رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی تاکید کرد:

کدخبر : 550755

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در صورتی که کارکردها، موارد هزینه کرد و مزایای مالیات برای جامعه تبیین گردد، مودیان در زمان پرداخت مالیات، حس مثبت، مشارکت خودانگیخته و تمکین داوطلبانه خواهند داشت.

به گزارش شما و اقتصاد به نقل از رسانه مالیاتی ایران، دکتر داود منظور، رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور در نشستی که با حضور روسا و کارگزاران اندیشکده های مرتبط با اقتصاد برگزار شد، عنوان کرد: ارتقای فرهنگ مالیاتی از رویکردها و  برنامه های اساسی تحول در نظام مالیاتی است و علیرغم تلاش های صورت گرفته در این حوزه، کماکان نیازمند اقدامات مهم و اساسی در این خصوص هستیم.

 

وی خاطرنشان کرد: با اقدامات اقناعی و ترغیبی و توسعه فرهنگ مالیاتی باید به سمتی حرکت کنیم که مودیان مالیاتی در زمان پرداخت مالیات، حس مثبت، مشارکت خودانگیخته و تمکین داوطلبانه داشته باشند و در این زمینه، اندیشکده ها می توانند کمک های قابل توجهی به نظام مالیاتی نمایند.

 

دکتر منظور، با اشاره به اینکه ایجاد پایه های جدید مالیاتی در کنار دیگر برنامه های تحول آفرین نظام مالیاتی، می تواند راهگشای بسیاری از مسایل نظام مالیاتی باشد، گفت: این موضوع نیز به عنوان یکی از رویکردهای مهم نظام مالیاتی در دستور کار سازمان قرار دارد؛ در این زمینه نیازمند همکاری نردیک مجلس شورای اسلامی با دولت هستیم و در حال حاضر طرح مالیات بر عایدی سرمایه (CGT ) در مجلس در حال بررسی است و مالیات بر مجموع درآمد ( PIT ) نیز در سازمان امور مالیاتی مراحل نهایی خود را طی می‎نماید و در آینده در قالب لایحه ای به مجلس ارسال خواهد شد.

 

وی اجرای قانون پایانه های فروشگاهی را یکی از برنامه های بسیار کلیدی نظام مالیاتی و از رویکردهای مهم  ایجاد تحول در نظام مالیاتی عنوان کرد و گفت: این قانون در حقیقت، زیربنای تحول در نظام مالیاتی است و بعبارتی سرنوشت سایر قوانین و طرح ها از جمله قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد نیز به این قانون گره خورده است.

 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور افزود: براساس قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، تمامی تراکنش‌های مالی و مبادلات اقتصادی و صورتحساب های صادره در سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی ذخیره‌سازی می شود و این اطلاعات دقیق و جامع، مبنای محاسبه مالیات بر ارزش افزوده، تعیین میزان اعتبار مالیاتی و حتی محاسبات مربوط به مالیات عملکرد قرار می گیرد.

 

دکتر منظور در بخش دیگری از سخنان خود، به موضوع ضرورت ساماندهی و کاهش معافیت های مالیاتی اشاره کرد و گفت: اندیشکده ها همچنین در زمینه ایجاد یک مطالبه گری عمومی و فرهنگ سازی در جامعه در جهت کاهش معافیت های غیر ضرور و ناکارآمد می توانند اقدامات موثری به انجام رسانده و امیدواریم بتوانیم با همکاری فکری با شبکه های علمی و کانون های تولید دانش و فکر، بستر لازم برای اصلاح برخی قوانین را مهیا نموده و فشار مالیاتی را در درازمدت از دوش فعالان اقتصادی بخش های مولد برداریم.

 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه سخنان خود، یکی از مهمترین محورهای توسعه و تحول در نظام مالیاتی را ارتقای منابع انسانی، توسعه ساختاری، توانمندسازی نیروی انسانی از طریق جوان سازی،  شایسته‌سالاری و همچنین آموزش کارکنان دستگاه مالیاتی عنوان کرد و گفت: رویکرد توسعه و تعالی نظام مالیاتی با محوریت دانش، تخصص و کسب مهارت های متکی بر فناوری های جدید هم اکنون در دستور کار سازمان قرار دارد.  

 

وی در خاتمه سخنان خود اظهار امیدواری کرد: با اجرای این مجموعه برنامه ها و همکاری هر چه موثرتر اندیشکده ها، زمینه تحقق برنامه راهبردی وزارت امور اقتصادی و سازمان امور مالیاتی مبنی بر افزایش نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی تا پایان این دولت به رقم 10 درصد حاصل گردد.

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

فن آوری اطلاعات
بورس
خودرو
پتروشیمی
مناطق آزاد
گردشگری
صنایع غذایی
انرژی
بانک
بیمه
این خبر را از دست ندهید