تجاوز جنسی

کدخبر : 546191

حسین خاوری از پناهجویان افعان در سال 2015 در شهر فرایبورگ بود. وی به یک دختر 19 ساله آلمانی تجاوز کرده بود. پسر افغان پس از تجاوز دختر آلمانی را کشته بود.

به گزارش شماواقتصاد، حسین خاوری از پناهجویان افعان در سال 2015 در شهر فرایبورگ بود. وی به یک دختر 19 ساله آلمانی تجاوز کرده بود. پسر افغان پس از تجاوز دختر آلمانی را کشته بود. حسین خاوری پس از تجاوز و به قتل رساندن دختر آلمانی به حبس ابد محکوم شد. در ادامه جزئیات بیشتری از این تجاوز را میخوانید.

تجاوز

جسد ماریا لادنبورگر ۱۹ ساله که دانشجوی رشته پزشکی بود، بامداد ۱۶ اکتبر (۲۵ مهر یا میزان) سال ۲۰۱۶ میلادی در رودخانه‌ای در نزدیکی فرایبورگ پیدا شده بود.

وقتی ماریا دیروقت با دوچرخه از یک مهمانی به خانه باز می‌گشته متهم به او حمله می‌کند و پس از درگیری سعی می‌کند او را خفه کند. وقتی زن جوان بیهوش می‌شود وی چند بار به او تجاوز می‌کند و بعد او را بیهوش در آبهای کنار رودخانه رها می‌کند؛ که سرانجام سبب غرق شدن و مرگ وی می‌شود.

قاضی «کاترین شنک» ضمن اعلام این حکم بر شدت جرم تأکید کرد و افزود «متهم هنگام رها کردن ماریا در رودخانه می‌دانسته که او هنوز زنده است و با این کار غرق خواهد شد.»‌ طبق ارزیابی پزشک قانونی مرگ این دختر دانشجو دست‌کم یک ساعت طول کشید. از این رو دادگاه در حکم خود علیه حسین ک. از "سنگینی ویژه‌ی جرم" سخن گفت.

مأموران پلیس با آزمایش دی‌ان‌ای یک تار موی یافت شده روی سر مقتول و همچنین با بازبینی تصاویر دوربین‌های ترافیکی خط تراموای نزدیک به محل جرم، به نوجوان پناهجو بدگمان شده و پس از چند هفته او را بازداشت کردند،‌ بازداشتی که اعتراف وی را به همراه داشت.

پلیس آلمان برای مدتی با این فرض که حسین.ک پناهجویی زیر سن قانونی است هویت وی را فاش نکرد. ضمن آنکه قانون آلمان اجازه نمی‌دهد فردی که زیر سن قانونی است به حبس ابد محکوم شود.

حسین.ک که در سال ۲۰۱۵ به عنوان پناهجو وارد آلمان شد خود را ۱۶ ساله معرفی کرد و خانواده‌ای آلمانی از ابتدا سرپرستی او را پذیرفتند. اما وی بعدها به دادگاه گفت درباره سن خود دروغ گفته چون وضعیت برای پناهندگان زیر سن قانونی در آلمان بهتر است.

حسین مدعی شده بود که در افغانستان به دنیا آمده و پس از آنکه پدرش در جنگ با طالبان کشته شده او که ۱۳ سال داشته با خانواده‌اش به ایران مهاجرت کرده است. گرچه آخرین تحقیقات نکات بیشتری را در مورد وی روشن کرد.

پلیس آلمان موفق شد با ردگیری تماس های حسین، خانواده و پدر افغان او را در ایران پیدا کند و با وی تماس بگیرد. پدر وی گفت پسرش در سال ۱۹۸۴ (۱۳۶۳) در ایران به دنیا آمده است و بنابراین هنگام ورود به آلمان لااقل ۳۱ سال داشته است.

بررسی‌های بیشتر پلیس روشن کرد که او در سال ۲۰۱۳ در یونان به جرم آزار جنسی یک زن باز داشت و به ده سال زندان محکوم شده بوده است. اما از آنجا که در زندان جای کافی وجود نداشته پس از یک سال به صورت مشروط از زندان آزاد می‌شود و مدتی بعد ناپدید می گردد.

مجازات تجاوز جنسی در ایران چیست؟

هرچند در قانون ایران برای متجاوز جنسی مجازات اعدام در نظر گرفته شده است، ولی در حقیقت این نوع مجازات و تعریف حدود تجاوز جنسی موجب شده تا در عمل صرفاً مرتکب‌های تجاوز‌های گروهی و سازمان یافته، به مجازات محکوم شوند.

به این دلیل مهم‌ترین تغییر قانونی که می‌تواند منجر به پیشگیری اجتماعی و فردی از این جرم شود، اصلاح مجازات زنای به عنف و پذیرش نظام درجه‌بندی مجازات است. در قانون جدید علی رغم نظرات کار‌شناسان و عدم منع فقهی، اصلاح قانون در این زمینه مورد توجه قرار نگرفت.

در اصلاحات صورت گرفته با توجه به تبصره دوم ماده ۲۲۵، دایره تعریف تجاوز جنسی تا حدودی گسترده شده است. در این ماده بیان شده است: «هرگاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد، در حال بی هوشی، خواب یا مستی زنا کند، رفتار او در حکم زنای به عنف است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش، تهدید و یا ترساندن زن، اگرچه موجب تسلیم شدن او شود، نیز حکم فوق جاری است.»

** مهم‌ترین نکته مثبت این ماده آن است که علاوه بر اکراه و اجبار، فریب دادن اطفال نابالغ نیز از جمله عناصر مادی جرم تجاوز جنسی محسوب شده و در حقیقت دایره حمایت از اطفال در برابر تجاوزات جنسی را گسترش داده است. هر چند متأسفانه با توجه به آنکه سن بلوغ قانونی در دختران ۹ سال است، این حمایت دایره سنی محدودی را در بر می‌گیرد. همچنین به تشکیک در نظرات فقهی در خصوص مفهوم اکراه و عنف پاسخ داده و آن را شامل حالت خواب، بیهوشی و مستی نیز دانسته است.

نکته قابل توجه دیگر در اصلاحات صورت گرفته، در نظرگرفتن خسارت‌های مادی تحت عنوان «مهرالمثل» و «ارش البکاره» برای زنی است که مورد تجاوز قرار می‌گیرد. در قانون قبلی این خسارت صرفاً برای ازاله بکارت مطرح بود. البته به نظر می‌آید پرداخت این نوع خسارت مادی از سوی متجاوز به بزه دیده جنسی با کرامت انسانی زنان همخوانی نداشته و بهتر باشد قانونگذار برای حمایت از قربانیان تجاوز، به پیش بینی نهاد‌های حمایتی بپردازد.

عدم طرح شکایت در جرایم منافی عفت

بر اساس ماده ۱۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری، انجام هرگونه تعقیب و تحقیق در جرایم منافی عفت ممنوع است و پرسش از هیچ فردی در این خصوص مجاز نیست، مگر در مواردی که جرم در مرئی و منظر عام واقع شده و یا دارای شاکی یا به عنف یا سازمان یافته باشد که در این‌صورت، تعقیب و تحقیق فقط در محدوده شکایت و یا اوضاع و احوال مشهود توسط مقام قضایی انجام می‌شود.

در تبصره‌ٔ ۱ همین ماده ذکر شده که در جرایم زنا و لواط و سایر جرایم منافی عفت اگر شاکی وجود نداشته باشد و متهم قصد اقرار داشته باشد، قاضی وی را توصیه به پوشاندن جرم و عدم اقرار می‌کند. در این جرایم اگر بزه دیده محجور (صغیر یا مجنون) باشد، ولی یا سرپرست قانونی او حق طرح شکایت دارد. بر این اساس، پیگیری جرایم منافی عفت نیاز به شکایت شاکی خصوصی دارد و تا زمانی که شاکی طرح شکایت نکند، این جرایم قابل پیگیری نیست.

نوع و شرایط ارتکاب این جرایم به نحوی است که امکان اطلاع مقام قضایی از آن‌ها بسیار محدود است و تا زمانی که طرح شکایت نشود یا افراد آگاه وقوع آن را اطلاع ندهند، یا مقام قضایی خود شاهد وقوع آن نباشد، آگاهی از آن مشکل است. جرایم منافی عفت معمولا دور از دید دیگران رخ می‌دهد و به همین علت آمار جرایم گزارش شده‌ای که مقام قضایی در جریان آن قرار می‌گیرد، با حجم واقعی ارتکاب این جرایم، قابل مقایسه نیست. بسیاری از جرایم منافی عفت به دلیل ترس بزه دیده از بزهکار و تمایل به حفظ آبرو، هیچ وقت کشف نمی‌شود و هیچ کس از آن آگاهی پیدا نمی‌کند. در نتیجه بزه دیده‌ای وجود دارد که حق او پایمال شده و بزهکاری که اگر چه مرتکب جرم شده، اما هیچ مجازاتی را تحمل نکرده است. در نتیجه اثر بازدارندگی مجازات نیز بر او بار نشده و او هیچ ترسی از ارتکاب مجدد جرم نخواهد داشت و ممکن است به راحتی به دفعات مرتکب همان جرم شود.

تأثیر اجرای مجازات

عدم شکایت بزه دیده باعث می‌شود در جامعه تفکری شکل بگیرد که افرادی که مورد هدف مرتکبان جرایم منافی عفت قرار می‌گیرند، به دلیل حفظ آبرو، سعی در پوشش جرم دارند و حتی ممکن است همان بزه دیده‌ٔ خاص به دلیل ترس از آبرو بار‌ها هدف بزهکار واحدی قرار بگیرد، امری که در مورد افراد نابالغ رایج است. عدم توانایی افراد نابالغ و عدم آموزش صحیح به آن‌ها در خصوص اینکه در موارد این چنینی چه واکنشی بروز بدهند تا در درجه‌ٔ اول هدف قرار نگیرند و اگر این اتفاق افتاد چطور از والدین خود کمک بخواهند، به پوشیده ماندن بسیاری از این جرایم کمک می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

فن آوری اطلاعات
بورس
خودرو
پتروشیمی
مناطق آزاد
گردشگری
صنایع غذایی
انرژی
بانک
بیمه