معاون مالی و اقتصادی سیمان هرمزگان مطرح کرد:

کدخبر : 545926

حسن هراتی معاون مالی و اقتصادی شرکت سیمان هرمزگان می گوید که نظم گرفتن عرضه سیمان و ورود کارخانجات تولیدی به بورس کالا، قیمت‌ها را به سمت تعادل کشانده است چراکه بازار، چیزی جز عرضه و تقاضا نیست و وقتی سیاست گذاران به مکانیسم عرضه و تقاضا اعتماد می کنند، نتیجه اقدام خود را در تعادل بازار می بینند.

 

به گزارش شما واقتصاد به نقل از بورس۲۴ : حسن هراتی معاون مالی و اقتصادی شرکت سیمان هرمزگان می گوید که نظم گرفتن عرضه سیمان و ورود کارخانجات تولیدی به بورس کالا، قیمت‌ها را به سمت تعادل کشانده است چراکه بازار، چیزی جز عرضه و تقاضا نیست و وقتی سیاست گذاران به مکانیسم عرضه و تقاضا اعتماد می کنند، نتیجه اقدام خود را در تعادل بازار می بینند.

هراتی اظهار داشت: بازار چیزی جز عرضه و تقاضا نیست و این مکانیزم عرضه و تقاضاست که باید قیمت‌ها را مشخص کند؛ اما تجربه نشان داده که هر زمان در طرف عرضه یا تقاضا مداخله صورت گیرد، زمینه‌های بروز آشفتگی در بازار فراهم می‌شود.

معاون مالی و اقتصادی شرکت سیمان هرمزگان افزود: هرچند، طی ماه‌های گذشته بازار سیمان به دلیل مشکلات برق و کاهش تولید، دچار التهاب و افزایش قیمت شد اما با نظم گرفتن عرضه در بورس و ورود کارخانجات سیمان به این بازار، قیمت‌ها به سمت تعادل رفت که تاکید می شود نباید هیچ مداخله ای به بازار تحمیل شود تا بازار براساس واقعیت پیش رود.

محدودیت صادرات، جایگزین ممنوعیت شود

او گفت: امروز که بالغ ‌بر ۸۰ درصد از تولیدکنندگان سیمان محصول خود را به بورس آورده‌اند، بهتر است اجازه داده شود عرضه و تقاضا بر اساس مکانیزم خود عمل کرده و دستکاری در طرف عرضه و یا تقاضا صورت نگیرد.

هراتی توضیح داد: درصورتی‌که اولویت با تأمین نیاز داخل باشد، می‌توان محدودیت‌هایی برای صادرات تعیین کرد اما این محدودیت نباید تبدیل به ممنوعیت شود. به‌طور مثال، می‌توان با فرمول‌هایی مانند عرضه بخش مشخصی از تولید در بورس، اجازه صادرات داده شود.

معضلی به نام برق و گاز

او اظهار کرد: جهش‌های قیمت تابستان به قطعی برق کارخانجات مربوط بود و با توجه به اینکه کارخانجات در زمستان ممکن است با قطعی گاز مواجه شوند، کمبود سیمان در بازار و رشد قیمت‌ها ممکن است دوباره اتفاق بیفتد.

هراتی اضافه کرد: اگر در زمستان نیز با افزایش قیمت مواجه شدیم نباید این رشد قیمت را به بورس و آزادسازی بازار سیمان مرتبط کنیم.

او ادامه داد: یکی از سوخت‌های جایگزین برای کارخانجات مازوت است که اولاً، به دلیل گران بودن برای کارخانجات صرفه اقتصادی ندارد و ثانیه، به علت آلایندگی بسیار بالا، ممکن است دولت مانند سال گذشته، دستور توقف تولید و تعطیلی کارخانجات را بدهد. ازاین‌رو در بازار زمستان نیز درصورتی‌که سوخت کارخانجات از الآن تأمین نشود، ممکن است با مشکل مواجه شویم.

هراتی گفت: برخی مخالفان بورس منتظرند از این دست آشفتگی‌ها استفاده کرده و تلاطمات بازار را به بورس نسبت دهند که مسئولان باید اهداف و نیات این افراد را بشناسند و همراه جوسازی‌های آن‌ها نشوند.


 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

فن آوری اطلاعات
بورس
خودرو
پتروشیمی
مناطق آزاد
گردشگری
صنایع غذایی
انرژی
بانک
بیمه