کارشناس ارشد بازار سرمایه:

منبع درآمد دلالان خودرو به واسطه بورس کالا حذف شده است

منبع درآمد دلالان خودرو به واسطه بورس کالا حذف شده است
کدخبر : 572889

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه منبع درآمد دلالان به دلیل عرضه خودرو در بورس حذف شده است، گفت: عرضه کل تولیدات خودرو در بورس کالا، شرط لازم و اساسی برای تعادل بازار است و به طور حتم با رشد عرضه ها در آینده بسیار نزدیک علاوه بر تعادل قیمت ها، تولید کنندگان در کنار مردم و مصرف کننده نهایی منتفع خواهند شد.

به گزارش شما و اقتصاد: "فرزین ابوالعلایی" در گفت و گو با خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا به مزایای عرضه خودرو در بورس کالا اشاره کرد و افزود: عرضه خودرو در بورس کالا را باید به فال نیک می گیریم زیرا راهکار دیگری برای کشف منصفانه قیمت خودرو و حذف رانت وجود ندارد و همه باید از این اتفاق ضدرانت حمایت کنیم.

سناریوی تکراری رانتخواران

وی خاطرنشان کرد: گرچه مخالفت های زیادی برای عرضه خودرو در بورس وجود دارد و برخی تمام تلاششان را می کنند تا بازار خودرو شفاف نشود اما این رویه در بسیاری از کالاهای جدید الورود به بورس کالا وجود داشته چراکه عرضه محصولات در بورس کالا، دست دلالان و افرادی که در بازارها رانت دارند را کوتاه می کند و امروز نیز منبع درآمدی این افراد از بازار خودرو قطع خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: طی سال های گذشته با مخالفت هایی برای ورود هر محصولی به بورس کالا مواجه بوده ایم؛ در صنعت فولاد و پتروشیمی و سیمان هم این تجربه وجود دارد و در ابتدای عرضه با سنگ اندازی هایی مواجه بودیم اما به محض رشد عرضه ها، ثمرات سازوکار بورس برای همگان روشن می شود.

دسترسی مردم به خرید خودرو

ابوالعلایی با اشاره به دسترسی همه مردم به خرید خودرو از بورس کالا افزود: ارایه برنامه در خصوص عرضه خودرو در بورس و دسترسی همگان به خرید باعث می شود تا افراد به سادگی برای خرید از طریق بورس نیاز خود را تامین کنند.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: نکته کلیدی که باید مدنظر خودروسازان قرار گیرد این است که خودروسازان نباید راه دیگری را برای فروش محصولات خود انتخاب کنند و باید کل تولید خود را در بورس کالا عرضه کنند تا یک‌ وحدت رویه در بازار خودرو ایجاد شود.

وی معتقد است اگر کل تولید خودرو در بورس کالا عرضه شود به دلیل تعادل بازار، مخالفت ها با این اقدام کنار می رود و تنها مخالفت سودجویان بازار خودرو باقی می ماند.

وی اظهار داشت: با عرضه کل تولید در بورس کالا، تولیدکنندگان منتفع خواهند شد و ضمن ایجاد سود مناسب برای مردم و مصرف کننده به دلیل تعادل و کاهش قیمت ها، شاهد ناامیدی دلالان و پایان فعالیت آنها در بازار خودرو خواهیم بود.

ابوالعلایی در پایان تاکید کرد: این بهترین فرصت برای پایان رانت و فساد چندساله در پی آزمودن روش های غیرشفاف و پرابهام است تا نهایت بهره را از بستر شفاف بورس کالا در جهت حمایت از مردم ببریم.

 

 

کالاخبر

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر:

دانلود جوکر
Kim Kardashian
بلیط چارتر
آراد برندینگ
سنگ تمام
سیب کاران
اریس سیر
ورلد چیلر
شارپ سیفتی
بازار کابل
استون سینک
آی شال
شهر گلی