به همت کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران برگزار شد:

نشست تخصصی بررسی مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲

نشست تخصصی بررسی مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲
کدخبر : 576602

نشست تخصصی بررسی مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ که عصر دیروز برگزار شد، شامل گفتنی‌هایی مهم از میزان تخصیص اعتبار ۳ میلیاردیوریی برای تقویت بنیه دفاعی تا رشد ۴۳ درصدی حقوق دستمزد کارکنان جاری دولت نسبت به قانون بودجه 1401 در لایحه پیشنهادی را به همراه داشت. مهمترین بخش این لایحه پیشنهادی برای سال آتی را می‌توان به قسمت استقراض از محل منابع صندوق توسعه ملی اختصاص داد که معادل صفر در نظر گرفته شده است.

به گزارش شما و اقتصاد: نشست تخصصی بررسی مصوبه کمیسیون تلفیق در مورد بودجه ۱۴۰۲ عصر دیروز به همت کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و با حضور محمد قاسمی، قائم مقام سابق مرکز ‌پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، رسول سعدی دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، جمعی از مدیران شرکت‌های کارگزاری، شرکت‌های تامین سرمایه، شرکت‌های سبدگردان، شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری و فعالان حقیقی بازار سرمایه و طیفی از دانشجویان در محل شرکت بورس اوراق بهادار برگزار شد.

در این نشست محمد قاسمی قائم مقام سابق مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: منابع عمومی دولت در لایحه بودجه 1402 شامل مواردی همچون درآمدهای مالیات و گمرک، منابع حاصل از نفت و گاز، منابع حاصل از فروش و واگذاری اموال منقول و غیرمنقول، منابع حاصل از فروش شرکت‌های دولتی و استقراض می‌شود که بر همین اساس جمع منابع عمومی دولت هزار و 984 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. همچنین مصارف عمومی دولت نیز شامل اعتبارات هزینه‌ای، اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و اعتبارات دارایی‌های مالی مجموعا هزار و 984 میلیارد تومان خواهد بود.

وی در ادامه افزود: در لایحه بودجه 1402درآمدهای مالیاتی و گمرکی 826.29 هزار میلیارد تومان و مالیات اشخاص حقوقی، مالیات شرکت‌های غیر دولتی و مالیات شرکت‌های دولت، مالیات بر درآمدها و مالیات بر ثروت مجموعا 451.79 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. همچنین مالیات‌های غیرمستقیم که شامل مالیات بر واردات، مالیات بر کالاها و خدمات و مالیات بر ارزش افزوده نیز می‌شود مجموعا 374.50هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای در لایحه بودجه 1402

قائم مقام سابق مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در صورت عدم تحقق منابع حاصل از فروش نفت، مابه‌التفاوت از محل حساب ذخیره ارزی تامین می‌شود و در صورت تحقق درآمد مازاد بر سقف مقرر از محل صادرات نفت، حداقل 50درصد آن بابت تسویه بدهی دولت به صندوق توسعه ملی و مابقی بابت تملک دارایی‌های سرمایه‌ای اختصاص خواهد یافت. همچنین مازاد بر منابع نفتی برآورد شده، از محل تحویل نفت خام و میعانات گازی مبلغ سه میلیارد یورو برای تقویت بنیه دفاعی و مبلغ یک میلیارد و500 میلیون یورو بابت طرح‌های محرومیت زدایی و پیشران پیش‌بینی شده است.

مبنای محاسبه درآمدهای نفتی در لایحه بودجه 1402

وی با بیان اینکه به طور کلی میزان وابستگی بودجه 1402به نفت 30.5درصد بیان شده است، افزود: بر همین اساس مفروضاتی بیان شده مبنی بر اینکه فروش نفت و میعانات گازی، یک میلیون و 400هزار بشکه در روز، خالص صادرات گاز 6 میلیارد دلار در سال 1402، خوراک پتروشیمی‌ها 145هزار بشکه در روز، قیمت هر بشکه نفت 85دلار، نرخ ارز تسعیر این بخش 23هزار تومان، سهم صندوق توسعه 40درصد و سهم شرکت نفت/ گاز 14.5درصد و سهم دولت 45.5 پیش‌بینی شده است. به طور کلی کل درآمدهای ارزی صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز حدود 49.67 میلیارد دلار است که سهم 45.5درصد دولت مبلغ 22.6 میلیارد دلار خواهد بود.

محمد قاسمی اظهار کرد: در لایحه پیشنهادی، استقراض از محل منابع صندوق توسعه ملی، معادل صفر در نظر گرفته شده است. البته در سال جاری به رغم عدم پیش‌بینی برداشت یا استقراض از منابع صندوق توسعه ملی، با مجوز خاص و طی سال از این منابع استفاده شده است. همچنین میزان وابستگی بودجه به فروش انواع اوراق مالی و اسلامی 9درصد عنوان شده است.

سهم 73درصدی هزینه‌های جاری دولت از مصارف عمومی

وی با بیان اینکه در لایحه پیشنهادی متوسط رشد دستمزد کارمندان 20درصد در نظر گرفته شده است، افزود: جمع فصل اول و هفتم (حقوق دستمزد کارکنان جاری دولت) در لایحه پیشنهادی سهم 51درصدی از اعتبارات هزینه‌ای را دارد و نسبت به قانون بودجه 1401، رشد 43درصدی داشته است. همچنین سهم هزینه‌های جاری دولت از مصارف عمومی 73درصد و سهم حقوق دستمزد کارکنان دولت و بازنشستگی از هزینه‌ها 91درصد عنوان شده است.

تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در لایحه بودجه1402

او تصریح کرد: در خصوص تملک دارایی‌های سرمایه‌ای 327.92هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که نسبت به سال گذشته رشد 26.1درصدی داشته است. در خصوص تملک دارایی‌های مالی سهم تملک دارایی‌های مالی

از مصارف عمومی 10درصد و سهم بازپرداخت اصل اوراق مشارکت از مصارف عمومی 9درصد بیان شده است. همچنین در خصوص نرخ حقوق گمرکی ورودی نهاده‌های تولید باید بگویم که نرخ حقوق گمرکی کالاهای اساسی و دارو از چهار درصد به یک درصد کاهش یافته است.

حذف معافیت مالیاتی صادرکنندگان مواد خام و نیمه خام

قائم مقام سابق مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: درآمدهای حاصل از صادرات مواد و محصولات معدنی و صنایع معدنی فلزی و غیر فلزی از جمله بیلت، بلوم و اسلپ، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی از جمله قیر و متانول، اوره و پلی اتیلن به صورت خام و نیمه خام در تمام نقاط کشور، مشمول مالیات و عوارض صادراتی می‌شود. که از جمله آثار و پیامدهای این مهم می‌توان به مواردی همچون افزایش درآمدهای مالیاتی دولت، کاهش خام فروشی، تامین مواد اولیه برای تولید داخل و همچنین تکمیل زنجیره‌ های ارزش تولید اشاره کرد.

افزایش قیمت انرژی مصرفی بخش تولید

او افزود: مجموع منابع و مصارف هدفمند سازی یارانه‌ها در لایحه بودجه پیشنهادی 659 هزار میلیارد تومان برآورد شده است که نسبت به قانون بودجه 1401 ،حدود 23 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

مشارکت با بخش غیردولتی برای اجرای طرح‌های عمرانی

محمد قاسمی تاکید کرد: در لایحه بودجه 1402، همچون سنوات گذشته به بهره‌گیری از روش مشارکت در اجرای طرح‌های عمرانی در قالب تبصره (4)تأکید شده است. در لایحه بودجه 1402 به دلیل فراهم نبودن بسترهای قانونی الزم برای توزیع ریسک بین طرفین، نحوه ارائه انواع تضامین، مشوق‌ها و... در عمل حاصلی نداشته و اثر بخش واقع نشده است.

درجزء(1 )بند الف این تبصره دولت مجاز شده است با رعایت قوانین و مقررات بابت رد دیون قطعی و مسجل دستگاه‌های اجرایی به طلبکاران همان دستگاه اجرایی، طرح‌های نیمه تمام را به شرط تعهد طلبکاران مبنی بر تکمیل طرح پروژه( در مدت زمان معین) واگذار نماید، که نشان می‌دهد نظام تصمیم‌گیری، روش مشارکت عمومی و خصوصی را بعد از گذشته بیش از یک دهه تلاش برای تصویب قانونی جامع برای آن، همچنان معادل با روش واگذاری در نظر گرفته است.

عمده‌ترین سیاست‌های مالیاتی اثرگذار بر کسب و کار

وی بیان کرد: بر اساس تبصره 2 لایحه بودجه 1402 تشویق سرمایه‌گذاری در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس و ترغیب آن‌ها به عدم تقسیم بخش بیشتری از سود اکتسابی و استفاده از منابع حاصل برای افزایش سرمایه، از طریق مشمول نرخ صفر نمودن مالیات درآمد آن بخش از سود تقسیم نشده شرکت‌های مذکور که به حساب سرمایه انتقال خواهد یافت صورت خواهد پذیرفت.  همچنین حمایت از توسعه ابزارهای مالی و نیز تسهیل معاملات ابزارهای مبتنی بر کالا از طریق مشمول نرخ صفر نمودن مالیات بر ارزش افزوده کلیه کالاهایی که در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس‌های کالایی کشور پذیرش می‌شوند، مادامی که در هر یک از بورس‌های کالایی مورد مبادله قرار می‌گیرند نیز در نظر گرفته شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر:

اخرین اخبار
دانلود جوکر
Kim Kardashian
بلیط چارتر
آراد برندینگ
سنگ تمام
سیب کاران
اریس سیر
ورلد چیلر
شارپ سیفتی
بازار کابل
استون سینک
آی شال
شهر گلی
اخرین اخبار