بیمه خودرو

کدخبر : 554848

جدول جزئیات حق بیمه پایه انواع وسایل نقلیه برای بیمه اجباری شخص ثالث در سال جاری از سوی بیمه مرکزی اعلام شد.

بیمه خودرو گران شد. افزایش بی سابقه بیمه خودروها شک آور بود. طبق اعلام مدیر کل برنامه ریزی و امور فنی بیمه مرکزی حق بیمه خودرو ۲۱ درصد افزایش یافت. جرئیات جدید از افزایش بیمه خودرو ها در سال جدید می توانید در ادامه بخوانید.

مبلغ حق بیمه شخص ثالث خودروها

با توجه به اینکه نرخ دیه کامل یک انسان در سال جاری از سوی قوه قضائیه برای ماه‌های عادی 600 میلیون تومان و برای ماه‌های حرام 800 میلیون تومان اعلام شد که این نرخ دیه نسبت به سال گذشته از افزایش 25 درصدی برخوردار شد، اما بیمه مرکزی نرخ بیمه شخص ثالث برای وسایل نقلیه را نسبت به سال گذشته از رشد 21 درصدی برخوردار شد.

حد اقل بیمه شخص ثالث مربوط به پراید،‌پی کی و سپند 2 میلیون و 776 هزار تومان و حداکثر حق بیمه مربوط به اتوبوس 44 نفره 17 میلیون 584 هزار تومان است.

بر این اساس حق بیمه پایه سالیانه انواع وسایل نقلیه برای بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه در سال 1401 برای تعهدات بدنی (دیه) 8 هزار میلیون ریال و تعهدات مالی 200 میلیون ریال و با اعمال تخصیص کرونا اعلام کرد.

طبق قانون بیمه شخص ثالث اخذ الحاقیه افزایش تعهدات بدنی بیمه شخص ثالث برای بیمه‌نامه‌هایی که تاریخ شروع پوشش آنها قبل از یک فروردین 1401 بوده است منتفی می‌باشد با این وجود در خصوص آن دسته از بیمه‌نامه‌های شخص ثالثی که شروع پوشش آنها از تاریخ یک فروردین 1401 تا 8 فروردین امسال بوده و با تعهدات سال قبلی صادر شده‌اند از آنجا که مطابق قانون بیمه شخص ثالث مصوب 1395 تعهدات بدنی بیمه‌نامه شخص ثالث باید به میزان دیه ماه‌های حرام باشد، شرکت‌های بیمه مکلف هستند به نحو مقتضی به این قبیل بیمه‌گذاران اطلاع‌رسانی کنند تا نسبت به افزایش تعهدات بدنی بیمه‌نامه‌های خود به میزان مقرر در قانون مذکور اقدام نمایند.

همچنین در صورتی که بیمه‌گذاران برای جبران خسارت‌های مالی تقاضای افزایش تعهدات مالی داشته باشند شرکت‌های بیمه موظف هستند با اخذ حق بیمه مربوط نسبت به صدور الحاقیه افزایش تعهدات مالی بیمه شخص ثالث اقدام کنند.

بر اساس قانون به حق بیمه هر خودرو مبلغ مقرر مالیات بر ارزش افزوده اضافه می‌شود.

افزایش بی سابقه بیمه خودروها

طبق اعلام مدیر کل برنامه ریزی و امور فنی بیمه مرکزی حق بیمه ۲۱ درصد افزایش یافت. بر این اساس بیمه پراید و پیکان ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تعیین شد.

عباسیان فر، مدیر کل برنامه ریزی و امور فنی بیمه مرکزی گفت: طبق اعلام قوه قضائیه نرخ دیه نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد افزایش می یابد، مقرر شد که ما به آن میزان نرخ بیمه را افزایش ندهیم. برای خودرو های معمول و مورد استفاده مردم مثل پراید مبلغ بیمه شخص ثالث دو میلیون و هفتصد هزار تومان تعیین شده است که البته با احتساب تخفیف های اعمال شده این مبلغ کمتر خواهد بود.

مجید بختیاری، مدیرعامل بیمه ایران با حضور در نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی اظهار کرد: در این نمایشگاه شاهد این بودیم که چگونه جوانان این مملکت با ظرفیت های موجود در کشور راه حل های خوبی را برای حل مسائل در حوزه های مختلف فرهنگی، صنعت و پزشکی و... فراهم کرده اند.

وی با اشاره به همکاری مشترک بیمه و جهاد دانشگاهی گفت: می توانیم بخشی از نیازهای بیمه کسب و کارها و پژوهش های این مجموعه را تامین کنیم. مثلا در بحث پزشکی و ناباروری اگر خلاقیت، نوآوری و همکاری باشد می توان ریسک ناباروری زوج هایی را می خواهند ازدواج کنند در قالب یک جامعه آماری بیمه کرد. همچنین صنعت بیمه می تواند به عنوان یک صنعت سرمایه گذار، در برخی از طرح ها سرمایه گذاری کند تا از مرحله پژوهش و تحقیقاتی خارج و تجاری سازی شوند.

مدیرعامل بیمه ایران اضافه کرد:جهاد دانشگاهی می تواند به بیمه کمک بسیاری کند. برای مثال ممکن است جهاد دانشگاهی در حوزه علوم انسانی و آموزشی توانمندی های بسیاری داشته باشد که این توانایی ها برای نیروهای انسانی بیمه مفید باشد.

وی در ادامه گفت: در این نمایشگاه روحیه کارآفرینی و خلق کردن دیده‌ می شود و بیمه شدیداً به این روحیه نیاز دارد. در حقیقت بیمه نیاز دارد مدیران و کارشناسانش روش های قدیمی خود را کنار بگذارند و توسط افراد خلاق و کارآفرین آموزش داده شوند.

وی در پاسخ به این سوال که بر اساس گزارش بیمه مرکزی در حال حاضر ۱.۵ میلیون خودرو بیمه شخص ثالث ندارند؛ به نظر شما علت آن چیست؟ گفت: بعید می دانم این عدد درست باشد. تا جایی که اطلاع داریم بیمه شخص ثالث قانونی است و مردم هم استقبال خوبی از آن دارند. البته ممکن است ادوات‌ کشاورزی یا خودروهای خارج از سرویس یا حتی برخی از افراد که تعداد اندکی هستند هنوز خودروهای خود را بیمه نکرده باشند.

لازم به ذکر است که رئیس کل بیمه مرکزی ۳۰ آذرماه در مراسم رونمایی از سامانه‌های الکترونیک خدمات رسانی صندوق تامین خسارت‌های بدنی اعلام کرده بود که از ۲۵ میلیون خودروی موجود در کشور، معادل ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو بیمه شخص ثالث دارند.

بختیاری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا افزایش قیمت بیمه منجر به کاهش تقاضای آن نخواهد شد؟ گفت: در قیاس با سایر افزایش هزینه ها، بیمه افزایش قیمتی نداشته است. از آن طرف هم اگر دقت کنید بیمه یک فرد حدود ۶۰۰ میلیون تومان است؛ در حالی که رقمی که افراد بابت بیمه پرداخت می‌کنند زیاد نیست.

وی در پایان گفت: بیمه نیز علاقه‌ای به افزایش قیمت ندارد ولی باید گفت که در قیاس با سایر قیمت های موجود در کشور بیمه گران نشده است.

نرخ دیه کامل یک فرد در ماه های عادی برای سال جدید ۶۰۰ میلیون تومان و در ۴ ماه حرام (رجب، ذی القعده، ذی الحجه و محرم) مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که از سوی رئیس قوه قضائیه به شرکت های بیمه اعلام شد.

با توجه به اینکه نرخ دیه کامل یک فرد مهم ترین عامل برای تعیین حق بیمه شخص ثالث خودروها و وسایل نقلیه به شمار می رود، در این زمینه عباسیان فر، مدیرکل برنامه ریزی و فنی بیمه مرکزی اعلام کرد با توجه به افزایش نرخ دیه، حق بیمه شخص ثالث نسبت به سال گذشته باید ۲۵ درصد افزایش یابد، اما با توجه سیاست دولت برای کنترل قیمت ها و کاهش فشار اقتصادی به مردم، قبل از اینکه افزایش دیه اعلام شود، در شورای عالی بیمه که متولی تعیین حق بیمه است، بحث شد. هر عددی که قوه قضائیه برای نرخ دیه کامل اضافه کند، حق بیمه کمتر از آن افزایش یابد. بنابراین با مصوبه شورای عالی بیمه حق بیمه شخص ثالث که یک نوع بیمه اجباری است را نسبت به سال گذشته ۲۱ درصد افزایش دادیم.

وی تأکید کرد: هنگامی که نرخ دیه بالا می رود به همان نسبت تعهدات شرکت های بیمه ای در مقابل بیمه شوندگان افزایش می یابد و باید حق بیمه را هم با همان تناسب افزایش دهیم، اما برای کاهش بار تورمی و رعایت حال مردم نرخ حق بیمه شخص ثالث را با افزایش ۲۱ درصدی اعلام کردیم.

مدیرکل برنامه ریزی و فنی بیمه مرکزی در مورد اینکه نرخ حق بیمه چه میزان است، گفت: این نرخ ها طبق جداول مشخص به شرکت های بیمه ای ابلاغ شده است، زیرا به تناسب نوع وسیله و میزان تخفیف هایی که دارد حق بیمه آن تغییر می کند.   حق بیمه شخص ثالث برای خودروهای گروه سواری، گروه بارکش، اتوکارها، موتورسیکلت ها متفاوت است. متداول ترین سواری یعنی خودروی پیکان و پراید با کمترین حق بیمه امسال ۲.۷ میلیون تومان حق بیمه شخص ثالث خواهد داشت، البته به طور میانگین هر بیمه گذار بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از تخفیف بیمه ای هم برخوردار است.

مبلغ حق بیمه شخص ثالث خودروها​ | جرئیات جدید از افزایش بیمه خودرو ها در سال جدید

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

این خبر را از دست ندهید