استاندار سیستان و بلوچستان:

کدخبر : 542046

به گزارش شما و اقتصاد: استاندار سیستان و بلوچستان گفت: منطقه آزاد سیستان در شمال و منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار در جنوب و سواحل مکران 2 بال توسعه و آبادانی این استان هستند که نقش مهمی در توسعه و پیشرفت منطقه دارند.

به گزارش شما و اقتصاد: احمدعلی موهبتی اظهارداشت: از تلاش و زحمات چند ساله همه مسوولان در رده‌های مختلف محلی، استانی و کشوری بویژه نمایندگان مجلس، دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای تصویب منطقه آزاد سیستان در شمال استان سیستان وبلوچستان تشکر و قدردانی می‌شود.

موهبتی با اشاره به اینکه در 6 ماه گذشته 2 مرز ریمدان و پیشین راه اندازی شده و 2 مرز کوهک سراوان با کشور پاکستان و گمشاد در شمال استان با کشور افغانستان تصویب شده و همچنین فعال سازی 2 منطقه ویژه اقتصادی استان مسیر توسعه را هموارتر می‌کند، خاطرنشان کرد: در مجموع 6 مرز زمینی در محدوده سیستان وبلوچستان قطعا می‌تواند پشتوانه‌ای خوب برای 2 منطقه آزادچابهار و سیستان باشد.

وی بیان کرد: منطقه آزاد چابهار بعد از 27 سال از تصویب؛ مرز هوایی، زمینی و دریایی نداشت که با کمک و تلاش مسوولان بویژه لایحه دولت و مصوبه مجلس مشکلات آن با افزایش محدوده از 14 هزار هکتار به 82 هزار هکتار توسعه پیدا کرد و مشکلات مرتفع شده و بزودی شاهد مرز هوایی آن با ساخت فرودگاه خواهیم بود.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با الحاق شهر چابهار و 2 بندر شهید کلانتری و شهید بهشتی و الحاق 6 هزار هکتار از محدوده مرز ریمدان (مرز ایران و پاکستان در محدوده شهرستان دشتیاری) به منطقه آزادچابهار مشکلات مرز دریایی و زمینی حل شده و بزودی با ساخت فرودگاه در نزدیکی پلیس راه و پتروشیمی چابهار این منطقه آزاد با گذشت حدود سه دهه دارای مرز هوایی نیز خواهد شد.

موهبتی ادامه داد: اجرای طرح های بزرگ در سیستان وبلوچستان همچون طرح توسعه بندرشهیدبهشتی، راه آهن، گازرسانی و طرح‌های بزرگراهی می‌تواند این منطقه را متحول کند و نقش مهمی در توسعه و آبادانی استان دارد.

وی افزود: تصویب منطقه آزاد سیستان می‌تواند نقش مهمی در تجارت و ترانزیت کالا به کشورهای آسیای میانه بویژه افغانستان داشته باشد چون رییس جمهوری افغانستان میگوید چابهار اکسیژن افغانستان است و برای آنها اهمیت ویژه‌ای دارد.

استاندار سیستان و بلوچستان از دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور خواست برای تسریع در راه‌اندازی و انجام تشریفات اداری منطقه آزاد سیستان از هیچ کوششی دریغ نکند و بزودی شاهد معرفی مسوول راه اندازی و افتتاح رسمی آن باشیم.

موهبتی، تردد خودروهای پلاک منطقه آزاد چابهار تا محدوده سیستان را خواستار شد و گفت این امر از طریق مسوولان رده‌های مختلف سالهاست که پیگیری شده و امیدواریم با راه‌اندازی منطقه آزاد سیستان این امر مهم برای مردم استان محقق و عملی شود.

وی نقش آفزینی دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در مدت کوتاه را ستودنی خواند و گفت: این بزرگوار نقش مهمی در توسعه محور شرق با توجه به مسوولیت‌های گذشته داشته است.

با رأی اعضا مجمع تشخیص مصلحت نظام  ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی مهران در استان ایلام، سیستان در استان سیستان و بلوچستان، بانه ـ مریوان در استان کردستان، بوشهر در استان بوشهر، قصر شیرین در استان کرمانشاه، اردبیل در استان اردبیل و اینچه برون در استان گلستان به تصویب رسید.

ایرنا

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

آنچه دیگران می خوانند:
  فن آوری اطلاعات
  بورس
  خودرو
  پتروشیمی
  مناطق آزاد
  گردشگری
  صنایع غذایی
  انرژی
  بانک
  بیمه