تشریح روایت‌های امیدآفرینی از خط‌شکن بودن در کربلای ۴ تا خط شکنی فولاد در انتقال آب دریا به اصفهان:

خط شکنی رمز نجات کشور از همه بحران‌ها است

کدخبر : 597971

محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه، ۳۰ اردیبهشت‌ماه با حضور در اختتامیه جام رسانه امید، روایت‌های امیدآفرینی از خط‌شکن بودن در کربلای ۴ تا خط شکنی فولاد در انتقال آب دریا به اصفهان را تشریح کرد.

محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل فولاد مبارکه: امروز در این جمع ارزشمند مایلم در فرصت مغتنم و اندک درباره واژه «خط‌شکنی» صحبت کنم، واژه‌ای که از امیدوار بودن متولد می‌شود و نقطه مقابل ناامید بودن است، واژه‌ای که اگر به آن عمل کنیم چه بسا دیگر مشکلات اقتصادی نخواهیم داشت و کلید حل مشکلات کشور است و واژه‌ای که در همه اعصار انقلاب در بزنگاه‌های تاریخی ناجی ما بوده است، خط شکن بودن اسم رمز نجات ما از همه بحران‌ها بوده و خواهد بود.

در شرایطی که همه راه‌ها بسته است، همه ناامید هستند و همه بحث می‌کنند عده‌ای خط‌شکنی می‌کنند و راه امیدی را باز می‌کردند که دیگران کمتر جرأت انجام آن را داشتند و حتی نهی هم می‌کردند اما آن شهید خط شکن بود که راه را باز می‌کرد و مفهوم تامی از ایثار و امید بود؛ با بهره‌گیری از این واژه قصد دارم شرایط معاصری را برای اثبات ادعای خودم بیان کنم، خط شکن بودن ویژگی‌ها و شرایطی دارد و ادعای بزرگی است، من به عنوان یک صنعتگر در بزرگ‌ترین صنعت کشور عرض می‌کنم که اگر همه ما مدیریت به شیوه خط شکنان را ثبت و مدل آن را عملیاتی و پیاده می‌کردیم، قطعاً در اقتصاد و صنعت و سایر زمینه‌ها و عرصه‌ها مشکلی نداشتیم و ناامید نمی‌شدیم.

متأسفانه ما برای کارها و داشته‌ها خودمان کمتر ارزش قائل هستیم و این در حالی است که شخصی به نام «سافی باکال» از گروه مشاوران یکی از رؤسای جمهور آمریکا کتابی با عنوان «طرح‌های جنون‌آمیز» دارد که در آن به طرح‌هایی پرداخته که در دنیای صنعت و تجارت باعث شکسته شدن مرزها و بروز خلاقیت‌ها شده و نام آن را تابوشکنی گذاشته‌اند، این در حالی است که ما در کشور خودمان با مصادیق زیاد، گاهی ناامید نشسته‌ایم و چشم به نقطه وارداتی دیگران دوخته‌ایم.

روایت اول «کربلای ۴؛ روایت غواصان خط شکن متعهد»

محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل فولاد مبارکه:در کربلای چهار وقتی در آب‌های خروشان و دی ماه سرد خیلی‌ها ناامید بودند، شهدای غواص خط شکن وارد آب شدند و با یکدیگر قرار گذاشتند که حتی اگر کسی تیر خورد دردش را به آب بگوید و فریاد نزند که مبادا دشمن متوجه حضور آنها شود، در تاریخ جنگ‌های جهان کمتر چنین گروه‌هایی را سراغ داریم، از این رو اولین شاخص در خط شکن بودن متعهد بودن به حیثیت، آبرو و اقتدار کشور است تا مبادا دشمن متوجه درد ما شود.

