عناصر معماری ایرانی - اسلامی در پروژه‌های نهضت ملی مسکن شهر جهانی یزد رعایت می‌شود

عناصر معماری ایرانی - اسلامی در پروژه‌های نهضت ملی مسکن شهر جهانی یزد رعایت می‌شود
کدخبر : 575496

استاندار یزد با تأکید بر حفظ و مرمت بناهای تاریخی شهر جهانی یزد گفت: عناصر معماری ایرانی-اسلامی در ساخت‌وسازها و پروژه‌های نهضت ملی مسکن شهر جهانی یزد رعایت می‌شود.

به‌گزارش شما و اقتصاد: امروز ۲۹ بهمن‌ماه در حاشیه برگزاری نخستین جشنواره ملی تولیدات چندرسانه‌ای میراث فرهنگی به میزبانی یزد، نشست هم‌اندیشی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه با حضور قائم‌مقام و معاون وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، استاندار یزد و جمعی از مسئولین استانی و کشوری برگزار شد.

مهران فاطمی، استاندار یزد در این نشست ضمن تبریک عید مبعث حضرت محمد (ص) و خوش‌آمد گویی به هنرمندان و اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه شرکت‌کننده در نخستین جشنواره ملی تولیدات چندرسانه‌ای میراث‌فرهنگی اظهار داشت: برپایی این نشست تجلی آیه شریفه «فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَه: به بندگانم بشارت بده، کسانی که همه سخنان را می‌شنوند و بهترین آن را پیروی می‌کنند» است چراکه نظرات مختلفی مطرح شد و می‌توانیم در مسائل به فهم مشترکی دست‌یابیم.

استاندار یزد بیان کرد: من معتقد هستم بسیاری از مسائل و مشکلات موجود در بستر فرهنگ و هنر قابل‌حل است و با رشد و تعالی این حوزه بسیاری از مسائل دیگر قابل‌حل خواهد بود، لذا پیوست فرهنگی برای برنامه‌ها و پروژه‌های استان موردتوجه است و ضرورت حاکمیت روح فرهنگ و هنر بر تصمیمات و برنامه‌ها همواره مدنظر فعالیت‌ها قرار دارد.

فاطمی اظهار داشت: قطعاً نظام جمهوری اسلامی ایران تا جایی می‌تواند قد بکشد که فرهنگ، هنر و آموزش آن قد بکشد، لذا این حوزه نیازمند توجه ویژه‌ای است و دیدگاه ما در برنامه‌ریزی‌های استان یزد، نگاه تمدن سازی است

فاطمی تصریح کرد: در شرایط کنونی لازم است ضمن توجه به حفظ بافت تاریخی و بناهای قدیمی، معماری و شهرسازی یزد از این سبک معماری در ساخت‌وسازهای جدید استفاده کرد.

استاندار یزد بیان کرد: رویکرد استان یزد در اجرای پروژه نهضت ملی مسکن توجه به ویلایی سازی خانه‌ها است و هر جوان در شهر یزد می‌تواند حداقل ۲۰۰ متر منزل داشته باشد.

او عنوان کرد: با توجه به اینکه ساخت‌وساز پروژه‌های نهضت ملی مسکن استان یزد باید متناسب با هویت، اصالت و بوم و سبک زندگی یزدی باشد و با توجه به این مسئله تمام عناصر معماری ایرانی_ اسلامی در ساخت‌وسازها باید رعایت شود و لذا سایت‌های نهضت ملی مسکن در یزد با نام پردیس زندگی نام‌گذاری شده است.

 استاندار یزد تصریح کرد: لازمه اوج‌گیری شهر جهانی یزد و نقش‌آفرینی آن در تمدن سازی ایران اسلامی برخورداری از دو بال علم و فناوری و گردشگری است و برنامه‌ریزی‌های جدی و خوبی در این زمینه انجام‌شده که تحقق آن‌ها با جدیت دنبال خواهد شد.

فاطمی افزود: با توجه به جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خوب استان یزد شهر جهانی یزد می‌تواند محل مناسبی برای برگزاری بسیاری از رویدادهای فرهنگی و هنری باشد.

استاندار یزد خاطرنشان کرد: شهر جهانی یزد؛ میراث جهانی و نماد غلبه اراده انسانی بر محدودیت‌های طبیعی و محیطی است و اکنون این شهر متعلق به همه جوامع انسانی است و لذا این میراث ارزشمند، اصالت و هویت آن باید باافتخار ترویج یافته و تبیین شود و به رخ همگان کشیده شود. استاندار یزد اعلام کرد: ما در استان یزد آمادگی داریم که زمینه‌های لازم برای هنرمندان جهت معرفی این شهر جهانی فراهم کنیم، همچنین حمایت‌های لازم را در راستای معرفی شهر میراث جهانی یزد با ابزارهای فرهنگی و هنری و رسانه داشته باشیم.

فاطمی با تأکید بر اینکه جهاد تبیین صرفاً برای مسائل سیاسی محدود نمی‌شود، گفت: یک‌بخشی از جهاد تبیین، تبیین ارزش‌ها و اصالت‌ها و هویت ملی و تمدنی ما است.

او عنوان کرد: وظیفه، بعثت و برانگیختی امروز ما پرداختن به مأموریت تاریخی و بزرگ تبیین ارزش‌ها و اصالتمان است و باید در امر انتقال ارزش‌های گذشته به آیندگان و دیگر جوامع تلاش کنیم.

اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
‍‍‍
ارسال نظر:

پربازدیدترین
اخرین اخبار
دانلود جوکر
Kim Kardashian
بلیط چارتر
آراد برندینگ
سنگ تمام
سیب کاران
اریس سیر
ورلد چیلر
شارپ سیفتی
بازار کابل
استون سینک
آی شال
شهر گلی
پربازدیدترین
اخرین اخبار