استان‌های ساحلی درصورت بروز هرگونه سانحه دریایی با شماره چهار رقمی ۱۵۵۰ جهت اعلام اضطرار دریایی و بدون نیاز به گرفتن کد پیش شماره به راحتی و به طور مستقیم با مرکز هماهنگی جستجو و نجات دریایی جهت ارائه گزارش حادثه و درخواست کمک تماس حاصل کنند.


 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

خبر داغ روز

ارسال نظر: