کدخبر : 541908

به گزارش شما و اقتصاد: سال ۹۹ برای صنعت سیمان سال سختی بود و مشکلات عدیده ای این مدیران این صنعت را به چالش کشید. اولین و مهمترین رخداد افزایش بی رویه قیمت ارز بود که خود آبستن وقایع متعددی در تامین مایحتاج این صنعت شد.

به گزارش شما و اقتصاد: تورم سرسام آور و افسار گسیخته در اقتصاد و تحمیل هزینه‌های آن  به صنعت سیمان در مقابل افزایش دستوری ۲۰ درصدی برای نرخ سیمان بسیار ناچیز بود. 

افزایش بی‌رویه نرخ دلار باعث بد عهدی تامین کنندگان کالا و خدمات این صنعت شد که به نوعی تحریم داخلی را به تحریمها و مشکلات ناشی از تحریمهای خارجی گره زد.  بسیاری از شرکت‌های سیمانی برای تامین قطعات یدکی و تامین نسوز با مشکلات بسیاری روبرو شدند.

در ایران به باور عام ۷۰ درصد هزینه‌های تولیدات صنعتی ارزی است ولیکن این مقدار برای صنعت سیمان ۲۰ درصد می باشد. به هر حال ماحصل اتفاقات ارزی افزایش دوبرابری و در مواقعی چند برابری هزینه‌ها در این صنعت بود. به  عنوان مثال افزایش نرخ پاکت سیمان از ۱۴۰۰ تومان به ۴ هزار تومان و  تعلیق قراردادهای خرید کیسه سیمان توسط تامین کنندگان عملا پروسه تولید سیمان پاکتی را در شرایط بحرانی قرار داد که متعاقبا پس از یکماه چالش با پیگیری‌ هایی که از سازمان حمایت انجام شد مقرر گردید مابه التفاوت قیمت پاکت تا سقف ۴هزار تومان از مشتریان اخذ گردد. 

اتفاق کم سابقه دیگری در ۲۳ آذر ۹۹ به وقوع پیوست و شرکت ملی گاز  بدون هیچ آمادگی از قبل اقدام به قطع سوخت خطوط تولید سیمان نمود و سوخت جایگزین را مازوت اعلام کرد؛ در حالیکه شرکت‌های سیمانی برای تامین مازوت مشکلاتی همچون ضمانتنامه بانکی و حمل و نقل داشتند که با پیگیری‌های انجام شده قرار شد که بجای ضمانتنامه، تعهد محضری برای خرید مازوت داده شود.

برای تولید سیمان جریان برق باید بطور مستمر بر قرار باشد چرا که هر گونه  نوسان جریان برق بر تجهیزات تولید سیمان مضرات هنگفتی دارد. 

ضربه سنگین دیگر بر پیکر صنعت سیمان  قطعی جریان برق بود که در دی ماه مزید بر قطعی جریان گاز  باعث به محاق رفتن صنایع سیمان نیمه شمالی کشور گردید و ادامه این روند تا بیستم بهمن ماه کمبود این کالای استراتژیک در بازار مصرف را رقم زد و تبعات آن با ایجاد بازار سیاه، ماهها بعد نیز ملاحظه شد.

همچنین سید عباس حسینی مدیرعامل شرکت سیمان تهران اضافه کرد؛ شرکت سیمان تهران با وجود تمام این معضلات و بمنظور مقابله با تهدیدها تمام تلاش  کرد و با گام های مهمی در راستای پیشبرد اهداف متعالی این شرکت، توانست در بیشتر عرصه ها برایند قابل قبول و متعالی تری در مقایسه با سال قبل داشته باشد.

در گام اول شفاف سازی صورت‌های مالی شرکت سیمان تهران و تمام  شرکت‌های تابعه در دستور کار قرار گرفت که توفیق حصول گزارش مقبول سازمان حسابرسی متاثر از این تلاشها  بوده و خود گواه رویکرد شفاف این مجموعه است.

در گام دوم ، راه‌اندازی خط ۶ سیمان تهران بعد از توقف یکساله توفیق دیگری بود که به دلیل نبود قطعات یدکی و امتناع از ارائه دانش فنی توسط خارجی‌ها، با بهانه تحریم‌های ظالمانه،  به کمک و تکیه بر دانش و توان داخلی انجام و از ۱۵ مهرماه ۹۹ این خط تولید ارزشمند وارد مدار تولید شده و منجر به افزایش راندمان کلیه خطوط نسبت به سال مالی ۹۸  گردید.

"سیمان تهران در تولید کلینکر و سیمان رکورد زد"

وی در تشریح گام سوم و عملکرد موفق سیمان تهران در سال گذشته به شکستن رکورد تولید ۵ ساله کلینکر با تولید دو میلیون و ۳۵۰ هزار تن کلینکر در سال ۹۹ اشاره داشتند پیش‌تر کسری کلینکر مورد نیاز شرکت سیمان تهران از شرکت‌های تابعه تامین می‌شد که با تولید اخیر کلینکر مورد نیاز در خود شرکت سیمان تهران تامین و با حذف هزینه حمل و نقل، صرفه جویی قابل ملاحظه ای به عمل آمد.

حسینی به ارتقای رکورد تحویل سیمان اشاره کرد و افزود: در گام چهارم سیمان تهران یا ارتقائ رکورد ۵ ساله تولید و تحویل سیمان توانست ۲.۷۸۶.۰۹۵ تن سیمان به مشتریان تحویل دهد که این امر  در سوددهی شرکت نقشی اساسی داشته و به رغم همه مشکلاتی که داشت از جمله تعطیلی دی و بهمن ماه ۹۹ به دلیل مشکلات برق و گاز و  افزایش تنها ۲۰ درصدی نرخ فروش سیمان؛ درآمد شرکت نسبت به سال قبل معادل ۴۰ درصد افزایش یافت. درآمد سال ۹۸ در حدود  ۴۶۰ میلیارد تومان بود که این رقم تا پایان سال ۹۹ به ۶۵۰ میلیارد تومان رسید.

"هلدینگ سیمان تهران وامهای ارزی را تسویه کرد"

وی با اشاره به اینکه شرکت سیمان تهران در مجموع ۱۱۰ میلیون یورو وام ارزی داشت که توانست با استفاده از قانون ۲۰ رفع موانع تولید این وام‌ها را تسویه کند و موفقیت بزرگی برای شرکت سیمان تهران و زیرمجموعه‌های آن به ارمغان آورد، گفت: شرکت‌های سیمان هگمتان، سیمان گیلان سبز، سیمان نهاوند و سیمان ایلام به عنوان زیرمجموعه‌های سیمان تهران از رشد قابل توجهی برخوردار بودند و نوید بخش این موضوع خواهند بود که سود خوبی برای سهامداران به ارمغان خواهند آورد. تمام تلاش شرکت سیمان تهران این بود که شرکت‌های زیرمجموعه به شکلی مدیریت شوند که بهبود عملکرد را برای شرکت‌ها به ارمغان بیاورد.

امروز هیچ یک از شرکت‌های زیرمجموعه این هلدینگ سیمانی بدهی بابت وام ارزی ندارد. شرکت سیمان هگمتان در سال ۹۹ صادرات، درآمد و سود خوبی داشت که این برای سهامداران جذاب است. همچنین در شرکت سیمان نهاوند با افزایش صادرات کلینکر سود مناسبی را حاصل نماییم.

شرکت گیلان سبز نیز با افزایش سرمایه ای که از محل تجدید ارزیابی انجام داد از ماده ۱۴۱ قانون تجارت و زیان‌ده بودن خارج شد و می‌تواند در سال ۱۴۰۰ گام بلندتری برای بهبود عملکرد خود بردارد و به نتایج بهتری دست پیدا کند. همچنین شرکت پیوند گلستان نیز وام ارزی خود را تسویه کرده است.

مدیرعامل سیمان تهران به برنامه های شرکت در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و افزود: در نظر داریم که در سال جاری شرکت‌های سیمانی را به ظرفیت اسمی‌شان نزدیک کنیم و به سود مورد نظر دست پیدا کنیم همچنین به هدف شرکت که تولید دو میلیون و ۳۵۰ هزار تن سیمان بود دست پیدا کردیم و در نظر داریم که در سال جاری این عدد را به سه میلیون و ۱۰۰ هزار تن برسانیم که این امر می‌تواند سود مناسبی را برای شرکت به ارمغان بیاورد و سال خوبی را برای سهامداران سیمان تهران رقم بزند.

حسینی به مسائل زیست محیطی شرکت نیز اشاره کرد و گفت: مباحث زیست محیطی در شرکت سیمان تهران اولویت مسئولیت اجتماعی این شرکت می باشد و در همین راستا و در حال حاضر تمام خطوط تولید سیمان تهران از جمله خط ۶ دارای استانداردهای محیط زیستی است.

گواه این مدعا کنترل و ارزیابی پیوسته کلیه خطوط توسط سامانه آنلاین سازمان حفاظت از محیط زیست می باشد. بطوریکه شاخص استاندارد آلایندگی اعلام شده توسط سازمان حفاظت از محیط زیست۱۰۰  واحددمی باشد، اما میزان آلایندگی در سیمان تهران زیر ۳۰ است.

"تایید افزایش سرمایه جذاب سیمان تهران"

وی بیان کرد: یکی از خواسته‌های سهامداران سیمان تهران افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی زمین بود که از تیرماه سال گذشته در دستور کار قرار گرفت. تجدید ارزیابی این زمین‌ها با توجه به قدمت وسعت و پراکندگی زمین‌های متعلق به سیمان تهران بسیار سخت بود.

در اواخر تیرماه این موضوع مصوبه هیئت مدیره شد و به کانون کارشناسان دادگستری اعلام کردیم، دو هیات مجزا برای این امر تعریف و جلسات متعدد بسیاری با این کمیته برگزار شد. در بررسی‌هایی که انجام شد قیمتی برای زمین‌ها در آبان‌ماه اعلام شد که قیمت اعلامی با توقعات هیات مدیره و سهامداران تفاوت چشمگیری داشت.

در همان زمان اعتراض شرکت به کانون دادگستری ابلاغ شد و دوباره کارشناسان مدارک را بررسی کردند که در اواخر اسفندماه سال ۹۹ قیمت جدید اعلام شد. البته باز هم قیمت اعلامی با توقعات شرکت فاصله زیادی داشت، اما با توجه به آنکه زمان تجدید ارزیابی طولانی و سهامداران منتظر نتیجه تجدید ارزیابی بودند، برای مدیریت این موضوع در دو مسیر در نظر گرفته شد، اول آنکه اعتراض به قیمت اعلامی به کانون مجدد اعلام شد و دوم گزارش توجیهی تهیه و به بازرس ارسال شد تا به شکل همزمان اجرایی شود.

مدیرعامل سیمان تهران گفت: شرکت سیمان تهران موقعیت‌های خاص و منحصر به فردی دارد که از جمله آن می توان موقعیت جغرافیایی و نزدیک بودن محل تولید و بازار مصرف و پایین بودن هزینه حمل و نقل که سودآوری را به همراه دارد، اشاره کرد.

داشتن نیروی انسانی متخصص از دیگر نقاط قوت این هلدینگ بزرگ سیمانی است. همچنین وجود سهامداری به نام بنیاد مستضعفان از دیگر مزیت‌های این شرکت است. بنیاد مستضعفان همیشه نقش حامی را برای شرکت‌های زیرمجموعه خود و شرکت سیمان تهران داشته است. گفتنی است بنیاد مستضعفان به تمامی شرکت‌های زیرمجموعه خود اعلام کرده که تمامی سیمان مصرفی خود را از مجموعه هلدینگ سیمان تهران تهیه کنند که این امر باعث سودآوری و تولید بیشتر این مجموعه شده است.

مدیرعامل شرکت سیمان تهران در پایان تاکید کرد: مجموعه سیمان تهران خود را در مقابل سهامداران مسئول و متعهد می داند و برای کسب درآمد و سوددهی بیشتر سهامداران از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

صدای بورس

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

آنچه دیگران می خوانند:
  فن آوری اطلاعات
  بورس
  خودرو
  پتروشیمی
  مناطق آزاد
  گردشگری
  صنایع غذایی
  انرژی
  بانک
  بیمه