شرکت سنگ آهن مرکزی ایران

بهره مندی از سنگ چاه گز کلید خروج از بحران تامین خوراک است

کدخبر : 595538

در حال حاضر خط ورودی کارخانه کنسانتره قابلیت استفاده از همه سنگ های آنومالی شمالی را ندارد بنابراین در قبال فروش این سنگ، سنگی خریداری می شود که بتواند تبدیل به کنسانتره شود.

مجتبی حمیدیان، پنج شنبه گذشته (۱۶ فروردین ماه) در نشستی صمیمی با اصحاب رسانه که با حضور معاونان و مدیران ارشد شرکت در محل کارخانه آهن اسفنجی برگزار شد با بیان این مطلب گفت: بخشی از سنگ های انومالی شمالی با توجه به مشخصاتی که دارد برای کارخانجات ما قابل استفاده نیست.سیستم خطوط شرکت قابلیت مصرف سنگ های کلوخه را که از چغارت و چاه گز استخراج می شود دارد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران، وی با بیان اینکه برای پرعیارسازی سنگ های معدن آنومالی شمالی و میشدوان خط پرعیارسازی ۴ میلیون تنی را فعال کردیم افزود: این پروژه سنگ های با عیار ۲۰ درصد را به ۴۰ درصد تبدیل کرده و آماده فروش می کند. در حال حاضر خط ورودی کارخانه کنسانتره امکان استفاده از این سنگ ها را ندارد بنابراین در قبال فروش این سنگ سنگی را می خریم که بتوانیم تبدیل به کنسانتره کنیم.

حمیدیان با اشاره به هدف شرکت در تولید سالانه ۱۲ تا ۱۴ میلیون تن کنسانتره در سال های آینده اظهار کرد: با تحقق این هدف از خروج سنگ از منطقه جلوگیری می کنیم اما در حال حاضر هزینه ای که باید صرف سنگ کنیم اقتصادی نیست.

وی اضافه کرد: در دو سال گذاشته ۹۰۰ هزار تن سنگ از مجموعه نوظهور که در قالب دو معدن میشدوان و آنومالی شمالی فعالیت می کند دریافت و مصرف کرده ایم مابقی سنگ ها قابلیت مصرف در کارخانه را نداشته است.

 

 

اگر به سمت معادن زیرزمینی نرویم باختیم

حمیدیان در پاسخ به این پرسش که چرا به سمت آنومالی ۸ که معدنی زیرزمینی با ذخیره نیمه عمیق است رفته اید گفت: ذخیره معدن آنومالی شمالی در زمان روس ها حدود ۳۲۰ میلیون تن تخمین زده شد اما به دلیل سنگ های کم عیار استخراج از آن مقرون به صرف نبود اما امروزه با توجه به شرایط موجود استخراج از این معدن مقرون به صرفه شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون تمام شرکت های صنعتی و معدنی که در حوزه فولاد فعال هستند دچار چالش تامین خوراک شده اند افزود: ذخیره رو سطحی، رو به اتمام است و باید به سمت ذخایر زیرزمینی و معدنکاری زیرزمینی برویم.

حمیدیان تصریح کرد: باید این دیدگاه در ما نهادینه شود که ذخایر عمیق نیز در آینده نه چندان دور مورد توجه قرار خواهد گرفت و هر شرکتی که در این حوزه ورود نکند باخته است .امروزه در کشور سوئد معدنی با عمق بالای هزار متر فعال است و سالانه بین ۲۷ تا ۳۰ میلیون تن سنگ آهن از آن استخراج می شود.

 

 

قرارداد با سازمان انرژی اتمی تعاملی است

سوال دیگر خبرنگاران درباره نحوه قرارداد با سازمان انرژی اتمی در آنومالی ۸ بود که مرادیان، معاون معدنی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در این خصوص گفت: بحث اکتشاف بحثی هست که ریسک بالایی دارد مدیرانی موفق هستند که این ریسک را بپذیرند. در آنومالی ۸ نوع قرارداد با سازمان انرژی اتمی را با تعامل پیش بردیم به طوری که سازمان انرژی اتمی حاضر شده اگر میزان ذخایر کمتر از آن چه تصور می کردیم باشد در میزان حق السهم خود تعدیل کند .

حمیدیان نیز اضافه کرد: همه شرکت های معدنی با سازمان انرژی اتمی قرارداد دارند چرا که دو مجموعه ایمیدرو و سازمان انرژی اتمی دو معدنکار بزرگ کشور هستند و با فرایندها و مکانیسم های خود در حوزه معدن مشارکت می کنند.

حمیدیان گفت: سازمان انرژی اتمی برای اولین بار فعالیت های معدنکاری شرکت سنگ آهن را از بلوک مرکزی منطقه بافق خارج کرد و الان در بیرون از منطقه بافق و در ساغند شمالی ناتک و گیورد معدنکاری انجام می شود.

 

 

بهره مندی از سنگ معدن چاه گز بهترین راه تامین خوراک

وی در بخش دیگری از صحبت هایش به تولید کنسانتره اشاره کرد و گفت: با اجرای پروژه باربرگشتی و رسیدن محصول آن به ۷۰ درصد طرح توسعه کارخانه کنسانتره در دستور کار قرار می گیرد تا به این ترتیب ظرفیت کارخانه کنسانتره از ۳.۲ میلیون تن به حدود ۵.۲ میلیون تن برسد و خوراک گندله تامین شود.

حمیدیان با بیان اینکه در حال حاضر بهترین راه تامین خوراک شرکت بهره مندی از سنگ های معدن چاه گز است خاطرنشان کرد: سنگ در معدن چغارت رو به اتمام است و سنگ سه چاهون نیز عیار پایینی دارد بنابراین در حال حاضر بهترین سنگ آهن برای ما سنگ معدن چاه گز است که امیدواریم دو میلیون تن سنگ از این معدن به شرکت سنگ آهن وارد شود.

وی اضافه کرد: اگر سنگ چاه گز را داشته باشیم کارخانه های خردایش و آگلومراسیون می توانند حداقل ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن محصول تولید کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر: