رپورتاژ آگهی/

عوارض آزادراهی، نحوه استعلام و روش‌های پرداخت آن

عوارض آزادراهی، نحوه استعلام و روش‌های پرداخت آن
کدخبر : 597721

چگونه می‌توان در سریع‌ترین زمان ممکن استعلام عوارض آزادراهی گرفت و آن را در کمتر از یک‌دقیقه پرداخت کرد؟ این سوالی است که ذهن رانندگان زیادی را به خود مشغول کرده و ما امروز در این مقاله قصد پاسخ‌دادن به آن را داریم.

چگونه می‌توان در سریع‌ترین زمان ممکن استعلام عوارض آزادراهی گرفت و آن را در کمتر از یک‌دقیقه پرداخت کرد؟ این سوالی است که ذهن رانندگان زیادی را به خود مشغول کرده و ما امروز در این مقاله قصد پاسخ‌دادن به آن را داریم.

امروز که شیوه پرداخت عوارض آزادراهی عوض شده بسیاری از رانندگان به‌دنبال شیوه‌های نوین و ساده برای پرداخت آن هستند اما معمولا با شکست مواجه می‌شوند. در این مقاله همراه ما باشید تا ابتدا به بررسی عوارض خودرو بپردازیم و سپس در انتهای مقاله بهترین روش پرداخت را معرفی کنیم.

عوارض خودرو چیست؟ انواع عوارض خودرو

زمانی که شما به‌عنوان یک راننده با هر وسیله نقلیه‌ای از جاده‌های شهری و بین‌شهری استفاده می‌کنید، باید مبلغی برای این استفاده بپردازید که نام آن مبلغ عوارض جاده‌ای است. مبلغ این عوارض با توجه به مولفه‌های مختلف و زیادی مشخص می‌شود.

برای نمونه نوع خودرو، نوع جاده، مسافت و امکانات آن در مبلغ نهایی تاثیرگذار خواهد بود. به تعداد جاده‌های مختلف ما عوارض‌های مختلفی داریم که از یکی از آن‌ها عوارض آزادراهی است. در بخش بعدی این نوع عوارض را برای شما شرح خواهیم داد.

عوارض آزادراهی چیست؟

قبل‌از بررسی استعلام عوارض آزادراهی به این سوال پاسخ خواهیم داد که عوارض آزادراهی چیست و چه معنایی دارد. اگر توجه کرده باشید، هنگامی که از آزادراه‌های مختلف استفاده می‌کنید، جایگاه‌های مختلفی را نیز برای پرداخت عوارض در آزادراه‌ها می‌بینید و هزینه‌ای هم که برای تردد در این آزاد‌راه‌ها پرداخت می‌کنید، عوارض آزادراهی نام دارد.

امروز همچنان این جایگاه‌ها دیده می‌شوند اما دیگر کاربردی ندارند و در بسیاری موارد عوارض در آن‌ها دریافت نخواهد شد. دلیل آن‌ هم این است که شیوه پرداخت عوارض عوض شده و امروز باید به‌شکل دیگری این هزینه را به دولت پرداخت کرد.

شیوه قدیمی پرداخت عوارض آزادراهی چگونه بود؟

جایگاه‌های پرداخت عوارض برای بسیاری از افراد امروز تبدیل به تصویری نوستالژی شده است. در گذشته هر خودرو باید در کنار این جایگاه‌ها می‌ایستاد تا عوارض را به‌شکل دستی پرداخت کند. البته که این روش به‌مرور زمان معایب زیادی پیدا کرد.

با شلوغ‌ترشدن جاده‌ها در محل‌هایی که از خودرو‌های مختلف عوارضی دریافت می‌شد، ترافیک‌های سنگین پدید می‌آمد و باعث می‌شد که وقت رانندگان مختلف برای پرداخت این مورد ساعت‌ها گرفته شود. امروز هم در برخی جاده‌های کشور این سیستم سنتی وجود دارد اما اکثر آزادراه‌های مهم ایران، از سیستم پرداخت الکترونیکی بهره‌مند هستند.

پرداخت عوارض آزادراهی

شیوه جدید پرداخت عوارض آزادراهی چگونه است؟

در سیستم جدید پرداخت ما به استعلام عوارض آزادراهی نیاز خواهیم داشت. امروز در جایگاه‌های پرداخت عوارض قدیمی، دوربین‌هایی قرار داده شده که پلاک خودرو‌ها را ثبت خواهد کرد. این دوربین‌ها با ثبت پلاک خودرو در زمان عبور از جایگاه‌های عوارضی، مبلغ عوارضی را به شماره همراه صاحبان پلاک، به صورت پیامک ارسال می‌کنند.

پس‌از دریافت پیامک، مالکان پلاک باید نسبت به پرداخت عوارض اقدام کنند. در غیر این‌‌صورت برای آن پلاک جریمه ثبت می‌شود. اما در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توان استعلام این عوارض را گرفت و آن را پرداخت کرد.

نحوه استعلام عوارض آزادراهی و پرداخت آن

برای استعلام عوارض آزادراهی و پرداخت آن روش‌های گوناگون و متفاوتی وجود دارد که در ادامه تک‌تک آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

استفاده از کد‌های دستوری و تلفن گویا

چند کد دستوری مختلف و تلفن گویا وجود دارد که شما می‌توانید از‌طریق آن‌ها به پرداخت عوارض خود بپردازید. البته امکان استعلام از‌طریق آن‌ها نیز وجود دارد. مشکل اصلی این سیستم‌ها رابط کاربری ضعیف آن‌هاست که باعث می‌شود افراد زیادی نتوانند از آن استفاده کنند. کد‌های دستوری و تلفن گویا تنها برای زمانی مناسبند که شما در شرایطی اضطراری هستید و به اینترنت دسترسی ندارید.

پرداخت از طریق خودپرداز‌ها و کارت‌خوان‌ها

یکی از ساده‌ترین راه‌های برای پرداخت عوارضی، مراجعه به خودپرداز‌ها و کارت‌خوان‌ها است. اگر در سفر‌های بین‌راهی نیاز داشتید که عوارض خودرو را پرداخت کنید، می‌توانید از کارت‌خوان‌های فروشگاه‌های مختلف کمک بگیرید. البته مشکل این روش هم مراجعه حضوری است.

در این روش شما باید شخصا به کارت‌خوان یا دستگاه خودپرداز مراجعه کنید که فرایند پرداخت را کمی سخت خواهد کرد. با توجه به اینکه امروز بسیاری به‌دنبال روش‌های پرداخت آنلاین و غیرحضوری هستند، این روش می‌تواند برای شما سخت باشد. ضمن اینکه امکان استعلام عوارض آزادراهی نیز در آن وجود نخواهد داشت.

پرداخت عوارض از طریق سایت و دفاتر پیشخوان دولت

سایت رسمی دولت برای پرداخت عوارض وجود دارد اما به‌دلیل ضعف عملکرد معمولا کسی به سراغ آن نمی‌رود و ترجیح مردم بر این است که عوارض خود را از‌طریق روش‌های غیرمستقیم پرداخت کنند. یک روش دیگر برای استعلام و پرداخت هم مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت است.

اگر محدودیتی برای مراجعه حضوری ندارید و احساس می‌کنید با این روش بهتر می‌توانید به مقصد خود دست پیدا کنید، دفاتر پیشخوان دولت در خدمت شما هستند. البته در ادامه بهترین روش برای استعلام و پرداخت را به شما معرفی می‌کنیم.

بهترین و سریع‌ترین راه برای پرداخت عوارض آزادراهی

بهترین راه برای استعلام عوارض آزادراهی و پرداخت آن استفاده از سوپر اپلیکیشن تاپ است. با استفاده از تاپ شما می‌توانید در کم‌ترین زمان ممکن استعلام عوارض پلاک خود را بگیرید و در کمتر از یک‌دقیقه بدهی خود را تسویه کنید.

البته خدمات تاپ به همین موضوع ختم نمی‌شود. تاپ می‌تواند برای شما یک دستیار خودرویی تمام‌عیار باشد. با استفاده از سوپر اپلیکیشن تاپ شما به بیش ‌از 100 خدمت کاربردی دسترسی خواهید داشت. برای استفاده از این خدمات تنها کاری که لازم است انجام دهید، نصب این اپلیکیشن قدرتمند روی تلفن هوشمند‌تان است.

یک اپلیکیشن با صد خدمت کاربردی

در این مقاله روش‌های استعلام عوارض آزادراهی و پرداخت آن را بررسی کردیم. روش‌های زیادی برای این موضوع وجود دارد اما بهترین راه برای شما استفاده از سوپر اپلیکیشن تاپ است.

اگر این دست از عوارض تا به امروز شما را اذیت کرده و از روش‌های پرداخت ناکارآمد خسته شده‌اید، با نصب سوپر اپلیکیشن تاپ یک‌بار برای همیشه، این موضوع را حل کنید. از شما ممنونیم که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر: