مناطق آزاد/

کدخبر : 550441

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی با تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و سالروز شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، تقارن این دو مناسبت را نشان دهنده ارادت سید شهدای جبهه مقاومت شهید سلیمانی به بانوی دو عالم دانست.

به گزارش شما و اقتصاد: سعید محمد با حضور در دانشگاه علم و صنعت و در جمع دانشجویان این دانشگاه گفت: انقلاب ما انقلاب آرمانی بود و کسانی که هشت سال جنگ تحمیلی را سپری کردند و تلاطم های متفاوت را پشت سر گذاشتند بدنبال نام و مادیات نبودند و به خاطر دیدگاه آرمانی و ارزشی این عزیزان و با کمک خداوند توانستند این بحران هارا پشت سر بگذارند.
وی اظهار داشت: آنچه لازم است در این نشست به آن بپردازیم نگاهی گذاراست به چارچوب فکری و شخصیتی شهید سلیمانی. طبق فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله)، شهید سلیمانی به عنوان یک قهرمان ملی و الگو در کشور ما بخصوص برای جوانان مطرح هستند و شاید کمتر کشوری باشد که قهرمانان واقعی ملی در این تراز داشته باشد. باید از این داشته ها به شدت مراقبت کنیم و برای شکوفاتر شدن آن تلاش کرده و به عنوان مکتب سلیمانی آن را به جوانان عرضه کنیم. باید تمام جوانب آن را ببینیم، بسنجیم و واکاوی کنیم و آنها را به عنوان الگو، ثبت و ضبط و درس آموخته های آن را برای نسل های آینده بازگو نماییم.
مشاور رییس جمهور گفت: آنچه شهید سلیمانی را متمایز با بقیه کرد «دل سپردگی به ولایت» بود. وقتی در جامعه متنوع و متکثر نگاه می کنیم با همه سلایقی که وجود دارد، همه برای شهید سلیمانی ارزش ویژه ای قائل هستند. خیلی از اصولگراها ایشان را اصولگرا می بینند و بسیاری از اصلاح طلبان، اصلاح طلب. عملکرد ایشان به گونه ای بود که هیچ گاه تحت تاثیر خط و خطوط و جریانات سیاسی قرا نگرفتند و صرفا در جهت چارچوب فکری مقام معظم رهبری(مدظله) حرکت کردند و این یک نقطه بسیار ارزشمند از خصوصیات شهید قاسم سلیمانی است.
وی دوره خدمت شهید سلیمانی را در نیروی قدس سپاه دوره تحول در کشور برشمرد و افزود: بعد از دوره مدیریت ایشان تحول بسیار شگرفی را شاهد بودیم. فردی که توانست به عنوان یک استراتژیست نظامی در کل دنیا اثرگذار شود، نتیجه آن در دوره رعب و وحشت از وجود نیروهای تکفیری در کل دنیا قابل بررسی است. ایشان توانستند با سازماندهی سریع، نسبت به بسیج و بکارگیری همه امکانات نیروهای جبهه مقاومت با نیروهای تکفیری مقابله کنند. 
دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی، افزود: شهید سلیمانی به مسائل هم نگاه نظامی داشتند و هم نگاه اقتصادی. دیدگاه بلند اقتصادی ایشان به گونه ای بود که در اوج درگیری و جنگ قرارداد اقتصادی منعقد می کردند و برای بازگرداندن دیون جمهوری اسلامی ایران از هیچ تلاشی فروگذار نکردند.
سعید محمد ادامه داد: باید از این تفکر و ایده درس بگیریم و در دل این تفکرها فرصت هایی را خلق کنیم و مسائل کشور را حل و فصل نماییم.
وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در خصوص دلیل انتخاب ایشان به عنوان عضو هیات امنای دانشگاه علم و صنعت گفت: به نظر بنده هیات امنا بودن به اینکه در کدام دانشگاه تحصیل کرده ای بر نمی‌گردد بلکه به رشته تحصیلی و حوزه فعالیت اشخاص مرتبط است. دانشگاه علم و صنعت چون بحث فنی و مهندسی هست و تجربه کافی در این زمینه باید داشت و اینکه امروز بحث های علمی بامسائل صنعتی و اجرایی کشور عجین است، هیات امناء و گردانندگان دانشگاه باید بتوانند ارتباط خوبی با صنعت، پژوهش و دانشگاه برقرار کنند.
مشاور رییس جمهور در خصوص اقدامات صورت گرفته در جهت خنثی سازی و غلبه با تحریم ها در دوره مسئولیت شهید سلیمانی در مجموعه سپاه قدس نیز گفت: روحیه ای در سیستم اداری کشور در 8 سال گذشته حاکم بود که مسئولین و کارکنان دولت در چارچوب های که تعریف شده بود کار می کردند. با این کلیشه های متعارف در دوران بحران نمی توان اقدامی انجام داد، کشور در حال جنگ اقتصادی است و باید روش های مختلفی اتخاذ شود، اگر بخواهیم با همان چارچوب ها کشور را اداره کنیم با بحران جدی مواجه خواهیم شد، پس باید بدنبال مسیرهای جدید بود. در دولت سیزدهم و با روحیه انقلابی که وجود دارد این اتفاق خواهد افتاد.
سعیدمحمد ادامه داد: در این بین سپاه پاسداران با همکاری بخش خصوصی از همه ظرفیت ها استفاده کرد، بحث خنثی سازی تحریم ها پیگیری شد و در بعضی از بخش ها، سپاه بحث دور زدن تحریم ها را پیش گرفت. در بخش خنثی سازی نیز بسیاری از پروژه هایی که غیر فعال مانده بود و شرکت های خارجی آنها را رها کرده بودند با تکیه بر توان داخلی و به روش بومی سازی به بهره برداری رسیدند. 
وی در خصوص اجرای برنامه تحولی در مناطق آزاد نیز گفت: مناطق آزاد موتور پیشران اقتصاد کشور هستند. در کشور ما متاسفانه مسیر به بیراهه رفته بحث سرمایه گذاری، تولید و صادراتی که باید اتفاق می افتاده رقم نخورده است. مناطق آزاد باید به ریل اصلی خود برگردد و این نیازمند اصلاح قوانین و مقررات در این مناطق است. به مناطق آزاد نمی توان مثابه سرزمین اصلی نگاه کرد. در سنوات گذشته اتفاقات بدی در مناطق آزاد در حوزه قوانین و مقررات افتاده است، جاذبه این مناطق به معافیت مالیاتی و معافیت گمرکی است، اگر این دو جاذبه از مناطق آزاد گرفته شود هیچ اتفاقی در مناطق آزاد نخواهد افتاد.
دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در پاسخ به سوالی در خصوص دلایل عدم موفقیت پژوهشگران ایرانی در تولید انبوه واکسن داخلی کرونا نیز گفت: خوشبختانه در کشور ما در بحث علمی و دانشی مشکلی وجود ندارد، مشکل اصلی در بخش «تجاری سازی» و «صنعتی» است؛ چراکه همزمان با بحث علمی و پژوهشی می بایست تجهیزات مورد نیاز هم نصب شود که بعد از تست های حیوانی و انسانی قابلیت تولید انبوه وجود داشته باشد. متاسفانه در این بخش با خلاء مواجه شدیم که مانع اصلی آن تحریم ها بود که خرید تجهیزات از کشورهای دیگر را مختل کرد و بسیار زمانبر بود.
گفتنی است؛ سعید محمد مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی عصر روز(چهارشنبه 15 دی ماه) با حضور در دانشگاه علم و صنعت با دانشجویان این دانشگاه دیدار و گفتگو کرد.

فرینا

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

فن آوری اطلاعات
بورس
خودرو
پتروشیمی
مناطق آزاد
گردشگری
صنایع غذایی
انرژی
بانک
بیمه
این خبر را از دست ندهید