از همین جا استفاده کنم و بگویم همکاران ما نیز در فولاد مبارکه از زمانی که وارد عرصه صنعت شدند می‌دانستند که کمبودها و تحریم‌ها آزاردهنده است، اما ماندند و دم نزدند، درجا نزدند حرکت کردند چون تعهد و حرکت در خط شکن بودن شرط اول موفقیت است و از این رو امروز بومی‌سازی در فولاد مبارکه یک نهضت است و شعار نیست به این معنا که از درد تحریم دم نزنیم اما ده‌ها هزار قطعه و تجهیز را امروز بومی‌سازی کردیم.

با تلاش‌های صورت گرفته باعث شد تا در صنعتی مانند فولاد که حتی پیچ و مهره‌اش هم وارداتی بود امروز ۹۰ درصد نیازهایش داخلی سازی و بومی‌سازی شده و به خودکفایی نزدیک شده‌ایم.

همکاران ما از محدودیت‌های آب و برق و گاز دم نزدند و با وجود همه محدودیت‌ها اجازه ندادند پرچم تولید فولاد ایران پایین بیاید و در سال گذشته با مدیریت منابع، تعمیرات، ذخیره‌سازی به موقع و تدابیر مدیریتی صورت گرفته، فولاد مبارکه جز معدود صنایعی بود که با بیش از صد درصد ظرفیت تولید کرد و رکورد بی سابقه در تولید را به جای گذاشت.

به یُمن محدودیت‌ها ما جز ۱۰ کشور برتر در فولاد جهان هستیم و این در حالی است که تا قبل از انقلاب در قعر این جدول جهانی قرار داشته‌ایم. امروز کشورهای صاحب تکنولوژی فولاد پایین‌تر از ایران قرار گرفته‌اند و در این بین کشورهایی مانند ایتالیا، فرانسه، دانمارک و … قرار دارند که ما تکنولوژی تولید فولاد را از آنها گرفته‌ایم.

امسال سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری شده است و به شما قول می‌دهم که اگر قوانین و موانع تولید از جمله محدودیت‌های انرژی برطرف شود ما به قله‌های بالاتر تولید در فولاد توسط ایران خواهیم رسید و این امر دور از دسترس نیست.

روایت دوم «شهید ستاری؛ نماد ریسک‌پذیری در خط شکن بودن»

محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل فولاد مبارکه:نقل است زمانی که شهید ستاری قصد داشت تحولاتی را در صنعت هواپیمایی در بحران تحریم‌ها ایجاد کند، عده‌ای ریسک این نوآوری‌ها را بالا می‌دانستند و این شهید را از ادامه مسیر باز می‌داشتند و منع می‌کردند که ریسک ورود به حوزه هوایی ممکن است به یک فاجعه ختم شود، همه توصیه می‌کردند که در ساحل آرامش بنشین و دل به واردات بده اما از آنجایی که ریسک پذیری از شئون اصلی خط‌شکنی است، شهید ستاری با جسارتی مثال‌زدنی ایستاد و امروز یکی از صنایع قابل ذکر در خودکفایی، صنعت هوایی در حوزه نظامی است.

همه بر این باور بودند که حمله سایبری به فولاد مبارکه به یک فاجعه بزرگ ختم می‌شود و کارخانه فولاد مبارکه ماه‌ها متوقف می‌ماند، به هر حال هزاران تن مذاب فولاد در دمای ۱۶۰۰ درجه در جریان بود، ظرفیت یک فاجعه در هر یک از پاتیل‌ها وجود داشت اما همکاران خط شکن ما در فولاد مبارکه این بار هم وارد میدان شدند، وارد سیستم‌ها شدند، ریسک و مسئولیت پذیرفتند و با علم به خطرهای راه، خط تولید را از توقف خارج کردند و تولید اسلب‌ها ادامه پیدا کرد. در کمتر از ۳۶ ساعت جریان تولید به حالت اولیه برگشت و سایر بخش‌ها نیز فعالیت را از سر گرفتند.

در جبهه‌های دیگر ما به شرکت‌های داخلی اعتماد کردیم و با اعتماد و حمایت از شرکت‌های داخلی طی ۲ سال نیروگاهی با بالاترین راندمان ساختیم، لکوموتیو ساخت داخل تولید شد و امروز ده‌ها شرکت در حوزه دانش بنیان را حمایت و شاهد رشد آنها هستیم و به زودی با رشد آنها شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.

ما در فولاد مبارکه تنها به فکر تولید فولاد نیستیم، ما خودمان را صرفاً تولید کننده فولاد نمی‌دانیم، ما رسالتی بسیار بزرگ‌تر را برای خود تعریف کرده‌ایم و آن «خلق آینده بهتر برای ایران و ایرانی» است.

محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل فولاد مبارکه:امروز فولاد مبارکه بعد از تأمین نیاز داخل به اولین صادرکننده غیر نفتی کشور تبدیل شده و در سال گذشته به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده غیر نفتی کشور معرفی شد.

دیگر نباید در کشور از دستیابی به اقتصاد غیرنفتی ناامید باشیم، امروز دیگر جایگزینی اقتصاد فولادی به جای اقتصاد نفتی دیگر یک رؤیا نیست، زمانی که ما قصد تولید فولاد ضد زنگ را داشتیم خیلی‌ها ممانعت می‌کردند، دانش فنی آن را نیز نداشتیم چرا که تولید این محصول در انحصار چند شرکت و کشور خاص بود، هرچند در این زمینه در میانه راه هستیم اما هیچ‌گاه برای رسیدن به قله ناامید نشدیم و همکاران خط شکن ما در سال گذشته نه تنها اسلب فولاد زنگ نزن را تولید کردند، بلکه ۱۴ نوع محصول فولادی جدید را به تبع این فناوری تولید کردند، از این رو به دلیل نداشتن تکنولوژی نه ناامید بودیم و نه از تحریم‌ها ترسیدیم. و من همین جا می‌گویم عزیزان، برادران، هم‌سنگران؛ هر کس ذره‌ای در آنچه گفتم تردید دارد، او را به فولاد مبارکه دعوت می‌کنم تا از نزدیک هرچه گفتم را مشاهده کند.

راه برون رفت کشور در اقتصاد این است که در تولید، رسانه، مدیریت و عمل جهادی خط شکن باشیم، هر جامعه‌ای برای پیشرفت خط‌شکنی می‌خواهد، همه نشسته‌اند تا کسی خط‌شکنی کند و آن اتفاق رخ دهد، ما اعتقاد داریم خط شکن باید راه را باز کند، حتی ممکن است شهید یا ستاره راهنمای راه شود.

امروز تمام مشکلات کشور راهکار دارد اما گاهی از تبعات طی مسیر می‌ترسیم و نیازمند مدیران خط شکن هستیم. البته و قطعاً شاخص ثابت همه شهدای خط شکن ما این بود که پیش از رد شدن سیم‌خاردارهای دشمن از سیم خاردارهای نفس و از مصالح خودشان گذر کردند و هر کجا قرار بود خودشان را برای دیگری فدا کنند از یکدیگر سبقت گرفتند و در یک کلام هیچ‌گاه ناامید نبودند، در طی این مسیر دشمنان و حتی ممکن است دوستان از سر دلسوزی مانع شوند اما ما باید خط‌شکنی کنیم، موضوعی که بسیاری آن را بر نمی‌تابند.

امروز خبر خوش ما از اصفهان این است که در شرایطی که همه در موضوع آب دریا و آب اصفهان ناامید بودند، با محوریت سرمایه‌گذاری و حمایت فولاد مبارکه امکان انتقال آب دریا در کمتر از ۲ سال به اصفهان فراهم شد، اتفاقی که می‌توانست بیش از ۴ سال به طور بینجامد و این ثمره خط‌شکنی است.حتماً در خط شکن بودن هراس، طعنه، تهدید و … است اما کدام شهید را سراغ داریم که به ساحل امن پناه برده باشد.

ما زنده به آنیم که آرام نگیریم *** موجیم که آسودگی ما عدم ماست

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر: