قیمت دلار

کدخبر : 554013

امروز (سه شنبه 30 فروردین ماه) آخرین قیمت دلار و سایر ارزها در معاملات بازار آزاد تهران، اعلام شد.

قیمت دلار در روزهای اخیر با نوسان روبرو بود و در کانال 26 هزار تومانی در رفت و برگشت بود. قیمت دلار تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد و به همین دلیل در نوسان است. نقش دلالان بر قیمت دلار بی تاثیر نیست و نیاز است که مسوولان دولتی، نظارت بیشتری بر بازار آزاد داشته باشند. قیمت دلار  برخلاف افت قبلی خود، رشد قیمت را تجربه کرد، بطوری که دلار کانادا که روز قبل تا ۲۱,۹۵۸ (بیست و یک هزار و نهصد و پنجاه و هشت ) تومان رسیده بود، امروز - سه شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ مصادف با ۱۹ آوریل ۲۰۲۲ - با رشد ۰.۴۳ درصدی به ۲۲,۰۵۳ (بیست و دو هزار و پنجاه و سه ) تومان رسید.

قیمت دلار امروز سه شنبه 30 فروردین 1401

دلار در صرافی ملی با کاهش ۰.۵۵ درصدی نسبت به روز قبل ، ۲۵,۲۹۶ تومان معامله شد.دلار در بازار متشکل در بازار امروز نسبت به روز قبل ، با ۱ تومان کاهش، ۲۵,۱۹۹ تومان نرخ گذاری شد.دلار در سامانه سنا در بازار امروز نسبت به روز قبل ، با ۹ تومان کاهش، ۲۵,۳۱۸ تومان نرخ گذاری شد.دلار کانادا با افزایش ۰.۴۳ درصدی نسبت به روز قبل ، ۲۲,۰۵۳ تومان معامله شد.

قیمت دلار

قیمت دلار در صرافی ملی

امروز دلار در صرافی ملی برخلاف رشد قبلی با افت قیمت روبرو بوده است، بطوری که دلار در صرافی ملی که روز قبل تا ۲۵,۴۳۶ (بیست و پنج هزار و چهارصد و سی و شش ) تومان رسیده بود، امروز - سه شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ مصادف با ۱۹ آوریل ۲۰۲۲ - با کاهش ۰.۵۵ درصدی به ۲۵,۲۹۶ (بیست و پنج هزار و دویست و نود و شش ) تومان رسید.

قیمت دلار در بازار متشکل

امروز دلار در بازار متشکل مانند روز قبل با کاهش قیمت روبرو شد، بطوری که دلار در بازار متشکل که روز قبل تا ۲۵,۲۰۰ (بیست و پنج هزار و دویست ) تومان رسیده بود، امروز - سه شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ مصادف با ۱۹ آوریل ۲۰۲۲ - با کاهش ۰ درصدی به ۲۵,۱۹۹ (بیست و پنج هزار و یکصد و نود و نه ) تومان رسید.

قیمت دلار در سامانه سنا

امروز دلار در سامانه سنا مانند روز قبل با کاهش قیمت روبرو شد، بطوری که دلار در سامانه سنا که روز قبل تا ۲۵,۳۲۷ (بیست و پنج هزار و سیصد و بیست و هفت ) تومان رسیده بود، امروز - سه شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ مصادف با ۱۹ آوریل ۲۰۲۲ - با کاهش ۰.۰۳ درصدی به ۲۵,۳۱۸ (بیست و پنج هزار و سیصد و هجده ) تومان رسید.

قیمت دلار کانادا

امروز دلار کانادا برخلاف افت قبلی خود، رشد قیمت را تجربه کرد، بطوری که دلار کانادا که روز قبل تا ۲۱,۹۵۸ (بیست و یک هزار و نهصد و پنجاه و هشت ) تومان رسیده بود، امروز - سه شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ مصادف با ۱۹ آوریل ۲۰۲۲ - با رشد ۰.۴۳ درصدی به ۲۲,۰۵۳ (بیست و دو هزار و پنجاه و سه ) تومان رسید.

عقب‌نشینی دلار از سقف قیمت امسال

به گزارش فرارو، قیمت دلار در بازار آزاد ظرف دو ماه قبل حدود سه هزار و ۵۰۰ تومان ارزان شده است. اسکناس آمریکا روز پانزدهم آذر در میدان فردوسی تهران ۳۱ هزار و ۱۰۰ تومان خرید و فروش می‌شد و دیروز چهاردهم بهمن تا ۲۷ هزار و ۵۵۰ تومان پایین آمد. افت ارزش دلار طی این این بازه زمانی را باید معادل ۱۱.۵ درصد درنظر بگیریم.

به رقم ۳۱ هزار و ۱۰۰ تومانی که دو ماه قبل با آن سروکار داشتیم، برگردیم. اولا ۳۱ هزار و ۱۰۰ تومان، نه‌تنها سقف قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ بود بلکه بیشترین ارزش این اسکناس از هفته آخر مهر ۹۹ به‌شمار می‌رفت. موضوع دوم اینکه برخی از فعالان ارزی آن زمان پیش‌بینی می‌کردند دلار به‌محض عبور از کانال ۳۱ هزار تومان سقف تاریخی خود را -۳۲ هزار و ۲۰۰ تومان- می‌شکند و به سمت ۴۰ هزار تومان حرکت می‌کند.

با این حال بعد دو ماه دیروز شاهد خرید و فروش این اسکناس با رقم ۲۷ هزار و ۵۵۰ در بازار آزاد بودیم. رقمی که کمترین ارزش دلار در سه ماه گذشته محسوب می‌شد و آخرین بار روز دهم آبان اسکناس آمریکایی در نیمه کانال ۲۷ هزار تومان معامله می‌شد. در صرافی ملی نرخ دلار این هفته تا کانال ۲۴ هزار تومان عقب رفت و الان روی مرز ۲۵ هزار تومان قرار دارد.

همزمان با عقب‌نشینی دلار آزاد طی دو ماه گذشته ارزش این اسکناس در صرافی‌های زیر نظر بانک مرکزی دو هزار و ۵۰۰ تومان کم شده و از ۲۷ هزار و ۷۵۰ تومان به ۲۵ هزار و ۲۵۰ تومان رسیده است.

علت کاهش قیمت دلار در بازار آزاد

قیمت دلار تحت تاثیر مذاکرات وین از سقف امسال خود فاصله گرفته و ارزان شده است. البته هنوز نه خانی آمده و نه خانی رفته و عمده خبر‌های مثبت از محل مذاکرات سر و شکل غیررسمی دارد، اما انگار بازار ارز تا حدودی نسبت به حصول توافق و احیای برجام خوشبین شده. نباید فراموش کنیم، سقف قیمت دلار در امسال یعنی رقم ۳۱ هزار و ۱۰۰ تومان همزمان با توقف بدون نتیجه دور هفتم گفتگو‌های برجامی به‌ثبت رسیده بود و الان که شاهد خرید و فروش این اسکناس با رقم ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان هستیم کفه ترازو به‌سمت سیگنال‌های مثبت سنگینی می‌کند. مثلا نیویورک‌تایمز اخیرا مدعی شده مقامات دولت جو بایدن و شرکای اروپایی آن در آستانه احیای توافق برجام هستند. یا همین دیروز که نرخ دلار بعد چند هفته درجا زدن حوالی مرز ۲۸ هزار تومان با انتشار خبر بازگشت مذاکره‌کننده‌ها به وین، تا نیمه کانال ۲۷ هزار تومان عقب رفت.

همراهی ارز‌های رایج، سکه و طلا با دلار

سکه، طلا و دیگر ارز‌های رایج طی دو ماه گذشته دلار را در مسیر کاهشی همراهی کردند. دلار طی این مدت ۱۱.۵ درصد افت قیمت داشته و سکه امامی تقریبا به همین میزان ارزان شده است. طلافروشی‌ها دیروز این قطعه سکه را درحالی ۱۲ میلیون و ۲۰ هزار تومان می‌فروختند که نیمه آذر ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ارزش داشت.

هر گرم طلا ۱۸ عیار ظرف این مدت ۹۵ هزار تومان ارزان شده و دیروز یک میلیون و ۲۰۷ هزار تومان ارزش داشت. در بازار ارز قیمت یورو با کاهش ۱۰.۵ درصدی به ۳۱ هزار و ۴۱۰ تومان رسید، درهم امارات ۱۱.۴ درصد افت قیمت پیدا کرد و هفت هزار و ۵۰۰ تومان فروخته شد و ارزش لیر ترکیه که به دو هزار و ۳۵ تومان رسید، معادل ۹.۷۶ درصد پایین آمد.

منبع: فرارو

قیمت دلار امروز | قیمت دلار سه شنبه 30 فروردین 1401 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

این خبر را از دست ندهید