قیمت ماکارونی | قیمت جدید ماکرونی | رشد قیمت ماکرونی

کدخبر : 556086

حذف یارانه آرد بخش صنعت در کنار گرانی قیمت جهانی گندم، موجب گرانی قیمت ماکارونی شده است.

قیمت ماکارونی اعلام شد. قیمت ماکرونی به طرز باورنکردنی افزایش داشت. چرا قیمت ماکارونی افزایش داشت؟ این سوالی است که در پی راه حل و دلایل افزایش قیمت ماکرونی هستند. سازمان حمایت مصرف کننده و تولیدکننده قیمت ماکرونی را تعیین کرد. قیمت ماکارونی قبل از افزایش ۵۰۰ گرمی، ۷۰۰ گرمی و ۱۰۰۰ گرمی به ترتیب ۶۳۰۰، ۸۶۰۰ و ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود.

قیمت ماکارونی اعلام شد

طبق اعلام سازمان حمایت مصرف کننده و تولیدکننده، حداکثر قیمت مصرف کننده انواع ماکارونی رشته ای ساده با لحاظ مالیات بر ارزش افزوده ۵۰۰ گرمی ۱۷ هزار تومان، ۷۰۰ گرمی ۲۴ هزار تومان و ۱۰۰۰ گرمی ۳۴ هزار تومان تعیین شد.

عباس تابش طی نامه‌ای به معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) با اشاره به اعلام نرخ گندم بخش صنف و صنعت از سوی وزارت جهاد کشاورزی و تعیین نرخ آرد و تصویب آن در جلسه مورخ کارگروه تنظیم بازار محصولات کشاورزی و مکاتبات متعدد انجمن‌های کارخانه های ماکارونی مبنی بر درخواست افزایش قیمت محصولات تولیدی به دلیل افزایش هزینه‌های مرتبط از قبیل دستمزد، کرایه حمل، بسته بندی و …، اعلام کرد که با لحاظ آرد ۲۷ درصد سبوس گیری شده و طرح موضوع در جلسه ستاد تنظیم بازار، حداکثر قیمت مصرف کننده انواع ماکارونی رشته ای ساده با لحاظ مالیات بر ارزش افزوده ۵۰۰ گرمی ۱۷ هزار تومان، ۷۰۰ گرمی ۲۴ هزار تومان و ۱۰۰۰ گرمی ۳۴ هزار تومان تعیین شد.

همچنین در این نامه تاکید شده که قیمت سایر احجام باید به تناسب عملیاتی شده و در خصوص سایر محصولات تولیدی مطابق ضوابط قیمت گذاری مصوب هیئت تعیین و تثبیت قیمتها اقدام شود.

قیمت قبلی ماکارونی ۵۰۰ گرمی، ۷۰۰ گرمی و ۱۰۰۰ گرمی به ترتیب ۶۳۰۰، ۸۶۰۰ و ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود.

حذف یارانه آرد بخش صنعت در کنار گرانی قیمت جهانی گندم، موجب گرانی قیمت ماکارونی شده است اما همین آرد یارانه‌ای موجب می‌شد سالانه 30 هزار میلیارد تومان به صورت غیرشفاف از جیب مردم خارج شود و در قالب قاچاق، صادرات، رانت و فساد از بین می‌رفت.

ابلاغ نرخ‌های جدید ماکارونی از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان در روز گذشته، موجب نگرانی و ناراحتی قشری از مردم شده با این مضمون که چرا چنین افزایش قیمتی به صورت رسمی صورت انجام شده است؟ دولت که خود به دنبال مقابله با گرانی است پس چرا به یکباره خود عامل افزایش قیمت شده است؟

قیمت ماکرونی

چرا قیمت ماکارونی افزایش داشت؟

مرور دقیق گزارش زیر زوایای جدیدی از علت افزایش قیمت این محصول که با اجرای حذف یارانه آرد صنعتی ایجاد شد اما به اذعان کا‌رشناسان  جلوی خسارت های زیاد به اقتصاد کشور را می گیرد، را برای شما روشن خواهد کرد. 

روز 11 اردیبهشت امسال رئیس سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان در نامه ای به معاون صنایع عمومی خواسته است قیمت‌های جدید ماکارونی را که افزایش‌ قیمت‌هایی نزدیک به سه برابر داشته به کارخانه ها ابلاغ کند.

در این نامه قیمت ماکارونی رشته ای ساده 500 گرمی، 17 هزار تومان، 700 گرمی 24 هزار تومان و 1000 گرمی 34 هزار تومان اعلام شده است.

*دلایل افزایش قیمت ماکارونی

* یارانه آرد صنعتی حذف شد

قیمت ماکرونی

در ادامه به تشریح دلایل افزایش قیمت ماکارونی می‌پردازیم.

دولت سالانه 30 هزار میلیارد تومان تنها به گندم و آرد بخش صنعت یارانه می‌داد که محصولات غذایی مانند ماکارونی، بیسکوییت و انواع شیرینی به قیمت پایین تری دست مردم برسد اما بررسی‌ها نشان داد که نه تنها این یارانه سر سفره مردم نرسید بلکه به صورت قاچاق و یا صادرات محصولات یارانه‌دار از مرزها خارج می شد. حتی در داخل اینگونه محصولات به قیمت ارزان دست مردم نمی رسید و به نظر می رسید که این یارانه کلانی که به آرد بخش صنعت تخصیص می یافت به هدف نخورده و هدر رفته است.

* افزایش قیمت های جهانی عامل دیگری برای حذف یارانه آرد

از سوی دیگر قیمت گندم روز به روز در بازارهای جهانی افزایش می‌یابد، گزارش بلومبرگ نشان می‌دهد که در یک سال گذشته نرخ جهانی گندم از 609 دلار و 50 سنت به 1363 دلار و 50 سنت یعنی رشدی معادل 123 درصد یا بیش از دو برابر داشته است. از آنجایی که دولت گندم را با ارز 4200 تومانی وا رد می کند میزان ارز دولتی برای واردات گندم هم دوبرابر باید باشد، یعنی روز به روز ارز یارانه ای که از خزانه دولت بیرون می آید بیشتر می شود.

افزایش قیمت های جهانی پس از درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین تشدید شده است، این درگیری ها در تردد کشتی‌ها اختلال ایجاد کرده و امکان بارگیری و تخلیه بار در بندر دریای سیاه که بندر مشترک دو کشور روسیه و اوکراین است میسر نمی شود، این دو کشور 30 درصد تامین غلات جهان را برعهده دارند.

رشد قیمت‌های جهانی یک مسئله فراگیر در کشور ها شده که عمده دلایل آن، بیماری کووید 19، تغییرات آب و هوایی، افزایش تقاضای جهانی و پُر کردن انبارها به دلیل نگرانی از آینده است.

اما دلایل مهمتری هم وجود دارد که چرا دولت یارانه آرد صنعتی را  حذف کرده است.

* تخصیص یارانه به آرد صنعتی و قاچاق یکی از دلایل حذف ارز یارانه‌ای

تخصیص یارانه در داخل به آرد صنعتی و نیز افزایش ندادن قیمت‌های داخل در چند سال اخیر با وجود رشد شدید قیمت‌های جهانی موجب شد شکاف زیاد قیمتی با کشورهای دیگر و از جمله همسایگان ایجاد شود، این شکاف قیمتی حداقل 12 هزار تومان در هر کیلو بود، یعنی اگر یک دستگاه خودرو نیسان‌وانت دو تن ‌قاچاق آرد انجام می‌داد، حداقل 24 میلیون تومان به جیب قاچاقچی وارد می‌کرد.

قیمت ماکرونی

گزارش فرمانده نیروی انتظامی هم از افزایش شدید این قاچاق در سال گذشته حکایت دارد که عمدتا به دلیل افزایش شکاف قیمتی با بالا رفتن قیمت های جهانی است.

سردار سرتیپ اشعری فرمانده نیروی انتظامی چند روز پیش اعلام کرد: سال گذشته بیش از 350 هزار تن آرد یارانه ای قاچاق کشف شد که نسبت به مدت مشابه قبل بیش از 2000 درصد افزایش یافته است.

* صادرات ماکارونی یارانه دار ارز دولتی را از کشور خارج می‌کرد

بخش مهمی از آرد یارانه‌دار از طریق صادرات ماکارونی از کشور خارج می شد.

صنایع ماکارونی آرد را به یک پنجم قیمت از دولت می‌خریدند و با تولید ماکارونی به کشورهای دیگر صادر می‌کردند یعنی این یارانه به سر سفره خارجی‌ها می رفت.

محمدرضا مرتضوی، رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی، به خبرنگار فارس گفت: کارخانه ها ماکارونی سالانه 300 هزار تن ماکارونی صادر می‌کنند که همه از همین آرد‌های یارانه ای درست شده اند.

به گفته مرتضوی، بخش صنعت هم آرد یارانه‌دار می‌گیرد و هم محصول خود را از جمله بیسکوئیت و انواع شیرینی را به قیمت‌های گران‌تری در داخل می‌فروشد و یا به خارج صادر می‌کند که هر دو به از دست رفتن یارانه‌ها و نیامدن آن به سر سفره ملت منجر می شود. دولت این یارانه را پرداخت می‌کند که از منافع آن مردم منتفع شوند، در حالی که سود آن فقط به جیب عده‌ای خاص و یا مصرف‌کنندگان کشورهای خارجی می‌رود.

* فروش آرد یارانه‌ای به نرخ آزاد

تفاوت زیادی که بین قیمت‌ آرد یارانه‌ای و نرخ آرد وجود دارد بسیاری از دلالان را وسوسه می‌کند که این آرد را به نرخ آزاد بفروشند که هم در صنف صنعت و نیز نانوایی کاملا مشهود است.

مدیرعامل بنیاد ملی گند‌م‌کاران در این‌باره می‌گوید: واحدهای نانوایی یک کیسه آرد یارانه ای ۴۰ کیلویی را حدود ۳۵ تا ۳۶ هزار تومان خریداری می‌کنند، درحالی که در بازار آزاد با نرخ ۶۰۰ هزار تومان خرید و فروش می شود. که البته این موضع در صنف صنعت هم مصداق دارد.

فروش به نرخ آزاد خیلی هم دردسر ندارد و آنها با تبانی با کارخانه ها بدون اینکه گندم یارانه دار را بگیرند پول به نرخ آزاد را از آنها دریافت می کنند.

مدیر یک کارخانه آرد که نخواست نامش فاش شود به خبرنگار فارس گفت: نانوایان و یا بخش صنعت که آرد یارانه ای می‌گیرند، به دو حالت آرد را به ما می فروشند، یا به  جای آرد پول به نرخ آزاد از ما می‌گیرند و یا آرد خود را به ما می‌دهند و ما پس از تعویض کیسه که ظاهر دولتی دارد، به نرخ آزاد می‌فروشیم.

* حذف ارز ترجیحی تدریجی باشد

به گزارش فارس کارشناسان معتقدند اگرچه حذف ارز 4200 تومانی می‌تواند در کوتاه‌مدت تبعاتی برای معیشت مردم ایجاد کند،‌ اما در طولانی‌مدت اثرات بسیار مطلوبی خواهد داشت که حذف رانت، فساد و جلوگیری از خروج ارز و تک نرخی شدن قیمت‌ها و شفافیت در بازار از جمله آنها است اما حذف ارز باید تدریجی باشد تا اثر آن بر بازار ملایم باشد. 

قیمت ماکرونی

اختصاص یارانه به محصولات داخلی برای کاهش قیمت‌ها، سیاست شکست‌خورده‌ای است که نتوانسته در سال‌های گذشته اهداف دولت را تأمین کند.

تبعات اختصاص یارانه شامل وجود محصولات چندنرخی در بازار، رانت و فساد و خروج ارز از کشور بوده است. در دولت گذشته هم تلاش بسیاری شد که این یارانه که به اذعان بسیاری برکاتی برای کشور نداشته حذف شود اما نتوانستند.

در این میان گزارش هایی وجود دارد که کارخانه‌های تولیدکننده ماکارونی خصوصا چند برند معروف و اصلی، پس از اینکه با خبر شدند دولت قرار است یارانه آرد را حذف کند محصول به بازار عرضه نمی‌کنند، از سوی دیگر با احتکار خانگی و واهمه مردم از گران‌شدن کالا مواجه هستیم.

قیمت ماکارونی اعلام شد | چرا قیمت ماکارونی افزایش داشت؟

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

 • ناشناس
  0

  با این کاراتون چیو ثابت میکنین یارانه چقدر افزایش پیدا کرده تو این چند سال

 • مهدی
  0

  مگر اعلان نشده بود که ما در تولید
  گندم خودکفا شدیم مگر قرارنیست
  که نا با دتیا وتحریم ووو کاری
  نداشته باشیم واقتصادمان را بسازیم
  پس چرا قیمت یک محشول یکباره
  سه یا چهر برابر میشود
  اینرشته سر دراز دارددیگر ماکارونی هم
  نمبشود خورد

 • ناشناس
  0

  این مسئولین چه غلطی میکنن فقط هر روز گرونی میارن

 • ناشناس
  0

  یه ماکارونی داشتیم هفته ای دو بار میخوردیم اینو هم ازمون گرفتن یه کارگر ساده که ماهی ۴میلیون کار میکنه
  ب نظرتون میتونه به خانوادش برسه شرمنده زن وبچه اش نشه
  بخدا سخته
  ای مسئولین به فکر اونا بی باشین که نه خونه ای دارن نه شغل درست وحسابی

 • ناشناس
  0

  چقد این دولتم دروغگوی راسی نمیدونس کجا صادر میکنن برین خودتون گول برنین خودتون دزدی میکنین میزارینش گردن یکی دیگه همتون دزدین

 • 0

  حق مردم بزمتون بحق علی درذیل کثیف

 • 0

  خدا لعنتتون کنه حق مردم هم زدتون

 • ناشناس
  0

  خدا لعنت تان کند

 • ناشناس
  0


  چرا اینقد گرون میکنین الکی میگین یارانه زیاد میکنید یارانه صدقه ای میدین من ۴تا بچه دارم کارگر هستم به زور خرج خودمو درمیارم تا مردم نکشید ول نمی‌کنید دزد خودتونید

 • ناشناس
  1

  همه اجناس به قیمت دلار و چند برابر ، به حقوق کارگر و بازنشستگان که میرسه افزایش چندرغاز ، اگر گران میکنید حقوقها را هم مثل کشورهای اروپایی پرداخت کنید . در ضمن افزایش حقوق کارمندان دولت و رتبه بندی معلمان باید از یه جا تامین بشه .


  هزینه چند میلیون مهاجر افغان و مردم بی دفاع فلسطین و سوریه و کشورهای مظلوم دیگر باید از جیب مردم ایران تامین شود و گرانی برای مردم بدبخت ایران

 • ناشناس
  0

  با گران کردنش مستقیم میاد سر سفره مردم

 • 0

  قول صادرات گندم به لبنان دادند به خاطر همینه دارند سر مردم گرانش می کنند،چراغی که به خانه رواست به مسجد حرامممممممممممم است

 • ناشناس
  0

  ما که دانشجو هستیم بی سرپرست هم هستیم حقوق هم بهمون نمیدن و کمیته هم دیگه ماکارانی نمیده ما از کجا بیاریم بریم ماکارانی بخریم دانشجو ها که ندارن

 • مهدی
  0

  ملت خواب. ملت ملول. ملت توسری خور. ملت کرخت. تا وقتی که فشار و ظلم رو قبول کنیم فکر می‌کنید دست ازش برمیدارن؟ همونقدر که ظالم گناهکاره، مظلومی که اون ظلم رو هم میپذیره و ازش صدایی در نمیاد مقصره. مملکت شده کربلا صدای یه نفر در نمیاد. مملکت مرده های متحرک.
  به بهانه اینکه یارانه صادر میشه محصول گرون میکنن. چرا بر محصول صادراتی و کل محصولاتی که زیر مجموعه یارانه هستن مالیات خروج نمیبندین. شما که گرفتن حقوق گمرکی رو خوب بلدین. ولی انگار فقط از مردم عادی نه کارخانه دارها و تارهایی که به اسم اونا و به کام شما کار می‌کنند..
  خدا هم مارا فراموش کرده

 • ناشناس
  0

  خجالت نمی‌کشید هرروز افزایش قیمت دارین روتون میشه حرف می‌زنید مسولین خجالت بکشید

 • ناشناس
  1

  فک کنم دروغ باشه همچون اتفاقی که برای بنزین افتاد الان هم برای ماکارانی و فردا هم چیز دیگه ......☡

 • هم وطن
  0

  افرین بر دولت آقای رئسی دیگه نگاه کنید ببینم چه چیز را گران نکردید ان را هم گران خدا قوت خسته نباشبد

 • ناشناس
  0

  خدا شما رو نیامرزه که هر روز به مردم بدبخت فشار میارین

 • همشهری
  1

  برید خداوکیلی .یه چندتا اقتصادان از کشورای دیگه بیارین.دوره امیر کبیر همینکارو کرد.نگین خارجیا اومدن سامان دادن اقتصادو.الکی عین خیلی کاراتون بگین دانشمندان واقتصادان ایرانی درست کردن کارارو.اما درست کنین این وضعو.تاکی تحمل..

 • بهار
  0

  آی مردم بخدا نخورید نخرید هرچی گرون شد بیشتر تقاضا پیدا کرد تا به کی ذلت بدبختی از فردا نفس کشیدن هم باید پول بدی

 • م
  0

  مملکت بی در و پیکر و شهر هرت ......

 • ناشناس
  1

  خدا لعنتتون کنه

این خبر را از دست ندهید