شماواقتصاد گزارش می‌دهد؛

کدخبر : 541995

به گزارش شما و اقتصاد: شرکت پتروشیمی نوری با ظرفیت اسمی 4.458 هزار تُن در سال به عنوان یکی از وزنه‌های مهم و سرآمد در عرصه تولید محصولات پتروشیمی است.

به گزارش شما و اقتصاد: شرکت پتروشیمی نوری در تیرماه ۱۳۸۶ توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و با سرمایه‌گذاری حدود ۸ هزار میلیارد ریال راه‌اندازی شد. این شرکت با دارا بودن ۱۵ شرکت تولیدی و خدماتی، یکی از بزرگترین شرکت‌های پتروشیمی خاورمیانه محسوب می‌شود و در حال حاضر زیرمجموعه‌های هلدینگ خلیج فارس قرار دارد.

زمان-ورود-پتروشیمی-نوری

**سهم 21 درصدی پتروشیمی نوری در بازار

شرکت پتروشیمی نوری با ظرفیت اسمی 4.458 هزار تُن در سال در رده اول صنعت تولید مواد آروماتیک قرار داشته و با توجه به سهم 21 درصدی از فروش کل مجموعه هلدینگ خلیج فارس به عنوان یکی از وزنه‌های مهم و سرآمد در عرصه تولید محصولات پتروشیمی در این هلدینگ است.

توسعه سبد محصول از شاخص‌ترین اهداف راهبردی این شرکت به شمار می‌آید. برهمین اساس شرکت پتروشیمی نوری توانسته است در کنار تولید 1.2 میلیون تُن محصولات اصلی شامل پارازایلین، بنزین و ارتوزایلین؛ محصولات فرعی ارزشمند دیگری را نیز تولید کرده و به چرخه اقتصاد ملی کشور وارد کند. این امر علاوه بر ایجاد ارزش افزوده اقتصادی بیشتر توانسته است نیازهای متنوع مشتریان داخل و خارج کشور را پاسخگو باشد.

** دانش مدرن به همراه نگاه جهای از ویژگی‌های پتروشیمی نوری

دانش فنی تولید محصولات این مجتمع، یکی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های جهان سال 2006 بوده که از طریق شرکت‌‍‌های Toray ژاپن، Axens فرانسه و Corop Uhde آلمان خریداری شده است. این شرکت‌ها به ترتیب صاحب دانش فنی تولید محصولات اصلی بنزین، پارازایلین و ارتوزایلین هستند.

بازار اصلی فروش‌ شرکت شامل بازار داخل و سایر تولیدکنندگان صنایع پایین دستی واقع در سایر شرکت‌ها از قبیل امارات، چین، عمان، سنگاپور، هند و تایوان است. محصولات آروماتیک شرکت پتروشیمی نوری که شامل بنزن، پارازایلین و ارتوزایلین است که جزء محصولات اصلی و نهایی این مجتمع طبقه‌بندی می‌شوند؛ عموماً در صنایع پایین‌دستی مورد مصرف قرار گرفته و می‌توان به تولید در سموم دفع آفات، صنایع رنگ‌سازی، رزین‌ها، بطری‌های یکبار مصرف، تهیه نایلون، ترکیبات دارویی، تهیه اتیل بنزن و فنل، مواد شوینده و تولید پلی استرها، الیاف مصنوعی و حلال‌های صنعتی اشاره کرد. همچنین محصولات فرعی مجتمع نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین خوراک‌ واحد‌های الفینی و همچنین قابل استفاده در صنایع پالایشگاهی و پتروشیمیائی‌ها و سوخت است.

این شرکت از موقعیت جغرافیایی منحصر به فردی برخوردار است. سهولت دسترسی به خوراک، سوخت و سرویس‌های جانبی، استفاده از امکانات جاده‌های جدید و شبکه حمل و نقل دریایی، استفاده از قوانین مناطق آزاد تجاری، وجود فرودگاه‌های بین‌المللی خلیج فارس و به خصوص ارزش‌افزایی سرمایه هیدروکربنی کشور، از ویژگی‌های موقعیت جغرافیایی پتروشیمی نوری است.


2

**اهمیت محیط زیست برای پتروشیمی نوری

فرآیند و تکنولوژی تولید در صنعت پتروشیمی دارای تأثیراتی اجتناب‌ناپذیر بر هواست. با این حال، همواره تلاش می‌شود که با رعایت استانداردها و الزامات ملی و بین‌المللی، به‌روزرسانی‌های تکنولوژیک و ایجاد بهبودهای فرآیندی، میزان آلودگی هوابه دلیل فعالیت‌های صنعتی مدیریت شده و به حداقل رسانده شود. در این حوزه، مجتمع پتروشیمی نوری دارای تجهیزات و عملکرد مثبت و قابل توجه‌ای است. این مجتمع دارای 16 کوره است که سوخت آنها عمدتاً گاز طبیعی است.

طراحی کوره‌های این شرکت با مشخصه‌ها و شرایطی سخت‌گیرانه از حدوذد استانداردهای ملی در کشور صورت پذیرفته است. این قابلیت ارزشمند مجتمع پتروشیمی نوری این امکان را می‌دهد که با مدیریت مؤثر فرآیند تولید، به عملکردی مناسب در مدیریت آلاینده‌های هوا دست یابد.

همچنین شرکت پتروشیمی نوری در کارنامه زیست محیطی خود در مراحل طراحی، ساخت و بهره‌برداری، اقدامات برجسته‌ای چون پروژه بازیافت بخارات VRU، بازیافت 80 درصدی پسماندها، ایجاد بیش از 8 هکتار فضای سبز وچندین فعالیت موثر دیگر در این حوزه دارد. این شرکت در راستای مسئولیت‌های اجتماعی و تعهد به بیانیه‌های مدیریتی خود در حوزه حفاظت ازمحیط زیست گام‌های مهمی را برداشته است و پس از حمایت همه‌جانبه از پروژه تحقیقاتی بررسی تأثیرات صنایع نفت و گاز بر محیط دریایی خلیج فارس، رسماً از سوی اداره کل محیط زیست استان بوشهر بعنوان حامی دلفین‌های گوژپشت خلیج فارس معرفی شده است.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

آنچه دیگران می خوانند:
  فن آوری اطلاعات
  بورس
  خودرو
  پتروشیمی
  مناطق آزاد
  گردشگری
  صنایع غذایی
  انرژی
  بانک
  بیمه