کدخبر : 547723

تمهیداتی اندیشیده شده است تا مشترکان دولتی در زمستان امسال در امر بهینه‌سازی تلاش لازم را داشته باشند

مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اظهار داشت: ایران سومین تولیدکننده گاز و چهارمین مصرف‌کننده گاز در جهان است و مصرف ما با مصرف 12 کشور ثروتمند اروپا برابری می‌کند.

وی افزود: با عزم ملی و اراده جمعی باید تلاش کنیم که فرهنگ مصرف را در حوزه‌های مختلف نهادینه کنیم چرا که اگر روال مصرف در کشور همین‌طور ادامه یابد، هرآنچه را تولید می‌کنیم باید در مصرف داخلی صرف کنیم و از برنامه‌های صادرات گاز و تخصیص گاز بیشتر در راستای توسعه بخش تولید عقب می‌مانیم.

معاون وزیر نفت با اشاره به انحراف پیش‌بینی سازمان هواشناسی در خصوص زمان آغاز سرمای امسال گفت: درحالی که سازمان هواشناسی پیش‌بینی کرده بود مثل سال گذشته، آغاز سرما را در پایان آبان و اوایل آذرماه داریم، این پیش‌بینی با انحراف مواجه و سرمای امسال از ابتدای آبان‌ماه آغاز شد و آغاز زودهنگام و پیش‌بینی‌نشده سرمای هوا از ابتدای آبان، موجب رشد شدید مصرف گاز در این زمان از سال شد.

وی ادامه داد: در زمان حاضر مصارف خانگی و تجاری به 480 میلیون مترمکعب در روز رسیده که نسبت به زمان مشابه سال قبل، حدود 90 میلیون مترمکعب رشد داشته است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با بیان اینکه "با افزایش مصرف در بخش خانگی، مجبوریم مصارف گاز نیروگاه‌ها را محدود کنیم"، گفت: نیروگاه‌ها مجبور به استفاده از نفت‌گاز به‌عنوان سوخت جایگزین می‌شوند و حتی صادرات نفت‌گاز نیز تحت تأثیر این رشد مصرف داخلی قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: تمهیداتی اندیشیده شده است تا مشترکان دولتی در زمستان امسال در امر بهینه‌سازی تلاش لازم را داشته باشند، اما تلاش می‌کنیم گاز مورد نیاز صنایع عمده که بعد از نیروگاه‌ها بیشترین میزان مصرف گاز را دارند، تأمین شود.

چگنی با ابراز اینکه "از سال 94 تاکنون تعرفه گاز مصرفی هیچ گونه افزایشی نداشته است"، گفت: 76 درصد مشترکان در 3 پله اول مصرفی، 50 درصد گاز بخش خانگی را مصرف می‌کنند و 24 درصد مشترکان نیز 50 درصد گاز بخش خانگی را مصرف می‌کنند که این 24 درصد جزو مشترکان پرمصرف هستند.

وی ادامه داد: در کارگروه‌هایی که با حضور تمامی نهادهای ذی‌ربط در حال تصمیم‌گیری در خصوص تعرفه‌های مشترکان پرمصرف هستیم، هنوز جزئیات این امر مشخص نشده است و به‌محض مشخص شدن جزئیات تغییر تعرفه مشترکان پرمصرف، اطلاع‌رسانی خواهد شد اما برای زمستان پیشِ‌رو، تعرفه مشترکان پرمصرف گاز افزایش خواهد یافت.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: