قیمت سکه | افزایش قیمت سکه

کدخبر : 556106

امروز (پنجشنبه 15 اردیبهشت ماه) آخرین قیمت سکه، نیم سکه، ربع سکه و سایر ارزها در معاملات بازار آزاد تهران، اعلام شد.

قیمت سکه در بازار دارای اهمیت ویژه ای است. مهم ترین عواملی که بر قیمت سکه در ایران تاثیر گذارند می توان به قیمت جهانی طلا، وجود انتظارات تورمی، نوسانات نرخ ارز، نوسانات شاخص سهام و تحریم های بین المللی اشاره کرد. قیمت سکه غیر قابل پیش بینی است و ممکن است با توجه به تحولات روز قیمت سکه صعودی و یا نزولی شود.

قیمت سکه، نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی پنجشنبه 15 اردیبهشت 1401

سکه امامی با افزایش ۰.۱۱ درصدی نسبت به ۴ روز پیش، ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان معامله شد.نیم سکه در بازار ۳ روز پیش نسبت به ۴ روز پیش، با ۵۰۰۰۰ تومان افزایش، ۷,۳۵۵,۰۰۰ تومان نرخ گذاری شد.ربع سکه با کاهش ۱.۳۱ درصدی نسبت به ۴ روز پیش، ۴,۲۵۲,۰۰۰ تومان معامله شد.هر سکه گرمی با افزایش ۱.۷۳ درصدی نسبت به ۴ روز پیش، ۲,۷۰۲,۰۰۰ تومان معامله شد

قیمت سکه

هر گرم طلا ۱۸ عیار در بازار ۳ روز پیش نسبت به ۴ روز پیش، با ۷۰۰ تومان کاهش، ۱,۲۹۶,۸۰۰ تومان نرخ گذاری شد.هر مثقال طلا 18 عیار در بازار ۳ روز پیش نسبت به ۴ روز پیش، با ۶۰۰۰ تومان کاهش، ۵,۶۱۴,۰۰۰ تومان نرخ گذاری شد.هر اونس طلا با افزایش ۱.۷ درصدی نسبت به روز قبل ، ۱,۹۰۱ معامله شد.

قیمت سکه امامی

۳ روز پیش سکه امامی برخلاف افت قبلی خود، رشد قیمت را تجربه کرد، بطوری که سکه امامی که ۴ روز پیش تا ۱۳,۱۸۵,۰۰۰ (سیزده میلیون و یکصد و هشتاد و پنج هزار) تومان رسیده بود، امروز - پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ مصادف با ۰۵ می ۲۰۲۲ - با رشد ۰.۱۱ درصدی به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ (سیزده میلیون و دویست هزار) تومان رسید.

قیمت نیم سکه

۳ روز پیش نیم سکه مانند ۴ روز پیش رشد قیمت را تجربه کرد. نیم سکه که ۴ روز پیش تا ۷,۳۰۵,۰۰۰ (هفت میلیون و سیصد و پنج هزار) تومان رسیده بود، امروز - پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ مصادف با ۰۵ می ۲۰۲۲ - با رشد ۰.۶۷ درصدی به ۷,۳۵۵,۰۰۰ (هفت میلیون و سیصد و پنجاه و پنج هزار) تومان رسید.

قیمت ربع سکه

۳ روز پیش ربع سکه برخلاف رشد قبلی با افت قیمت روبرو بوده است، بطوری که ربع سکه که ۴ روز پیش تا ۴,۳۰۸,۰۰۰ (چهار میلیون و سیصد و هشت هزار) تومان رسیده بود، امروز - پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ مصادف با ۰۵ می ۲۰۲۲ - با کاهش ