بانک خاورمیانه

کدخبر : 545256

بانک خاورمیانه متغیرهای کلان اقتصادی ایران از جمله نرخ رشد اقتصادی با نفت، رشد اقتصادی بدون نفت، نرخ تورم سالانه، نرخ ارز در بازار آزاد و نرخ رشد پایه پولی را از فصل اول سال ۱۴۰۰ تا فصل اول سال ۱۴۰۲ در قالب یک گزارش پیش‌بینی کرد.

به گزارش شما و اقتصاد به نقل از روابط عمومی، این گزارش که سومین گزارش تفصیلی واحد تحقیقات اقتصادی بانک خاورمیانه درباره پیش‌بینی متغیرهای کلان اقتصادی ایران است با استفاده از مدل «تعادل عمومی پویای تصادفی» صورت گرفته است. این گزارش، با در نظر گرفتن فروضی از جمله ادامه وضعیت شیوع کرونا تا پایان سال ۱۴۰۱ و با در نظر گرفتن دو سناریو به برآورد متغیرهای مذکور پرداخته شده است.

در سناریوی اول که خوشبینانه است فرض می‌شود با انجام مذاکرات برجام، از ابتدای فصل سوم سال ۱۴۰۰ به تدریج تحریم های اقتصادی کاهش یافته و صادرات نفتی افزایش یابد تا به حدود ۲ میلیون بشکه در روز برسد. در سناریوی دوم فرض می‌شود وضع موجود ادامه یابد و مذاکرات بدون حصول نتیجه تداوم یابد و تحریم ها مرتفع نگردند.

در هر دو این سناریوها فرض می‌شود به دلیل تداوم بیماری کرونا، افت نرخ اشتغال تا فصل چهارم سال ۱۴۰۱ ادامه یابد و پس از آن بهبود یابد و همچنین فرض می‌گردد که مخارج حقیقی دولت به طور مستمر و با نرخی ثابت افزایش یابد.

نتایج مدل در سناریوی اول نشان می‌دهد که رشد اقتصادی (فصل نسبت به فصل مشابه سال قبل) با یک روند نزولی تا فصل دوم ۱۴۰۰ به ۴/۴ درصد کاهش می‌یابد و پس از آن با روندی افزایشی به ۷/۵ درصد در فصل آخر امسال می‌رسد و سپس در حدود ۴/۵ درصد ادامه می‌یابد. در این سناریو، نرخ تورم متوسط سالانه طی یک روند افزایشی به سقف ۷/۵۰ درصد رسیده و سپس با روندی نزولی به حدود ۷/۳۲ درصد در فصل اول ۱۴۰۲ کاهش می‌یابد. همچنین در این حالت پیش‌بینی می‌شود میانگین نرخ ارز بازار آزاد طی یک روند کاهشی به کف ۲۰ هزار تومان در فصل دوم ۱۴۰۰ کاهش یافته و پس از آن به تدریج تا ۲/۲۴ هزار تومان در فصل دوم ۱۴۰۱ افزایش یابد و سپس روند رشد خود را مجددا از سر بگیرد.

نتایج مدل در سناریوی دوم حاکی از آن است که رشد اقتصادی (فصل نسبت به فصل مشابه سال قبل) با یک روند نزولی به کف ۲/۴ درصد در فصل سوم ۱۴۰۰ خواهد رسید و پس از آن به ۰/۵ درصد در فصل چهارم افزایش خواهد یافت و سپس در حدود ۶/۴ درصد تثبیت خواهد شد. در این سناریو، نرخ تورم سالانه با رشدی بالا به سقف ۱/۵۳ درصد در فصل چهارم امسال رسیده و پس از آن طی یک روند نزولی به ۷/۳۷ درصد در انتهای دوره پیش‌بینی کاهش خواهد یافت. در این حالت، نرخ ارز بازار آزاد نیز با شروع یک روند افزایشی از فصل دوم ۱۴۰۰ به حدود ۷/۳۳ هزار تومان در فصل آخر امسال افزایش یافته و پس از آن با آهنگی ملایم تا انتهای دوره پیش‌بینی رشد خواهد کرد تا به ۳۷ هزار تومان برسد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

فن آوری اطلاعات
بورس
خودرو
پتروشیمی
مناطق آزاد
گردشگری
صنایع غذایی
انرژی
بانک
بیمه