جزئیات تکمیل سد قیزقلعه‌سی در دولت سیزدهم

جزئیات تکمیل سد قیزقلعه‌سی در دولت سیزدهم
کدخبر : 597911

روز گذشته اطلاعات کذبی به استناد گزارش غلط یک رسانه محلی در برخی از شبکه‌های مجازی منتشر شد. بر این اساس توضیحات ذیل به منظور تنویر افکار عمومی ارائه می‌شود:

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)،پیشرفت پروژه سد قیزقلعه‌سی از سال 1385 تا پایان دولت دوازدهم کمتر از 80 درصد بود به نحوی‎که قابلیت بهره‌برداری به هیچ وجه امکان‌پذیر نبود و امکان تنظیم آب از سد برای شبکه‌های آبیاری و زهکشی پایین دست وجود نداشت.

با توجه به اهمیت سد و شبکه‌های آبیاری قیزقلعه‌سی برای توسعه شمال غرب کشور و برنامه قوه مجریه به منظور تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام، این پروژه در فهرست طرح‌های اولویت‌دار دولت سیزدهم قرار گرفت.

در این راستا، طی کمتر از 3 سال فعالیت دولت سیزدهم اقداماتی نظیر تکمیل سازه بدنه سد(بتن‌ریزی و خاک‌ریزی)، نصب تجهیزات هیدرومکانیکال و ابزار دقیق، حفاری و تزریق پرده آب‌بند، جاده و تونل‌های دسترسی، ساخت ساختمان‌های بهره‌برداری، تکمیل پانل‌های بتنی و تکمیل تاج سد و محوطه‌سازی تا پیشرفت 100 درصد و تکمیل عملیات اجرایی به پیش رفت و پروژه در اردیبهشت 1403 مهیا بهره‌برداری و تزریق آب به شبکه‌های آبیاری و زهکشی پایین دست شد.

با توجه به اهمیت تکمیل این پروژه، اعتبارات تامین شده برای ساخت سد و شبکه‌های آبیاری قیزقلعه‌سی در دولت سیزدهم بیش از 2 برابر کل اعتبار تخصیص یافته در 15 سال قبل بود.

لازم به ذکر است، جزئیات عملیات اجرایی و سابقه سد قیزقلعه‌سی یک هفته پیش از افتتاح در یک گزارش خبری توسط مدیران سد و آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی به طور رسمی منتشر شد که مشروح آن در «اینجا» قابل مطالعه است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر: