کمبود نیروی متخصص کار با کاهش اشتغال به کار اتباع خارجی در کیش

کدخبر : 597866

رییس اداره کار و خدمات اشتغال سازمان منطقه آزاد کیش در رابطه با مدیریت به کارگیری اتباع خارجی در این جزیره، گفت: میزان اشتغال اتباع خارجی در کیش کاهش یافته است.

وحید اسناوندی با بیان اینکه طبق قانون برای ۱۰ درصد از ظرفیت برخی از مشاغل در منطقه آزاد کیش می‌توان از اتباع خارجی استفاده کرد، اظهار کرد: این میزان طی سال‌های اخیر تا ۱۱ درصد رسیده بود که با مدیریت انجام شده به ۹ درصد کاهش یافته است.

وی به برخی اقدامات بازدارنده برای به کارگیری اتباع غیر مجاز در کیش اشاره و اضافه کرد: جریمه به کار گیری اتباع غیر مجاز در کیش افزایش پیدا کرده و بازدارندگی آن ارتقاء یافته است؛ همچنین با بازدیدهای مستمر کارشناسان اداره کار، نیروی انتظامی و گزارشات مردمی تا حد زیادی این موضوع کنترل می‌شود.

رییس اداره کار و خدمات اشتغال سازمان منطقه آزاد کیش ادامه داد: هم اکنون حدود سه هزار و ۱۰۰ تبعه خارجی در کیش مشغول به کار هستند.

وی با بیان اینکه کمبود نیروی کار در جزیره سبب به کارگیری اتباع خارجی در منطقه می‌شود، افزود: ما در کیش با فقر نیروی انسانی متخصص رو به رو هستیم و این امر به وضوح قابل لمس است.

موسسات کاریابی در کیش بار دیگر فعال شد

اسناوندی از فعال شدن موسسات کاریابی در جزیره کیش خبر داد و بیان کرد: موسسات کاریابی در جزیره کیش که تقریبا تعطیل یا نیمه تعطیل بودند، بار دیگر فعال شدند.

وی اضافه کرد: بهمن ماه سال گذشته یک نمایشگاه مهارتی در جزیره کیش برگزار شد که برخی از موسسات کاریابی استان‌های دیگر نیز در این نمایشگاه حضور داشتند؛ ما با بهره مندی از این نمایشگاه و ارتباط گیری با موسسات کاریابی، از ظرفیت استان‌های دیگر نیز برای تامین نیروی کار متخصص بخش خصوصی در کیش بهره مند شدیم.

رییس اداره کار و خدمات اشتغال سازمان منطقه آزاد کیش در پاسخ به اینکه «چه تعداد نیروی کار متخصص در جزیره کیش برای بخش خصوصی نیاز است؟»، گفت: طبق آخرین ارزیابی این رقم به یک هزار و ۵۰۰ نفر می‌رسید که ۷۰۰ نفر از این تعداد با تلاش‌های انجام شده، تامین شده است.

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد از نیروی کار جزیره در حوزه خدمات گردشگری فعال است، اظهار کرد: هفت درصد در حوزه کشاورزی و ۱۳ درصد نیز در حوزه صنعت مشغول به فعالیت هستند.

اطلاعات لازم از نیروی کار جزیره در دسترس نیست

اسناوندی با تاکید بر ضرورت دسترسی به اطلاعات نیروی کار، گفت: متاسفانه اطلاعات لازم از نیروی کار فعال بخش خصوصی در جزیره کیش در دسترس نیست.

وی اظهار کرد: سال ۱۳۹۱ یک سامانه برای ثبت اطلاعات نیروهای کار فعال در جزیره کیش راه اندازی شده که با بررسی‌های انجام شده مشخص شد که سامانه کارآمدی نیز است؛ اما متاسفانه طی یک دهه گذشته کارفرمایان رغبتی برای ثبت اطلاعات کارکنان خود در این سامانه نداشتند.

رییس اداره کار و خدمات اشتغال سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به مذاکرات انجام شده با جوامع اصناف برای سوق کارفرمایان جهت ثبت اطلاعات لازم در این سامانه بیان کرد: اعلام شده که اداره کار بر اساس اطلاعات ثبت شده در این سامانه خدمات لازم را ارائه خواهد داد؛ ما به دنبال آن هستیم که اطلاعات نیروی کار جزیره کاملا شفاف باشد تا بتوان برنامه ریزی لازم جهت ارائه خدمات لازم را انجام داد.

بیش از ۴۱ هزار نفر بیمه شده تامین اجتماعی در جزیره کیش وجود دارد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر: