مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی کشور خبر داد:

اکتشاف ذخایر جدید سنگ آهن در ایران مرکزی

کدخبر : 576129

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه این سازمان از اکتشافات جدید سنگ آهن در کشور خبر داد و گفت: اخیراً در بخش‌هایی از ایران مرکزی شامل استان‌های اصفهان، یزد، کرمان و سمنان سنگ آهن مورد پیمایش و اکتشافات اولیه قرار گرفته و ذخایر خوبی به دست آمده است.

به گزارش شما و اقتصاد: به گفته رضا جدیدی، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور از ابتدای دولت سیزدهم با اجرای طرح پایش ذخایر معدنی که از آن به عنوان ترازنامه منابع معدنی هم یاد می‌شود، برای تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنایع کشور از جمله سنگ‌آهن، بررسی‌هایی در سال ۱۴۰۱ انجام شده است.

وی با بیان این‌که تقریباً حدود سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون تن ذخایر قطعی سنگ آهن در کشور است، خاطرنشان کرد: با توجه به این که سالانه حدود ۱۰۰ میلیون تن مصرف سنگ آهن خام را در صنایع داریم تاکنون چندین بار اعلام کرده‌ایم که محدودیت جدی در میزان ذخایر سنگ آهن کشور داریم و سال‌های باقیمانده ذخایر موجودمان با همین روند اکتشاف فعلی تقریباً نزدیک به ۱۵ سال است که برای نیاز صنایع ما وضعیت مناسبی نیست.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور افزود: بنابراین باید در یک برنامه‌ریزی منسجم و فشرده برای اکتشاف ذخایر جدید سنگ آهن و مواد حیاتی مورد نیاز صنایع در کشور اقدام شود.

جدیدی با اشاره به این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اکنون در بخش‌هایی از استان قم، مرکزی، قزوین و اصفهان این طرح تحول را به اجرا درآورده، تصریح کرد: این سازمان طی یکسال دستاورد‌هایی در طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی داشته و  ذخایر مناسبی از سنگ آهن در استان کردستان شناسایی کردیم که امیدواریم این دستاورد‌ها که مراحل اولیه اکتشاف را در برمی‌گیرد، موجب رفع نیاز برای صنایع کشور در حوزه سنگ آهن شود.

وی در ادامه به برنامه‌های آتی این سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اشاره کرد و گفت: امیدواریم در سال‌های آینده سنگ آهن را از لحاظ ذخایر مگنتیتی بالا ببریم و در بحث سنگ‌های هماتیتی نیز باید به تکنولوژی فرآوری دست پیدا کنیم.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، از وجود ذخایر قابل توجه هماتیتی سنگ آهن در کشور خبر داد و گفت: البته این ذخایر در مقیاس جهانی، ذخایر بالایی نیست، اما در کشورمان به فرآوری نیاز دارد که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از طریق ژئوفیزیک هوایی به دنبال اکتشاف ذخایر جدید معدنی پنهان است.

جدیدی همچنین از همکاری مشترک با صنایع فولادی در حوزه اکتشافات خبر داد و افزود: هم اکنون تفاهم‌نامه و قرارداد‌هایی با صنایع فولادی در حوزه اکتشاف سنگ آهن داریم و نگاه ما مراحل اولیه اکتشاف است که دولت باید خطرپذیری اکتشاف بخش خصوصی را پایین بیاورد.

وی ادامه داد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با ورود فعالیت‌های اکتشافی و به کارگیری روش‌های علمی مراحل شناسایی و پی‌جویی را انجام می‌دهد، که با این کار دولت وظایف حاکمیتی خود را انجام می‌دهد و با ورود به اکتشافات اولیه ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد.

 

روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر:

اخرین اخبار
دانلود جوکر
Kim Kardashian
بلیط چارتر
آراد برندینگ
سنگ تمام
سیب کاران
اریس سیر
ورلد چیلر
شارپ سیفتی
بازار کابل
استون سینک
آی شال
شهر گلی
اخرین اخبار