هالووین

کدخبر : 547115

پارتی هالووین یکی از روزهای تعطیل سال است که در روز سی و یکم اکتبر آن را جشن می گیرند. اشکان خطیبی و همسرش نیز در این جشن شرکت کردند و عکسی از خود منتشر کردند.

به گزارش شماواقتصاد، پارتی هالووین یکی از روزهای تعطیل سال است که در روز سی و یکم اکتبر آن را جشن می گیرند. اشکان خطیبی و همسرش نیز در این جشن شرکت کردند و عکسی از خود منتشر کردند.

هالووین

هالووین

فیلم خنده دار از جشن هالووین

فلسفه جشن هالووین

ریشه هالووین به جشنواره تاریخی منطقه سلتیک به نام ساوین برمی گردد که در آن مردم آتش روشن کرده و برای راندن ارواح، لباس های محلی به تن می کردند. در قرن هشتم پاپ گرگوری سوم، یکم نوامبر را به عنوان روز گرامیداشت همه مقدسات تعیین کرد؛ خیلی زود تمام روزهای مقدس به نوعی برخی از سنت های دوران ساوین را در خود گنجاندند. در گذشته، عصر قبل از روز هالووین را با عنوان اُل هالوس ایو می شناختند که بعدها به هالووین تغییر نام داد. با گذشت زمان، هالووین تبدیل به روزی شد که در آن فعالیت هایی مانند قاشق زنی، ساخت کدوی هالووین،‌ برگزاری جشن ها، پوشیدن لباس های خاص و خوردن شیرینی های لذت بخش انجام می شد. اگر قصد دارید این جشن هیجان انگیز را در کشور بگذرانید می توانید با رزرو هتل های تهران بگذرانید خود را به پایتخت رسانده و از این جشن نهایت استفاده را ببرید.

هالووین

هالووین 1400 کی است

ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال مطرح شود که جشن هالووین در سال 1400 چه روزی است. این جشن جالب و هیجان انگیز امسال مصادف با یکشنبه 9 آبان می باشد و علاقه مندان می توانند در روزهای آتی برای برپایی آن اقدام کنند.

ریشه تاریخی هالووین

همانطور که پیش تر گفته شد ریشه هالووین به جشن های سلتیک های کهنِ ساوین برمی گردد. سِلت ها که حدود 2000 سال قبل در ناحیه ای زندگی می کردند و اکنون کشورهای ایرلند، انگلستان و شمال فرانسه در آن واقع شده اند، سال نو خود را در روز اول نوامبر جشن می گرفتند. این روز علامتی از آخر تابستان و فصل برداشت و آغاز تاریکی و زمستان سرد بود، یعنی بخشی از سال که اغلب با مرگ و میر انسان ها در ارتباط بوده است. سِلت ها معتقد بودند که در شب قبل از سال جدید، مرز بین جهان زندگان و مردگان محو و تار می شود. در شب 31 اکتبر آن ها ساوین را جشن می گیرند؛ شبی که معتقد بودند ارواح مردگان به زمین بازمی گردند. سلت ها فکر می کردند که به غیر از ایجاد مشکل و آسیب زدن به محصولات، حضور ارواحی از جهان دیگر کار پیشگویی در مورد آینده را برای کاهنان سلتیکی آسان تر می نماید. برای مردمانی که به صورت کامل به جهان طبیعی و فناپذیر وابسته بودند، این پیشگویی ها منبعی مهم برای دستیابی به آسایش و هدایت در طول زمستان طولانی و تاریک بود.

هالووین

کاهنان برای یادبود این رویداد آتشکده های مقدس و بزرگی را احداث کردند؛ مکانی که مردم در آن جمع می شدند تا محصولات و حیواناتی را برای خدایان سلتیک قربانی کنند. در طول جشن، مردمان سلت لباس های محلی به تن می کردند که معمولاً از جنس سر و پوست حیوانات بودند و تلاش می کردند تا طالع یکدیگر را بازخوانی نمایند. وقتی جشن به پایان می رسید، آن ها مجدداً اجاق های آتش خود را شعله ور می ساختند؛ چراکه این آتشدان ها عصر آن روز به خاطر آتشکده مقدس خاموش شده بودند تا مردم را از زمستان پیش رو در امان نگاه دارند.

آیا می دانستید یک چهارم از تمام آب نبات هایی که سالیانه در ایالات متحده به فروش می رسد، برای مراسم هالووین خریداری می گردند؟ 

تا سال 43 پس از میلاد مسیح، امپراطوری روم بر بخش عظیمی از قلمرو سلتیک ها غلبه کرد. در یک دوره 400 ساله که بر سرزمین سلتیک حکمرانی می نمودند، دو جشنواره با ریشه رومی با جشن سنتی سلتیک ها یعنی ساوین در هم ترکیب شدند. اولین جشنواره فرالیا نام داشت که مصادف با یک روز در اواخر اکتبر بود؛ زمانی که رومیان به طور سنتی برای گرامیداشت مردگان آن را برگزار کردند. دومین جشنواره روزی برای تقدیس و ستایش خدای میوه ها و درختان روم یعنی پومونا بود. نماد و سمبل پومونا سیب است و ترکیب این مناسبت با ساوین احتمالاً سنتی تحت عنوان "به دندان گرفتن" سیب را توضیح می دهد که امروزه در جشن هالووین انجام می شود. 

هالووین

بازی و فعالیت های دیگر هالووین

دوکینگ (dooking): سیب در هالووین نشان دهنده دنیای دیگر و جاودانگی است. چند سیب را در ظرف بزرگ پر از آب می اندازند و کودکان باید سعی کنند تنها با دهان و بدون استفاده از هیچ کمک دیگری سیب ها را گاز بزنند.

خوردن بلغور: فعالیت جالب دیگر این است که افراد چند دانه بلغور می خوردند و بدون این که هیچ چیزی پس از آن بخورند یا بیاشامند می خوابند؛ با انجام این کار اعتقاد دارند در خوابشان همسر رویاهایشان را خواهند دید.

هالووین

تمام روزهای مقدس

در روز سیزدهم ماه مه، پاپ بونیفاتیوس چهارم در روم به احترام تمام شهدای مسیحیت معبد رومی پانتئون را برگزید و جشنی کاتولیکی به نام "روز تمام شهدا" در کلیسای غربی آن بنا نهاده شد. بعدها پاپ گرگوری سوم به منظور گرامیداشت تمام شخصیت های مقدس و شهیدان دین مسیحیت، این جشنواره را گسترش داده و تاریخ آن را از سیزدهم ماه مه به اول ماه نوامیر تغییر داد. تا قرن نوزدهم میلادی، نفوذ دین مسیحیت به سرزمین های سلتیک رسید، جائی که در آن این دین به تدریج با مذاهب پیشین سلتیک ادغام شد و در نهایت جایگزین آن ها گردید. در سال 1000 پس از میلاد، کلیسا روز دوم ماه نوامبر را به عنوان روز تمام ارواح نام گذاری کرد؛ روزی که برای گرامیداشت مردگان تعیین شده بود. امروزه به طور گسترده ای اعتقاد بر این است که کلیسا در تلاش بوده تا مراسم مذهبی سلتیک برای مردگان را با یک تعطیلی مذهبی تعیین شده توسط کلیسا جایگزین نماید. مراسم روز ارواح که شبیه به ساوین است همراه با آتشکده های بزرگ، نمایش های رژه مانند و پوشیدن لباس هایی مانند قدیس ها، فرشته ها و شیاطین بود. مراسم روز تمام قدیس ها، اُل هالوس یا اُل هالومَس (در زبان انگلیسی میانه در فاصله بین سال های 1100 تا 1500 میلادی تلفظ می شده اند) نیز نامیده می شود و شب قبل از آن یعنی شب سنتی ساوین در مذهب سلتیکی، با عنوان شب تمام قدیس ها (اُل هالوس ایو) نامیده شد که به تدریج به هالووین مبدل گشت.

هالووین

هالووین وارد آمریکا می شود

مراسم هالووین به دلیل سیستم سخت گیرانه اعتقادی پروتستان به شدت در انگلستان استعماری نو محدود بود و این مناسبت بیشتر در مریلند و مستعمرات جنوبی رواج داشت. به خاطر اعتقادات و سنت های گروه های مختلف قومی در اروپا و همچنین شبکه سرخپوستان آمریکائی، یک نسخه کاملاً مجزا و متمایزی از هالووین در آمریکا شروع به ظهور کرد. اولین جشن ها و مراسم ها شامل میهمانی نمایش ها بود که رویدادی عمومی برای جشن گرفتن برداشت محصول بودند؛ در این رویدادها مردمان محلی داستان هایی را در مورد مردگان و طالع همدیگر بیان می کردند، می رقصیدند و آواز می خواندند. در جشن های هالووین مستعمرات، بیان داستان هایی در مورد ارواح و همچنین بدرفتاری هایی مانند دوبهم زنی از همه نوع نیز معمول بود. تا اواسط قرن نوزدهم، جشن های سالیانه در فصل پاییز رواج داشتند اما هالووین هنوز در هیچ کجای کشور جشن گرفته نمی شد. در نیمه دوم قرن نوزدهم، سیلی از مهاجران وارد آمریکا شد. این مهاجران جدید، خصوصاً میلیون ها ایرلندی که از قحطی معروف سیب زمینی ایرلندی فرار کرده بودند، به شناخته شده تر شدن برگزاری جشن هالووین به صورت ملی کمک کردند.

هالووین

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

 • ناشناس
  0

  سلام و علیکم،موقعی مفید است که فیلم،ویا ویدیو باشد اگر بشود دانلود کرد که دیگر عالی می شود،،،،من محمد هادی از کرج هستم،اگر لطفا اهمیت دادید سالم باشید،،،،،،برای همیشه

 • ...
  1

  بیشورا

 • فرزانه
  0

  سلام استفاده کردیم ولی انگار جشن نبود وحشی بازی وزندگی حیوانی بود واقعا متاسفم این رو نمیگن تمدن خوشبحال خودمون که واقعا جشنهایی چون شب یلدا و مراسمات زیبای دیگری داریم که نشان از تمدن وفرهنگ غنیست

 • ناشناس
  0

  خاک توسرت

فن آوری اطلاعات
بورس
خودرو
پتروشیمی
مناطق آزاد
گردشگری
صنایع غذایی
انرژی
بانک
بیمه