سعید شیردل مدیر فروش و بازاریابی پتروشیمی جم خبر داد:

کدخبر : 539280

به گزارش شما و اقتصاد: مدیر فروش و بازاریابی پتروشیمی جم به رغم بروز بحران کرونا وتاثیر پذیری همه جنبه های اقتصادی، شرکت پتروشیمی جم توانست در این حوزه نیز نسبت به سال های گذشته رکورد بزند به طوری که در سال گذشته حدود 330هزارتن محصولات این شرکت به خارج از مرزهای کشور صادر شد اما این رقم در 10 ماهه ابتدای سالجاری به 300 هزارتن رسید و پیش بینی می شود تا پایان سالجاری در این حوزه نیز رکورد سال گذشته را بزنیم.

به گزارش شما و اقتصاد: سعید شیردل مدیر فروش و بازاریابی پتروشیمی جم گفت: رکوردهایی که پتروشیمی جم در سالجاری به دست آورد را می توان در دوبخش خلاصه کرد؛ بخش اول مربوط به حوزه عملیاتی می شود که شامل افزایش تولید و بهبود عملکرد کارخانه می شود به طوری که در تولید اتیلن برنامه های پیش بینی شده محقق شد و نسبت به سال قبل با 5 درصد رشد روبرو شد، همچنین در تولید پلیمر نیز توانستیم به ظرفیت اسمی دست یابیم.

پتروشیمی جم در بحث فروش نیز پیشرو بود به طوری که در دو گرید توانست بیشترین سهم بازار داخلی را از آن خود کند . 

شیردل با اشاره به رشد صادرات این شرکت در سال جاری، گفت: به رغم بروز بحران کرونا وتاثیر پذیری همه جنبه های اقتصادی، شرکت پتروشیمی جم توانست در این حوزه نیز نسبت به سال های گذشته رکورد بزند به طوری که در سال گذشته حدود 330هزارتن محصولات این شرکت به خارج از مرزهای کشور صادر شد اما این رقم در 10 ماهه ابتدای سالجاری به 300 هزارتن رسید و پیش بینی می شود تا پایان سالجاری در این حوزه نیز رکورد سال گذشته را بزنیم.

مدیر فروش و بازاریابی پتروشیمی جم ادامه داد: این شرکت در حوزه سودآوری محصولات صادراتی در 9ماهه ابتدای سال موفق به کسب سود 330 میلیون دلاری شد این در حالی است که این رقم در 10ماهه سال جاری به 300 هزار تن رسید و پیش بینی می شود تا پایان سال 99 این عدد به بیش از 400 میلیون دلار برسد.نکته مهم در این باره این است سودآوری 280 میلیون دلاری برای سال جاری پیش بینی شده بود اما در  9ماهه ابتدایی این رکورد نیز زده شد.

وی یادآور شد: در سودآوری در ماهه نخست امسال حدود 5هزار و 200 میلیارد تومان محقق شده است و انتظار می رود تا پایان سالجاری به 7هزار میلیارد تومان دست یابیم.

علی رغم وجود شرایط کرونایی و متاثر شدن بازارهای جهانی از این امر این شرکت توانست در حوزه تولید، فروش و سودآوری با اتکا به برنامه ریزی و مدیریت هوشمند موفق ظاهر شود.

وی اضافه کرد: در واحد متاداین که واحد شیمیایی محسوب می شود در 10ماهه نخست سالجاری حدود 80 هزارتولید داشتیم که تا پایان سالجاری رکورد تولید 100هزار تن این محصول زده می شود با این تفاسیر در مقایسه با سال گذشته حدود 20درصد رشد را تجریه خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه حوزه فروش اتیلن در خارج از مرزهای کشور تاکنون اقدامی صورت نگرفته است و اتیلن تولید این شرکت برای صنایع پایین دستی کشور مورد استفاده قرار می گیرد گفت:  امید است که این شرکت ها ظرفیت های تولیدی خود را افزایش دهند تا از خام فروشی این محصول به سایر کشورها جلوگیری شود.

شیردل ادامه داد: در حوزه فروش پلیمر حدود 40 تا 45درصد این محصول تامین کننده نیاز بازار داخلی و مابقی در بازارهای خارجی به فروش می رسد، باتوجه به اینکه چندین هفته بورس با افت روبرو شد و میزان تقاضا کاهش یافت بر همین اساس این شرکت ناگزیر از صادرات محصولاتی شد  که در کشور متقاضی نداشت.

به گفته وی ، برنامه بودجه تدوین شده امسال برای سال 1400 بر اساس رکوردهایی است که در سالجاری کسب شده است، در این بین علاوه بر اینکه درصدد تثبیت جایگاه تولید خود هستیم، به سمت اصلاحیات خواهیم رفت و این امر با رکورد در تولید و فروش محصول همراه خواهد بود.

مدیر فروش و بازاریابی پتروشیمی جم بازار هدف این شرکت را بازار چین عنوان کرد و افزود: حدود 75درصد صادرات در بازار این کشور صورت می گیرد بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته درصدد ورود به بازارهای آفریقا و امریکای جنوبی هستیم.

شیردل اضافه کرد: با توجه به شرایطی که در کشور حاکم است و روابطی که بین چین و اروپا برقرار است هم اکنون ورود و ماندن در بازار کشور چین با ریسک زیادی روبرو است به این معنی که امکان از دست دادن این بازار است برهمین اساس در تلاش هستیم که بازار سایر کشورها را در اختیار بگیریم و از شرایط احتمالی ضربه نخوریم.

به گفته وی؛ گرید 52518 پتروشیمی جم گرید تزریقی است که در کشور چین با تقاضای قابل ملاحظه ای روبرو است و در سال  99 توانستیم دیگر محصولات با کیفیت را وارد این بازار کنیم. 

مدیر فروش و بازاریابی پتروشیمی در پاسخ به سوال خبرنگار شما و اقتصاد مبنی بر اینکه جای چه محصولی برای عرضه در عرصه بین المللی در حوزه پتروشیمی خالی است، خاطرنشان کرد: آنچه که در دنیا اتفاق افتاده مربوط به گریدهای مهندسی پلیمری است و توجه به حوزه محیط زیست در تولید محصولات از اهمیت ویژه ای برخوردار است به طوری که پلیمرهای برگشت پذیر به چرخه محیط زیست تولید شود.

صنعت پتروشیمی کشور تا رسیدن به این مهم فاصله زیادی دارد البته خوشبختانه شرکت پتروشیمی جم از سال گذشته حرکت خود را در این مسیر آغاز کرده است و امید است پیش از اعمال محدودیت هایی در این زمینه محصولات خود را با استانداردهای روز دنیا در این زمینه نیز مطابقت دهد.

وی خاطرنشان کرد: محدودیت هایی در این زمینه به دلیل تشدید و اعمال تحریم ها وجود دارد که از جمله می توان به تکلنولوژی و دانش های لازم در این باره اشاره کرد اما امید است تلاش هایی که هم اکنون در پژوشگاه های کشور انجام می شود نتیجه بخش باشد و بتوانیم در این زمینه نتایج خوبی را کسب کنیم.

گفتنی است، پتروشیمی جم یکی از بزرگترین صادرکنندگان محصولات پلیمری ایران محسوب می‌شود. درگروه محصولات پلی اتیلن سنگین، این شرکت رتبه نخست صادرات را از آن خود نموده است.

60 درصد محصولات تولیدی در سال 98 به بیش از 22 کشور جهان صادر شده است. در حال حاضر چین، ترکیه وکشورهای همسایه مقاصد اصلی صادرات شرکت به بازارهای بین المللی هستند. 

پتروشیمی جم تلاش می‌کند سبد بازارهای هدف خود را با محوریت ارتقای سهم بازارهای بالقوه افزایش دهد و انتظار می‌رود در کوتاه مدت سهم قابل توجهی از این بازار ها را به خود اختصاص دهد. 

همواره یکی از مهمترین راهبردهای شرکت پتروشیمی جم حمایت از تولیدکنندگان داخلی و تامین نیاز مصرف کنندگان و تعامل با طیف وسیعی از مصرف کنندگان صنایع پایین دستی است که این مهم به افزایش خودکفایی در عرصه‌ی صنایع پایین دستی پتروشیمی جم منجر خواهد شد.با فروش محصولات پلیمری در بورس کالا و انرژی مکانیسم هایی فراهم می‌شود تا تعامل میان مشتریان و پتروشیمی جم استمرار یابد.

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

فن آوری اطلاعات
بورس
خودرو
پتروشیمی
مناطق آزاد
گردشگری
صنایع غذایی
انرژی
بانک
بیمه