بورس انرژی ایران

آغاز معاملات ثانویه اوراق سلف موازی استاندارد متانول بوشهر

کدخبر : 597178

معاملات ثانویه اوراق سلف موازی استاندارد متانول شرکت پتروشیمی بوشهر در نماد سمتا051 از امروز هجدهم اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود.

هفته گذشته شرکت پتروشیمی بوشهر نسبت به عرضه اولیه قرارداد سلف متانول در تابلو سلف موازی استاندارد بازارا مشتقه بورس انرژی ایران اقدام کرده بود که به فروش ۳۷ هزار و ۵۱۴ قرارداد با سررسید بیش از یک سال انجامید. از روز ‌سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه نیز معاملات ثانویه این قرارداد از طریق بازارگردانی شرکت تامین سرمایه دماوند و از طریق کارگزاری آرمون بورس آغاز می‌شود؛ این معاملات مشمول تعهد بازارگردانی ۲۳ درصد سود روزشمار روزانه است.

به گزارش مدیریت ارتباطات بورس انرژی ایران، همچنین رینگ داخلی بازار فیزیکی بورس انرژی برای امروز ۱۸ اردیبهشت‌ماه میزبان عرضه‌های متعددی است که مهم‌ترین‌ آن‌ها به لحاظ حجم عرضه عبارت هستند از: ۳۰ هزار تن نفت سفید ویژه خوراک صنایع توسط شرکت پالایش نفت اصفهان؛ ۹۷۰۰ تن بلندینگ نفت توسط شرکت پالایش نفت بندرعباس، ۲ هزار تن هیدروکربن سبک شرکت اکسیر حلال عسلویه و...

رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران نیز برای روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه میزبان عرضه‌ نفت، گاز و سایر حامل‌انرژی از شرکت‌های متعددی است که مهم‌ترین آن‌ها به لحاظ حجم عرضه عبارت هستند از: ۵ هزار متر مکعب حلال ۴۰۲ شرکت پالایش نفت اصفهان؛ ۲ هزار متر مکعب حلال ۵۰۳ شرکت پالایش نفت اصفهان و... .

ارزش روزانه معاملات بازار برق  ۸۸۲ میلیارد ریالی شد

ارزش تابلو عمده‌فروشی از بازار برق بورس انرژی در روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت بالغ بر ۵۳۷ میلیارد ریال بود؛ این رقم مربوط به ۴۰ معامله بود و ۳.۱۵ میلیون کیلووات ساعت برق ذیل این معاملات به فروش رفت؛ همچنین در این روز یک معامله برق در تابلو برق سبز نیز به ثبت رسید که ارزش این معامله بالغ بر ۳۴۵ میلیارد ریال بود. به این ترتیب ارزش بازار برق بورس انرژی ایران در روز ۱۷ اردیبهشت ماه بالغ بر ۸۸۲ میلیارد ریال بود.

روز پرفروش بازار فیزیکی

روز دوشنبه هفدهم اردیبهشت ماه ارزش ریالی رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران به ۶۰۲۱ میلیارد ریال رسید که این رقم معادل ارزش دلاری ۱۳.۶ میلیون دلار بود. در این روز ۱۴ معامله مربوط به ۶ گروه کالایی در این رینگ به ثبت رسید؛ ته‌مانده برج تقطیر پالایش نفت اصفهان با فروش ۸ هزار تنی در صدر معاملات رینگ بین‌الملل قرار گرفت؛ همچنین در این روز شرکت پالایش نفت اصفهان موفق به فروش ۸ هزار تن گاز مایع شد و شرکت نفت ستاره خلیج فارس با فروش  ۴ هزار و ۵۰۰ تن بوتان در رتبه سوم فروش حجمی در رینگ بین‌الملل روز ۱۷ اردیبهشت قرار گرفت.

بررسی داده‌های رینگ داخلی بازار فیزیکی بورس انرژی ایران برای روز ۱۷ اردیبهشت نیز از ثبت ۱۲۴ معامله با ارزشی بالغ بر ۷۸۰۱ میلیارد ریال و ۲۳ معامله مازاد با ارزش ۵۹۳ میلیارد ریال حکایت دارد. آیزوفید پالایش نفت اصفهان با ثبت فروش ۴ هزار تنی در رتبه برترین معاملات در رینگ داخلی به لحاظ حجمی قرار گرفت؛ این در حالی بود که در همین روز شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی نسبت به ۳ عرضه ۳۰ هزار بشکه‌ای میعانات گازی اقدام کرده بود که هر ۳ عرضه با استقبال خوبی از سوی متقاضیان مواجه شد و عمده محصول عرضه شده به فروش رفت.

از مهم‌ترین عرضه‌ها در رینگ داخلی بازار فیزیکی بورس انرژی در روز ۱۷ اردیبهشت؛ بنزین شرکت پتروشیمی ایلام بود که ۳ هزار تن محصول عرضه شده با استقبال خوبی از سوی متقاضیان مواجه شد و مورد فروش قرار گرفت.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

خبر داغ روز

ارسال نظر: