شقاقی در گفت‌وگو با شادا عنوان کرد؛

مشارکت مردم در جهش تولید با بهبود محیط کسب و کار و حذف انحصارها ممکن است

کدخبر : 595316

یک اقتصاددان با اشاره به تمرکز بر جهش تولید در نامگذاری سال ۱۴۰۳ از سوی رهبر انقلاب و تکرار آن در سال‌های گذشته تاکید کرد: دو مانع پیش روی جهش تولید، محیط نامطلوب کسب و کار و فضای غیر رقابتی مبتنی بر شبه‌دولتی‌ها و انحصارها همچنان وجود دارد که مشارکت مردم را دشوار کرده است.

یک اقتصاددان با اشاره به تمرکز بر جهش تولید در نامگذاری سال ۱۴۰۳ از سوی رهبر انقلاب و تکرار آن در سال‌های گذشته تاکید کرد: دو مانع پیش روی جهش تولید، محیط نامطلوب کسب و کار و فضای غیر رقابتی مبتنی بر شبه‌دولتی‌ها و انحصارها همچنان وجود دارد که مشارکت مردم را دشوار کرده است.

وحید شقاقی شهری در گفت‌وگو با شادا، با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۳ از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «سال جهش تولید با مشارکت مردمی» اظهار کرد:  پنجمین بار است که مقام معظم رهبری بحث تولید را به انحای مختلف در نامگذاری شعار سال مطرح می‌کنند و  مرکز ثقل نامگذاری سال «تولید» بوده است که حول و حوش تولید مفاهیم دیگری نیز اضافه شده است.

این اقتصاددان افزود: نامگذاری امسال نشان می‌دهد که نگاه رهبری در سال‌های اخیر همواره متمرکز به واژه‌ای به نام تولید ملی بوده است و واقعیت این است که عمده مسائل کشور، حتی به نحوی کنترل بخش واقعی اقتصاد ما به همین موضوع بازمی‌گردد.

شقاقی ادامه داد: کمتر اقتصاددانی را در کشور و در دنیا پیدا می‌کنید که این مساله را نپذیرد یا بخواهد شبهه‌ای به بحث تولید وارد کند؛ اما واقعیت و سوال اصلی این است که چرا چندین سال است که این موضوع مطرح می‌شود؛ اما پیشرفت ملموس و مشخصی را در زمینه تولید در کشور نمی‌بینیم.

این کارشناس اقتصادی در ادامه عنوان کرد: به نظرم دو مساله و مانع اساسی در این زمینه وجود دارد؛ مانع نخست محیط نامطلوب کسب و کار ایران است که در خصوص رفع این مانع، وزارت اقتصاد نقش مهمی دارد؛ چرا که در این وزارتخانه مرکزی به نام مرکز بهبود فضای کسب و کار وجود دارد و البته تلاش‌های متعددی  در این زمینه در وزارت اقتصاد انجام شده است اما استمرار و ثمره بیشتر آن نیازمند اجماع درون دولت است.

وی پیشنهاد کرد که این موضوع هر هفته در دستور کار هیئت دولت قرار گیرد تا با تمهیداتی بتوان مقاومت دستگاه‌ها را در برابر شفاف سازی هوشمند شدن و… شکست تا مسیر بهبود فضای کسب و کار هموارتر شود.

این اقتصاددان تأکید کرد: مساله و مانع دوم هم به محیط غیررقابتی اقتصاد ایران بازمی‌گردد؛ متاسفانه اقتصاد ایران یک محیط غیر رقابتی و آکنده به یک مساله‌ای به نام ظهور شبه‌دولتی‌ها و انحصار است.

سال ۱۳۸۴ که رهبر انقلاب در قالب سیاست‌های کلی اصل ۴۴ موضوع توسعه بخش خصوصی و تعاونی را ابلاغ کردند؛ آن زمان یک ایده مترقی بود و رهبری هم بسیار پیگیری کردند که توسعه بخش خصوصی و تعاونی در کشور جا بیفتد؛ ولی متاسفانه دولت‌ها، ذینفعان پشت پرده و منافع کلان آنها اجازه نداد که بخش خصوصی و تعاونی توسعه پیدا کند و ما با یک پدیده شومی به نام ظهور شبه‌دولتی‌ها مواجه شدیم که ۶۰ درصد اقتصاد ایران را در چنبره خودشان قرار داده‌اند و اجازه نفس کشیدن را به مردم، به بخش خصوصی و به بخش تعاونی نمی‌دهند و یک فضای غیررقابتی انحصاری حاکم شده است و برای مشارکت مردم در جهش تولید لازم است این مانع برداشته شود

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر: