سازمان تأمین‌اجتماعی اعلام کرد؛

جزییات افزایش مستمری و کمک‌های جنبی پرداختی به بازنشستگان تأمین‌اجتماعی

کدخبر : 597288

سازمان تأمین‌اجتماعی جزییات افزایش مستمری و کمک‌های جنبی پرداختی به بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان را که حقوق اردیبهشت ماه آنان براساس فرمول افزایش یافته در حال پرداخت است؛ اعلام کرد.

 

به گزارش روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی براساس بخشنامه صادره از سوی مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی، در اجرای مواد 96 و 111 قانون تأمین‌اجتماعی و تصمیمات شورای عالی کار و تصویبنامه هیئت وزیران؛ از تاریخ اول فروردین 1403 کلیه مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان مشمول قانون تأمین‌اجتماعی که تا پایان سال 1402 برقرار شده است، برای دریافت‌کنندگان حداقل مستمری و کمتر از آن به میزان 35 درصد و برای سایر سطوح بالاتر از حداقل، به میزان 22 درصد مستمری پایان اسفند ماه سال گذشته به همراه مبلغ ثابت 690 هزار و 78 تومان افزایش می‌یابد.

براساس این گزارش، در این بخشنامه حداقل میزان مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان مشمول اجرای ماده 111 قانون تأمین‌اجتماعی از 1403/01/01 ماهانه 71 میلیون و 661 هزار و 840 ریال تعیین شده که متناسب با شرایط هر یک از مستمری‌بگیران، برخی مزایای جنبی نیز به این رقم افزوده می‌شود.

در این بخشنامه کمک‌های جنبی قابل پرداخت به مستمری‌بگیران تأمین‌اجتماعی شامل حق سنوات، کمک هزینه عائله‌مندی، کمک هزینه اولاد و کمک هزینه همسر متکفل فرزند، کمک هزینه مسکن و کمک به تأمین معیشت مستمری‌بگیران تعیین شده است. به‌موجب این بخشنامه، حق سنوات مازاد بر 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه بازنشستگان و مستمری‌بگیران (سوابق اصلی و ارفاقی) در سال 1403 به میزان 5 هزار ریال به ازای هر سال سابقه مازاد بر 20 سال افزایش می‌یابد.

براساس این گزارش، میزان کمک‌هزینه عائله‌مندی مستمری‌بگیران دارای حداکثر 2 فرزند 14 میلیون و 4100 ریال، مبلغ کمک هزینه عائله‌مندی مستمری‌بگیران دارای 3 فرزند و بیشتر 18 میلیون و 205 هزار و 330 ریال، میزان کمک هزینه اولاد تا 2 فرزند 8 میلیون و 595 هزار و 620 ریال و برای فرزند سوم و بیشتر 11 میلیون و 174 و 306 ریال، مبلغ کمک هزینه همسر متکفل فرزند پرونده‌های بازماندگان دارای حداکثر 2 فرزند 14 میلیون و 4100 ریال و  مبلغ کمک هزینه همسر متکفل فرزند پرونده‌های بازماندگان دارای 3 فرزند و بیشتر 18 میلیون و 205 هزار و 330 ریال تعیین شده است.

این گزارش حاکی است میزان کمک‌هزینه مسکن قابل پرداخت به مستمری‌بگیران نیز به ازای هر پرونده مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی و بازماندگان 2 میلیون و 700 هزار ریال و میزان ریالی کمک به تأمین معیشت مستمری‌بگیران نیز به ازای هر پرونده مبلغ 4 میلیون ریال تعیین شده است.

گفتنی است پرداخت مستمری اردیبهشت ماه بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین‌اجتماعی از چند روز پیش آغاز شده است و حقوق این ماه آنان بر مبنای افزایش‌های موضوع این بخشنامه در حال پرداخت است. سازمان تأمین‌اجتماعی همچنین اعلام کرده است مابه‌التفاوت حقوق فروردین ماه بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان نیز در خرداد ماه پرداخت خواهد شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر: