رپورتاژ آگهی/

تاثیر اخبار در فارکس

تاثیر اخبار در فارکس
کدخبر : 583645

زمانی که افراد در فارکس اقدام به معامله می‌کنند باید حواس خود را نسبت به اخبار تاثیرگذار جمع کنند. این اخبار ممکن است شامل هر چیزی باشد، از جمله اخبار نرخ اشتغال در شغل‌های غیرکشاورزی آمریکا که می‌تواند قیمت‌ها را جابه‌جا کند. ما در این مطلب تصمیم گرفتیم که تاثیر اخبار در فارکس را بررسی کنیم و مهمترین آن‌ها را به شما عزیزان معرفی نماییم.

تاثیر اخبار در فارکس چقدر است؟

پیش از هر چیز باید این نکته را در نظر داشته باشیم که توجه بیش از حد به اخبار هرگز راه حل درستی برای تریدر کردن در فارکس نیست. این که بخواهیم تمام استراتژی معاملاتی خود را مبتنی بر اخبار فارکس تنظیم کنیم، هرگز نمی‌توانیم موفق شویم. در عوض باید اخبار فارکس را در کنار توجه به اندیکاتورها، پلتفرم‌های معاملاتی، مدیریت ریسک و غیره مورد استفاده قرار دهیم.

با این حال، اخبار در بازار فارکس می‌توانند چشم‌انداز ما نسبت به آینده را تغییر دهد. به طور مثال، زمانی که روسیه به اوکراین حمله کرد، بسیاری از کشورها دولت این کشور را به خاطر تهاجم به اوکراین تحریم کردند و حتی شایعه این که روبل (ارز ملی روسیه) از مبادلات فارکس حذف می‌شود قوت گرفت. همین مسئله، باعث شد که بسیاری از معملات و پوزیشن‌های جفت‌ ارزهای مبتنی بر روبل با نوسان شدید همراه شوند.

حال در چنین شرایطی، یک تریدر حرفه‌ای سعی می‌کند اهمیت اخبار جنگ روسیه به اوکراین را جدی بگیرد و معاملات خود را براساس آن تنظیم کند.

استراتژی ترید با اخبار فارکس

برای این منظور استراتژی‌های زیادی وجود دارد، اما با توجه به طولانی شدن محتوا صرفا به بررسی ۲ استراتژی رایج برای خنثی کردن تاثیر منفی اخبار فارکس اکتفا می‌کنیم.

استراتژی استاپ لاس

فرض کنید در روز شنبه قصد باز کردن یک معامله بلند را دارید. حال در روز چهارشنبه قرار است بانک مرکزی امریکا گزارش نرخ اشتغال و همچنین آخرین تغییرات در نرخ بهره بانکی را اعلام کند. از آنجایی که بازار فارکس تاثیرپذیری زیادی از چنین گزارش‌هایی دارد، ممکن است روز چهارشنبه شاهد نوسانات شدیدی در جفت ارزها باشیم. به طوری که اگر گزارش بانک مرکزی آمریکا مثبت باشد، بازار به سمت بالا صعود خواهد کرد. برعکس این قضیه نیز صادق است.

حال، یک معامله‌گر حرفه‌ای برای پوزیشن‌های باز خود یک برنامه دقیق وضع می‌کند. به گونه‌ای که از ابزار استاپ لاس (محدوده ضرر) استفاده می‌کند. به این خاطر که اگر گزارش بانک مرکزی در روز چهارشنبه موجب کاهش قیمت جفت ارز مورد نظر او شد، بلافاصله پوزیشن او بسته شود. این گونه تاثیر اخبار بر معامله فارکس خنثی می‌شود.

استراتژی تاخیر در ورود به معامله

استراتژی بعدی شامل دیر وارد شدن به معامله است. فرض کنید امروز سه‌شنبه است و شما برای ورود به بازار فارکس به شدت وسوسه شده‌اید. در عین حال نیز روز چهارشنبه گزارش مهمی از سوی بانک مرکزی آمریکا مبنی بر نرخ بهره بانکی منتشر می‌شود. در چنین شرایطی، یک تریدر حرفه‌ای صبر می‌کند تا گزارش بانک مرکزی امریکا منتشر شود. چراکه بعد از انتشار این گزارش، رفتار بازار تعیین می‌شود.

ارتباط ریسک و استراتژی معامله اخبار فارکس

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که استراتژی معامله براساس اخبار می‌تواند پرخطر باشد. اما بیایید با چند مثال، این فرضیه را رد کنیم.

فرض کنید یک خبر اقتصادی به تازگی منتشر شده است و پوزیشن‌های معاملاتی شما از قبل از انتشار این خبر باز هستند. خب در چنین شرایطی احتمال زیان شما ممکن است چند برابر باشد. زیرا اخبار به تازگی منتشر شده و بازار در حال واکنش نسبت به آن است؛ به طوری که هنوز معلوم نیست رفتار بازار به این خبر مثبت است یا منفی! به طور منطقی چنین کاری اشتباه است و باعث زیان شما می‌شود.

اما، اگر قبل از انتشار یک خبر مهم تمام معاملات باز خود را ببندیم و منتظر واکنش بازار به آن باشیم، این گونه به درستی از استراتژی معامله براساس اخبار سود برده‌ایم. بنابراین، این فرضیه که چنین استراتژی معاملاتی‌ای پرخطر است رد می‌شود!

تاثیرگذارترین اخبار در فارکس کدامند؟

اخبار فارکس از لحاظ میزان اهمیت به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

 • اخبار دسته اول یا A: بسیار مهم و تاثیرگذاری شدید روی بازار
 • اخبار دسته دوم یا B: نسبتا کم اهمیت هستند و تغییری نیز در بازار ایجاد نمی‌کنند، اما بهتر است در برخی مواقع به آن‌ها توجه کرد.
 • اخبار دسته سوم یا C: این اخبار به تغییردهنده روند بازار معروفند. به طوری که اگر بازار مثبت باشد آن را معکوس می‌کنند و برعکس.

اخبار دسته اول یا A:

 • نرخ بیکاری
 • نرخ اشتغال
 • نرخ بهره بانکی
 • تولید ناخالص داخلی GDP
 • تراز تجاری
 • شاخص بهای تولید کننده PPI
 • شاخص بهای مصرف کننده یا CPI

اخبار دسته دوم یا B:

 • شاخص خرید مدیران کارخانجات (PMI)
 • شاخص مدعیان بیکاری (افرادی که به تازگی بیکار شده‌اند و در پی دریافت حقوق بیکاری از بیمه هستند)
 • تراز حساب تجاری

اخبار دسته سوم یا C:

 • شاخص قیمت مسکن HPI
 • موجودی نفت خام
 • ذخایر گاز طبیعی
 • درآمد اشخاص

نحوه استفاده از اخبار مهم در فارکس

برای استفاده از این اخبار می‌توان در یک بروکر ثبت نام کرد و از پلتفرم معاملاتی آن اخبار را رصد کرد. همچنین می‌توان به طور جداگانه اقدام به دانلود سی تریدر یا متاتریدر کرد. اما بعد از دانلود و مشاهده اخبار چگونه معنی جزیئیات آن‌ها را بفهمیم.

به طور مثال برای این که با نرخ بیکاری یک کشور بخواهیم بازار فارکس را تحلیل کنیم اینطور به قضیه نگام می‌کنیم:

 • اگر نرخ بیکاری یک کشور بالا باشد، ارزش پول ملی آن کشور پایین می‌آید و برعکس. این خبر هر 1 ماه منتشر می‌شود.

مابقی اخبار نیز باید به طور دقیق تحلیل و بررسی شوند. اگر قصد دارید مفهوم هر گزارش و خبر را بفهمید، پیشنهاد می‌کنیم در یک بروکر معتبر ثبت نام کنید و در کلاس‌های آموزش فارکس آن‌ها شرکت نمایید.

سخن پایانی

تاثیر اخبار در فارکس به قدری زیاد است که اگر از آن‌ها غافل شویم ممکن است ضررهای زیادی را متحمل شویم. به همین خاطر باید توجه به اخبار تاثیرگذار در فارکس را تبدیل به یک استراتژی در معاملاتمان کنیم تا ضرر کمتری ببینیم. امیدواریم که این مطلب آموزشی توانسته باشد درک شما از تاثیرگذاری اخبار در فارکس را بالا برده باشد.


این مطلب، یک خبر آگهی بوده و  شما و اقتصاد در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر: