رپورتاژ آگهی/

تصویب طرح توجیهی در کمیسیون ماده ۵ چگونه است؟

کدخبر : 597743

تصویب طرح توجیهی کمیسیون ماده ۵ دارای ضوابط خاصی است. به طور کلی، برای تصویب طرح توجیهی در کمیسیون ماده ۵ نیاز است تا در قدم اول طرح مورد قبول نهاد شهرداری واقع شود. تنها در این صورت است که طرح برای بررسی‌های بیشتر و تصویب نهایی به کمیسیون ماده پنج ارائه می‌گردد.

نحوه تصویب طرح توجیهی در کمیسیون ماده ۵

برای تصویب طرح توجیهی در کمیسیون ماده 5، نیاز است تا جلسه کمیسیون برگزار گردد. لازمه تشکیل کمیسیون ماده پنج نیز دو چیز است: اولاً باید طرحی برای بررسی وجود داشته باشد. ثانیاً، نیاز است که اعضای اصلی جلسه در کمیسیون حضور داشته باشند. همچنین، برای تصویب طرح لازم است تا تعداد مشخصی رای مثبت توسط اعضای دارای حق رای جمع‌آوری شود.

مراحل تصویب طرح توجیهی در کمیسیون ماده پنج

به طور خلاصه، تصویب طرح توجیهی در کمیسیون ماده پنج، به ترتیب شامل مراحل زیر می‌باشد:

  • در میان گذاشتن طرح با شهرداری و اخذ راهنمایی‌های لازم از این نهاد جهت اطمینان از قابل انجام بودن طرح.
  • ارائه یک طرح توجیهی نگاشته شده به شهرداری که می‌تواند توسط مالکان اراضی و صاحبان املاک و یا توسط مهندسان مشاور شهرسازی تنظیم گردد.
  • گرفتن وقت جلسه کمیسیون جهت بحث و گفتگوی اعضای کمیسیون پیرامون طرح ارائه شده و تصمیم‌گیری‌های بیشتر.
  • گفتگوی اعضای کمیسیون ماده پنج درباره‌ی طرح توجیهی شهرسازی ارائه شده.
  • تصمیم‌گیری نهایی و تصویب یا رد طرح در کمیسیون.

طرح توجیهی در کمیسیون ماده 5

در صورت رد طرح در کمیسیون ماده پنج، امکان اعتراض به رای کمیسیون در دادگاه عمومی برای مالکان فراهم خواهد بود. ثانیاً امکان حضور وکلای مالکان در جلسه کمیسیون برای انجام دفاعیات لازم از طرح نیز امکان‌پذیر است.

وجود طرح توجیهی برای تصویب در کمیسیون ماده ۵

برای آن که جلسه کمیسیون تشکیل شود، نیاز است تا طرحی برای بررسی وجود داشته باشد. از این رو، مالکان اراضی و املاک در قدم اول، درخواست‌های کتبی خود را در قالب طرح توجیهی شهرداری، به شهرداری منطقه تحویل می‌دهند. برای این منظور، توضیحات کاملی از طرح و هدف انجام پروژه، توسط مالکان و یا مهندسین مشاور شهرسازی ، تنظیم شده و به شهرداری تسلیم می‌گردد.

در صورتی که طرح پذیرفته شود، نوبت به بررسی طرح توجیهی در کمیسیون ماده 5 خواهد رسید. در نتیجه، زمانی برای تشکیل کمیسیون جهت ارزیابی طرح مربوطه در نظر گرفته می‌شود.

موارد مربوط به طرح توجیهی جهت ارائه به کمیسیون ماده ۵

تصویب طرح توجیهی در کمیسیون ماده 5 برای طرح‌های خاصی مطرح می‌گردد که طرح‌های توجیهی شهرسازی یا شهرداری نامیده می‌شوند. به طور کلی، طرح‌های مرتبط با تغییر کاربری، تغییر تراکم ساختمان و تغییر پهنه شهری، از جمله طرح‌های توجیهی شهرداری به حساب می‌آیند.

تصویب طرح توجیهی در کمیسیون ماده 5

تغییر پهنه شهری، شامل تغییرات پهنه‌های مختلف شهری به یک‌دیگر می‌شود که از آن‌ها می‌توان به تغییر پهنه مختلط به مسکونی و تجاری به مسکونی اشاره کرد.

تغییر کاربری، مربوط به تغییر نوع استفاده از ملک و زمین می‌باشد. به عنوان مثال، تغییر کاربری ملک کشاورزی به ساختمان مسکونی، تغییر کاربری مسکونی به تجاری و ... از جمله طرح‌های توجیهی مرتبط با موضوع تغییرات کاربری املاک و اراضی هستند.

تغییر تراکم ساختمان نیز شامل افزایش تعداد طبقات ساختمان بر مبنای قوانین و ضوابط طرح تفصیلی می‌باشد.

ارائه طرح توجیهی شهرسازی در جلسه کمیسیون ماده پنج

بررسی فنی طرح توجیهی در جلسه کمیسیون انجام می‌گردد. در واقع، پس از آن که زمان جلسه کمیسیون ماده 5 برای بحث پیرامون طرح مربوطه فرا برسد، اعضای کمیسیون گردهم می‌آیند و درباره‌ی طرح صحبت می‌کنند. جلسه با حضور استاندار به عنوان رئیس جلسه و یا در صورت عدم حضور ایشان، با معاون عمرانی استاندار و نیز مدیر کل راه و شهرسازی به عنوان دبیر جلسه، نمایندگان وزارت مسکن و شهرسازی، شهردار، رئیس شورای شهر، رئیس وزارت جهاد کشاورزی، نماینده سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، نماینده سازمان نظام مهندسی استان و وکلای مالکان آغاز می‌گردد.

پس از شروع جلسه، وکیل می‌تواند به تشریح جزئیات طرح توجیهی بپردازد و از کارآمد بودن پروژه و اهمیت اجرای آن سخن بگوید. در انتهای جلسه نیز اعضای موافق (البته اعضای دارای حق رای) نظر خود را اعلام می‌دارند. در صورتی که تعداد آراء مثبت، حداقل 4 رای باشد، طرح مربوطه تصویب می‌شود. سپس، صورت جلسه‌ای تنظیم شده و پروژه به مرحله بهره‌برداری می‌رسد. در غیر این صورت، مالک باید از انجام طرح خود منصرف شود و یا برای بررسی مجدد طرح، اعتراض خود را به دادگاه عمومی ارسال نماید.

بررسی طرح توجیهی در کمیسیون

ضوابط تصویب طرح توجیهی در کمیسیون ماده ۵

برای تصویب طرح توجیهی در کمیسیون ماده 5 لازم است تا افراد دارای حق رای، نظر مثبت و یا منفی خود را اعلام نمایند. ممکن است که رای برخی از افراد ممتنع باشد. آن چه که مهم است، اخذ حداقل رای مثبت مورد نیاز برای تصویب طرح است. به طور کلی، 4 رای مثبت برای تصویب شدن نهایی یک طرح توجیهی نیاز است. بنابراین، لازم است که مهندسین مشاور حداکثر تلاش خود را برای توجیه شدن اعضای حاضر در جلسه به کار گیرند. به همین دلیل است که انتخاب یک مهندس مشاور با تجربه می‌تواند به تصویب شدن رای شما کمک نماید. از جمله مهندسین مشاور با سابقه در این زمینه نیز می‌توان به مهندسین تیم هفت شهر آریا اشاره کرد.

اعضای دارای حق رای کمیسیون ماده پنج برای تصویب رای

همان طور که گفته شد، طرح توجیهی کمیسیون ماده 5 برای تصویب شدن توسط کمیسیون ماده 5، به تعدادی رای مثبت نیاز دارد. برخی از اعضای حاضر در جلسه همچون رئیس شورای شهر و نماینده سازمان نظام مهندسی، حق رای دادن به طرح مربوطه را ندارند. همچنین، مهندسان مشاور تنها حق دفاع از پروژه را دارند. به جز این افراد، سایر افراد حاضر در جلسه که پیشتر نیز به آن‌ها اشاره شد، می‌توانند در رد و یا پذیرش طرح توجیهی اثرگذار باشند.

همچنین، علاوه بر رئیس شورای شهر و نماینده نظام مهندسی، ممکن است افراد دیگری نیز در جلسه حضور داشته باشند. این افراد که شامل نمایندگانی از سازمان محیط زیست، شرکت آب و فاضلاب و نیز افرادی از دفتر فنی استانداری هستند، اعضای فاقد حق رای شناخته می‌شوند.

مراحل پس از تصویب طرح توجیهی در کمیسیون ماده ۵

پس از تصویب طرح توجیهی در کمیسیون ماده 5، مالکان می‌توانند ساخت‌وساز را شروع کرده و تغییرات مد نظر خود را بر ملک یا زمینشان اعمال نمایند. اما در اصل پس از آن که یک طرح توجیهی در کمیسیون ماده 5 تصویب می‌شود، دستور نقشه ملاک عمل ملک یا زمین مالک بر مبنای طرح توجیهی ارائه شده تغییر می‌کند. در قدم بعدی، نقشه جدید در سامانه شهرداری تهران، قرار گرفته و جایگزین نقشه قبلی می‌گردد. در نتیجه، مالک می‌تواند نقشه جدید را بررسی نموده و اقدام به بهره‌برداری از ملک خود نماید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر: