کدخبر : 547506

سیف : نرخ رشد برنج در مقایسه با رشد نرخ ارز متعادل بوده است

سیف مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران  با بیان اینکه برای جلوگیری از ایجاد تنش در تامین کالای مورد نیاز مردم  در تلاش هستیم گفت: در تامین برنج در سال جاری 6 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد داشته ایم و بازار امروز از آرامش خوبی برخوردار است.

 قیمت برنج گران نیست و متناسب با تورم است

سیف درباره دلایل گرانی برنج در بازار گفت: تعیین قیمت برنج ایرانی در اختیار کشاورزان است و برنج خارجی نیز با توجه به اینکه با ارز نیمایی وارد کشور می شود از شمول قیمت گذاری خارج شده است.

وی اظهار داشت: نرخ رشد برنج در مقایسه با رشد نرخ ارز متعادل بوده است اما شرکت بازرگانی دولتی در حال توزیع برنج برای کنترل قیمت ها است.

این مقام مسئول تاکید کرد: قیمت های  برنج خارجی در بازار نسبت به نرخ تورم گران نیست حتی وارد کنندگان نسبت به قیمت های فعلی برنج خارجی اعتراض دارند و اعلام می کنند که هزینه تمام شده آنها بیشتر است.

وی اظهار داشت: هر کیلوگرم از بهترین برنج شمال بدون شکستگی ممکن است در بازار تا 60 هزار تومان بالا رفته باشد اما در حال حاضر قالب برنج طارم47 تا 48 هزار تومان به فروش می رسد.

سیف گفت: برخی از خبررسانی هایی که درباره قمیت برنج صورت می گیرد جهت دار است؛ در حال حاضر ذخایر راهبردی در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

وی  اظهار داشت: قیمت برنج خارجی بر اساس آمار سازمان حمایت و اصناف  برای هرکیلوگرم برنج هندی 24 تا 26 هزار تومان و پاکستانی 28 تا 31 هزار تومان است که این نرخ های بر اساس هزینه های واردات نرخ متعادلی خواهد بود.

وی همچنین درباره ممنوعیت واردات برنج نیز گفت:ممنوعیت واردات برنج (در فصل برداشت محصول داخلی) یک قانون است و همه باید به قانون احترام گزاریم؛ اگر قرار است تغییری صورت بگیرد باید بر اساس قانون باشد.

تهاتر برنج با برق ایران و پاکستان

وی درباره تهاتر کالا با کالا با پاکستان گفت:امکان تهاتر برنج با کشورهای مختلف داریم به طوری که امروز در قبال صادرات برق به پاکستان، برنج وارد می شود.

منبع :تسنیم

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: