کدخبر : 548032

هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین که یکی از معماهای ماندگار دنیای اقتصاد بوده است، سرانجام قرار است در دادگاه فلوریدا فاش شود.

بیت کوین رمز اول اول ارز دیجیتال است. بیت کوین یک پول بدون پشتوانه است. به دلیل محبوبیت بالای بیت کوین برخی به آن لقب پادشاه رمزارزها را داده‌اند. السالوادور نخستین و تنها کشوری است که بیت کوین را به عنوان پول رسمی پذیرفته‌است. هویت مالک بیت کوین مشخص نیست و گفته می شود هیچ‌کس مالک شبکه بیت‌کوین نیست و مانند ایمیل، کاربران بیت‌کوین هستند که آن را کنترل می‌کنند.

بیت کوین

وال استریت‌ژورنال نوشت: هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین که یکی از معماهای ماندگار دنیای اقتصاد بوده است، سرانجام قرار است در دادگاه فلوریدا فاش شود.

در حال حاضر یک پرونده قضایی در جریان است که در آن خانواده یک مرد متوفی به نام دیوید کلیمن از شریک تجاری سابقش، کریگ رایت، به دلیل کنترل دارایی های مشترک خود شکایت کرده است.

دارایی های مورد بحث حدود یک میلیون بیت کوین (به ارزش بیش از 64 میلیارد دلار) است که گفته می شود به ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین تعلق دارد.

رایت، برنامه نویس 51 ساله استرالیایی که در لندن زندگی می کند، چندین بار از سال 2016 مدعی شده که بیت کوین را ایجاد کرده است. با این حال، این ادعاها توسط اکثر جامعه بیت کوین به شدت رد شده و مورد انتقاد قرار گرفته است.

طبق گزارش‌ها، این خانواده قصد دارند شواهدی ارائه کنند که نشان دهد رایت و کلیمن از زمان پیدایش این ارز دیجیتال با هم کار کرده‌اند.

ول فریدمن، وکیل خانواده کلیمن به وال استریت ژورنال گفت: ما معتقدیم که بر اساس شواهد، مشارکتی برای ایجاد و استخراج بیش از یک میلیون بیت کوین وجود داشته است.

هدف وکیل مدافع در این پرونده این است که ثابت کند رایت به تنهایی خالق بیت کوین است. وکیل رایت گفت: ما معتقدیم دادگاه متوجه خواهد شد که هیچ چیزی برای نشان دادن یا اثبات اینکه آنها شراکت داشته‌اند، وجود ندارد.

بیت کوین

برخی از کارشناسان ارزهای دیجیتال هنوز در مورد اینکه آیا رایت یا کلیمن واقعاً دانش لازم برای ایجاد برجسته ترین رمز ارزهای جهان را داشتند یا خیر، تردید دارند.

هویت ساتوشی ناکاموتو، نام مستعار نویسنده مقاله سفید با عنوان "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System" در سال 2008، همچنان یک راز باقی مانده است. تئوری های مختلفی مطرح شده است اما تا به امروز هیچ کس نمی داند ناکاموتو کیست.

بیت کوین، رمزارز معروف، همچنان در محدوده قیمتی بالای 65 هزار دلار قرار دارد. در حال حاضر این ارز دیجیتال به نرخ 66 هزار و 496 دلاری رسیده و نسبت به روز گذشته 810 دلار کاهش قیمتی داشته است. عبور بیت کوین از سقف تاریخی باعث شده تا رکوردشکنی انباشت آن هم به حداکثر برسد.

به گزارش کاماپرس، طبق اطلاعات موجود سرمایه گذاران بلند مدت در حال انباشت سریع این ارز دیجیتال هستند. برخی تحلیلگران بر این اعتقادند که ادامه همین روند می‌تواند باعث صعود بیشتر نرخ بیت کوین شود. یکی از دلایلی که احتمالا افراد دست به فروش بیت کوین نمی‌زنند، پیش بینی‌ها و امید بر صعود بیشتر نرخ این رمزارز است. کوین تلگراف هم گزارش کرده که به نظر دارندگان بیت کوین منتظر رشد قیمتی این ارز دیجیتال هستند و همچنان آن را در کیف پول‌های خود نگهداری می‌کنند.

بیت کوین

ارزش بازارهای ارز دیجیتال نیز همچنان رو به افزایش است. طبق اطلاعات دو روز قبل، ارزش بازار رمزارزها برای اولین بار از 3 تریلیون دلار هم عبور کرد. بالاترین ارزش بازار ارزهای دیجیتال مربوط به 20 اکتبر بود که در محدوده 2.62 تریلیون دلاری قرار داشت. این بازار دو روز پیش به مرز 3 تریلیون دلاری رسید که 14.5 درصد بیشتر از ارزش آن در 20 اکتبر است.

چترقیمت بیت کوین پهن‌تر شد

همزمان با رشد قیمتی بیت کوین استقبال مردم، شرکت‌ها و دولت‌ها هم از این ارز دیجیتال بیشتر شده است. کوین دسک گزارش داد که شرکت مستر کارد، کارت‌های اعتباری برای پرداخت به ارزهای مجاری در اقیانوسیه را راه اندازی کرد. کارت‌های یادشده به کاربران این امکان را می‌دهد که در آن واحد ارزهای مجازی خود را به پول نقد تبدیل کنند.

طبق آمار موجود از روز قبل، 126 میلیون دلار در بازار جهانی ارزهای مجازی پول جابجا شد. ضمنا ارزش بازار کریپتو هم در مدار صعودی قرار گرفت.

بر اساس گزارش منتشر شده توسط صرافی Kraken، ماینر‌های بیت کوین و هولدر‌های بلندمدت همچنان دارایی خود را حفظ کرده و به انباشت این رمزارز ادامه می‌دهند که باعث کاهش عرضه و در نتیجه افزایش قیمت آن در کوتاه مدت شده است.

ویلی وو، تحلیلگر ارشد ارز‌های دیجیتال عقیده دارد ممکن است روند صعودی بیت‌کوین تا یک سال دیگر ادامه داشته باشد. ویلی وو عقیده دارد که عمده سرمایه‌گذاران چشم‌انداز مثبتی در رابطه با بیت‌کوین دارند و همین موضوع باعث می‌شود تا خرید قابل توجهی انجام شود و در بلندمدت تاثیر مثبتی بر بیت‌کوین داشته باشد.

بیت کوین

این کاشناس با اشاره به جدول داده‌های زنجیره‌ای زمانی پیش‌بینی کرد ممکن است چرخه صعودی بیت‌کوین تا سال آینده تمدید شود. او عقیده دارد در بدبینانه‌ترین حالت بیت‌کوین در نیمه اول سال آینده ۵۰ درصد رشد می‌کند. به عبارتی ویلی وو عقیده دارد که بیت‌کوین قطعا در نیمه اول سال ۲۰۲۲ به کانال ۱۰۰ هزار دلاری می‌رسد.

شبکه بیت کوین کی آغاز به کار کرد؟

نهمین روز از ماه ژانویه سال ۲۰۰۹ میلادی (۲۰ دی ماه ۱۳۸۷) روز بسیار مهمی برای شبکه بیت کوین است. ساتوشی در این روز اولین نسخه نرم افزار بیت کوین Version ۰.۱ منتشر شد و نخستین بلاک یا genesis block شبکه بلاک چین بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو استخراج شد. در این بلاک تنها یک تراکنش انجام شد و اولین پاداش استخراج بیت کوین که در آن زمان ۵۰ واحد رمز ارز BTC بود، تولید شد. با توجه به قیمت امروز بیت کوین اولین پاداش استخراج تقریبا ۱,۷۰۰,۰۰۰ دلار ارزش دارد. این مقدار همچنان در این کیف پول ذخیره شده و از آن دوران هنوز جابه جا نشده است.

چه عواملی بر قیمت بیت کوین تاثیر دارد؟

قیمت بیت کوین به دلیل ماهیت جدید و نو آن نوسانات قیمتی بسیار زیادی دارد. به همین دلیل بسیاری از فعالان بازارهای مالی، بیت کوین را یک دارایی وحشی و با نوسانات عجیب و غریب معرفی می‌کنند. عوامل زیادی بر قیمت بیت کوین تاثیرگذار است که در ادامه به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد.

واکنش دولت‌ها به قیمت بیت کوین

یکی دیگر از عوامل نوسانات شدید قیمت بیت کوین، بی مهری دولت‌ها به این ارز دیجیتال است. تقریبا هر زمان کشوری بیت کوین را ممنوع اعلام کرده و یا یک سیاستمدار نظر منفی نسبت به بیت کوین ارائه داده، قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال به آن واکنش نشان داده است. یکی از شاخص‌ترین اتفاقات از این دست، ممنوعیت بیت کوین توسط دولت چین در سال ۲۰۱۳ بود.

بیت کوین در سال ۲۰۱۳ با زحمت فراوان روند صعودی خود را آغاز کرده بود و در یک رالی صعودی بسیار قدرتمند، قیمت آن از ۱۲ دلار در ابتدای سال ۲۰۱۳ به بالای ۱۱۰۰ دلار در انتهای همان سال رسید. اما به محض انتشار خبر ممنوعیت اولین ارز دیجیتال توسط چین، قیمت بیت کوین بیش از ۸۵ درصد ریزش کرد و در روز انتشار خبر قیمت آن از ۱۱۷۷ دلار به ۴۵۰ دلار رسید و این ریزش در هفته‌های بعد تا ۱۶۵ دلار ادامه یافت. اما بیت کوین توانست پس از مدتی، این ریزش را جبران کرده و مجددا رشد قیمتی خود را ادامه داد.

آینده قیمت بیت کوین چگونه خواهد بود؟

دنیای مدرن و دیجیتال امروزی در تلاش برای انتخاب و تولید بهترین روش برای مسائل حیاتی بشر است. اکنون که می‌دانیم بیت کوین چیست ، می‌توانیم بگوییم که Bitcoin و سایر ارزهای دیجیتال با باز کردن دریچه‌ای جدید به دنیای تکنولوژی و فناوری‌های مالی یا فین‌تک، تحولی عظیم و انقلابی محسوب می‌شوند.

در دنیایی که تکنولوژی حرف اول را می‌زند، وجود ارزهای دیجیتالی نیز تبدیل به نیاز جامعه می‌شوند. همانطور که امروزه کمتر از پول نقد استفاده می‌شود و اکثرا برای پرداخت‌ها از کارت‌های بانکی استفاده می‌کنند، می‌توان متوجه شد که دنیا به سمت دیجیتالی شدن گام برمی‌دارد و بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در این زمینه نقش بزرگی را ایفا می‌کنند.

بنابراین سرمایه‌گذاری بلند مدت روی Bitcoin و در کل ارزهای دیجیتال، می‌تواند گزینه مناسبی باشد. البته استراتژی‌های مختلفی مانند سرمایه‌گذاری بلندمدت و کوتاه‌مدت وجود دارند که می‌توانید با بررسی آنها متوجه شوید کدام استراتژی مطلوب شما برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین است. البته باز هم باید به این نکته اشاره کنیم که بازار ارزهای دیجیتال بسیار پر نوسان است و برای ورود در این بازار و خرید و فروش بیت کوین ابتدا باید دانش کافی در زمینه تکنولوژی، بازار و عملکرد آن داشته باشید.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: