حسین فهیمی اعلام کرد :

کدخبر : 541068

مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد : در سال ۱۴۰۰ پروژه بزرگ ملی سامانه جدید پس از معاملات به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش شما واقتصاد به نقل از روابط عمومی سمات، حسین فهیمی ضمن بیان مطلب بالا، در خصوص اتفاقات و تحولات سال گذشته بازار سرمایه با بیان این که عملیاتی شدن پروژه ETF یکی از دستاوردهای مهم بود، اظهار داشت : ورود میلیونی مردم به بازار سرمایه و فراهم کردن و ارتقای سریع زیرساخت های متناسب یکی از بزرگترین رویدادهایی بود که با استفاده از تلاش دسته جمعی در سال گذشته به ثمر نشست.

مأموریت تاریخی آزادسازی سهام عدالت

وی در ادامه گفت : ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص آزادسازی سهام عدالت در سال گذشته یک مأموریت تاریخی و بی‌سابقه ای را به شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه محول کرد که پیش از آن بیش از 10 سال بود که نهادها و سازمان های زیادی در عملیاتی کردن این پروژه موفق نبودند و طول کشیده بود که بالاخره بعد از محول شدن آن به بازار سرمایه، این آزادسازی صورت گرفت. این مهم یک اتفاق تاریخی و بزرگ را رقم زد که شاید در هر 50 سال یک بار صورت بگیرد و اجرای آن در شرایط شیوع کرونا وضعیت پیچیده ای را رقم زد که با همت دسته جمعی به عنوان یکی از مدرن ترین پروژه های تاریخی بازار سرمایه در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی محقق شد.

دسترسی ویژه 49 میلیون مشمول سهام عدالت

مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه تصریح کرد : این خدمات بی سابقه در حالی به بیش از 49 میلیون مشمول سهام عدالت ارائه شد که قبل از عملیاتی شدن آن، در ابتدا برای خیلی ها باورکردنی نبود اما وقتی در 10 خرداد ماه 99 آزادسازی سهام عدالت انجام شد و در همان روز همه سهامداران می‌توانستند از طریق سامانه سهام عدالت دارایی‌های خود را مشاهده کنند همه به این باور رسیدند که با خرد جمعی، همفکری و تلاش سیستماتیک می توان پروژه های بزرگ را پیاده سازی و اجرایی کرد.

فهمیی افزود : در روز آزادسازی سهام عدالت 250 هزار میلیارد تومان سهام عدالت به فروش رسید و در روزهای بعد نیز بیش از 3 میلیون و 200 هزار نفر سهام عدالت خود را فروختند که بالغ بر 12 هزار میلیارد تومان پول با درصد خطای بسیار کم و نزدیک به صفر به حساب مشمولین واریز شد که یک موفقیت عظیم را برای شرکت سپرده گذاری مرکزی رقم زد.

روز طلایی سمات با افتتاح 2 سامانه توسط رییس جمهوری

وی درباره سایر تحولات بنیادی سال گذشته در حوزه «سمات»، اعلام کرد : در آذر ماه سال گذشته دو سامانه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار «سامانه جامع توزیع سود و درگاه یکپارچه مجامع الکترونیکی» متعلق به بازار سرمایه توسط رییس جمهور مورد بهره برداری و افتتاح قرار گرفت که یک روز طلایی را برای شرکت رقم زد.

 

برگزاری مجامع الکترونیکی

 

مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در ادامه با بیان این که در سال گذشته بیش از 40 مجمع الکترونیکی برگزار شد گفت : با استفاده از سامانه جامع توزیع سود سود سهام بیش از 130 شرکت برای سهامداران واریز شد که بالغ بر 25 میلیون تراکنش بانکی را شامل شد.

هدف ویژه سال 1400

فهیمی درباره اهداف سال جاری نیز گفت : افتتاح سامانه جدید پس از معاملات، هدف بزرگ سال 1400 سمات است که در دستور کار قرار دارد و در کنار سایر برنامه ها و پروژه های به دنبال پیاده سازی آن هستیم تا خدمات وسیع و تسهیل شده ای برای همه ذینفعان بازار سرمایه ایجاد شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

آنچه دیگران می خوانند:
  فن آوری اطلاعات
  بورس
  خودرو
  پتروشیمی
  مناطق آزاد
  گردشگری
  صنایع غذایی
  انرژی
  بانک
  بیمه