سازمان بورس اوراق بهادار/

کدخبر : 549559

دومین جلسه کمیته سیاست های عملیاتی و نظارتی بر بازار با حضور مدیران عامل بورس و فرا بورس و معاونت نظارت بر ناشران و بورسها در محل سازمان بورس تشکیل شد.

به گزارش شما و اقتصاد: کار ویژه‌ی این کمیته بررسی آیین نامه ها و دستورالعمل های اجرائی و نظارتی مربوط به بازار است و پس از بحث و تبادل نظر  به مرور دستور العمل های مربوطه تغییر و بهبود خواهند یافت.

با توجه به اینکه کدهای معاملاتی بسیار کمی، محدودیت در دسترسی برخط داشتند، در گام نخست مقرر شد کارگزاران مجددا به احراز صلاحیت و رفع محدودیت دسترسی مستقیم در خصوص کدهای مربوطه اقدام کنند.

لازم به ذکر است بورس‌ها و کارگزاران اساسا امکان مسدودسازی کد های معاملاتی را نداشته و این موضوع نیازمند صدور دستور قضایی یا اخذ تصمیم توسط  سایر مراجع ذی صلاح است.

رویه سازمان بورس اوراق بهادار و ارکان بدین صورت است که ناظرین پس از احراز تخلف مطابق با آیین نامه مقرر، صرفا دسترسی مستقیم افراد به بازار را برای مدت کوتاهی محدود کرده و مشتری در این مدت از طریق ایستگاه‌های کارگزاری اقدام به خرید و فروش میکند.

در این جلسه با توجه مسئولیت کارگزاری در احراز صلاحیت حرفه‌ای، مقرر شد اخذ

تعهدنامه وفق مسئولیت کارگزاری، توسط ایشان و حسب صلاحدید صورت گیرد.

لازم به تاکید است کد هایی که مطابق با ماده ۱۲ و تبصره آن در دستورالعمل اجرایی معاملات برخط شده‌اند به صورت خودکار ظرف ۵ روز رفع محدودیت صورت میگیرد. در این خصوص با توجه تعداد کد محدود شده و نیز رفع محدودیت خودکار، صعود یا نزول شاخص‌های بازار سرمایه مرتبط با اقدام محدودسازی در نظر گرفته نمی‌شود.

سنا

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

فن آوری اطلاعات
بورس
خودرو
پتروشیمی
مناطق آزاد
گردشگری
صنایع غذایی
انرژی
بانک
بیمه
این خبر را از دست ندهید