علی‌رغم کاهش تولید جهانی فولاد صورت گرفت؛

کدخبر : 562045

مدیر عامل گروه فولاد مبارکه از تثبیت جایگاه دهم کشور ایران در رتبه‌بندی بین فولادسازان جهان بر اساس گزارش انجمن جهانی فولاد خبر داد و گفت: این موفقیت با اتکا به تداوم تولید در گروه فولاد مبارکه علی‌رغم کاهش تولید فولاد در جهان و کاهش 10.8 درصدی تولید فولاد کشور به‌دست‌آمده است.

محمدیاسر طیب نیا ضمن تشریح این دستاورد ارزشمند به دلایل رشد تولید در گروه فولاد مبارکه اشاره نموده است که می‌خوانید؛

در حال حاضر وضعیت تولید در فولاد مبارکه چگونه است؟

از ابتدای سال 1401 گروه فولاد مبارکه با رکوردشکنی‌های پی‌درپی به دستاوردهای درخشانی در همه خطوط تولید دست یافتند. به‌نحوی‌که در سه‌ماهه نخست سال با تولید 2 میلیون و 991 هزار تن فولاد خام رشد 11.4 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل (311 هزار تن بیشتر از مدت مشابه سال 1400) و در خردادماه نیز با تولید 866 هزار تن، افزایش 15 درصدی را محقق نمودند.

همچنین کارکنان بلندهمت گروه فولاد مبارکه در خردادماه سال جاری در تولید آهن اسفنجی با تولید یک‌میلیون و 4 هزار تن رشد 9.9 درصدی را تجربه کردند و در حوزه کلاف گرم نیز با تولید 593 هزار تن رشد 31 درصدی را به ثبت رساندند.

از آنجائی که متأسفانه همه‌ساله فولاد مبارکه در فصل تابستان با محدودیت مصرف برق و در فصول سرد سال نیز با محدودیت مصارف گاز و برق مواجه می‌شود این امر باعث افت تولید در همه خطوط می‌شود. از سوی دیگر با توجه به اهمیت تداوم تولید در کشور به‌ویژه در حوزه تأمین انواع ورق‌های فولادی تخت که سهم عمده آن را فولاد مبارکه بر عهده دارد، انجام توقفات سالانه خطوط در بازه‌های زمانی مذکور برنامه‌ریزی گردید تا علاوه بر استفاده از زمان توقفات ناشی از محدودیت‌ها، آماده بکاری خطوط جهت ادامه روند روبه رشد تولید بعد از توقفات افزایش یابد.

 

رشد تولید در گروه فولاد مبارکه در چنین شرایطی چگونه محقق شده است؟

همان‌گونه که اشاره شد، استراتژی فولاد مبارکه همواره تولید انواع محصولات تأمین حداکثری نیاز بازارهای داخلی بوده است در همین راستا انجام مطالعه بر روی توسعه سبد محصولات موردنیاز بازار و دست‌یابی به دانش فنی تولید انواع گریدهای کیفی و خاص، بهینه‌سازی فرایند و خطوط تولید، پیش‌بینی و برنامه‌ریزی لازم قبل از شروع سال و انجام تعمیرات سالانه خطوط در زمان محدودیت‌ها از مهم‌ترین اقدامات در این حوزه می‌باشد.

همچنین همدلی و مشارکت حداکثری کارکنان گروه که درنهایت به کسب رکوردهای متعدد در سه‌ماهه نخست سال جاری منجر شد، از مهم‌ترین دلایل تداوم روند روبه رشد تولید در گروه فولاد مبارکه می‌باشد.

از دیگر عوامل مؤثر در کسب این موفقیت‌ها در فولاد مبارکه می‌توان به وجود نیروگاه سیکل ترکیبی موجود در شرکت که بخشی از برق موردنیاز نواحی را تأمین می‌کند، افزایش انگیزه و بهره‌وری نیروی انسانی، کاهش زمان‌های تعمیرات و افزایش آماده‌به‌کاری تجهیزات، کامل بودن زنجیره تولید در گروه فولاد مبارکه و هماهنگی‌های بسیار خوب بین بخشی اشاره کرد.

 

قدری در خصوص وضعیت تولید فولاد در جهان توضیح دهید.

همان‌گونه که در جدیدترین گزارش انجمن جهانی فولاد آمده است، تولید فولاد ایران در ماه ژوئن 2022(خرداد 1404) نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 10.8 درصدی مواجه بوده است. این در حالی است که گروه فولاد مبارکه توانست با ثبت موفقیت‌های سه‌ماهه نخست که پیش‌ازاین به آن‌ها اشاره شد، موجبات تثبیت جایگاه دهمی فولاد ایران در رتبه‌بندی جهانی فولاد را فراهم نماید.

باید به خاطر داشته باشیم در 6 ماه نخست سال میلادی همه 10 کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان به‌جز هند در این مدت با کاهش تولید مواجه بوده‌اند که از دلایل عمده این کاهش تولید می‌توان به محدودیت‌های انرژی اشاره کرد و برای برخی از فولادسازان داخلی می‌توان علاوه بر قطعی برق به فقدان کامل بودن زنجیره تولید به‌ویژه در بین فولادسازان داخلی اشاره کرد. بااین‌وجود گروه فولاد مبارکه در دوره مذکور با رشد 3.6 تولید فولاد خام همراه بوده است.

 

برنامه فولاد مبارکه در ادامه راه چیست؟

این‌که محدودیت‌ها می‌تواند بعضاً موجب کند شدن حرکت شود، اجتناب‌ناپذیر است اما جای خوشبختی و خرسندی است که باهمت همه همکاران و با توکل بر خداوند متعال تلاش خواهیم کرد با کاسته شدن از گرمای هوا و کم شدن محدودیت‌های برق، به تحقق برنامه‌های گروه در سال جاری جامه عمل بپوشانیم.

 

روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان

خبر داغ روز

  ارسال نظر:

  فن آوری اطلاعات
  بورس
  خودرو
  پتروشیمی
  مناطق آزاد
  گردشگری
  صنایع غذایی
  انرژی
  بانک
  بیمه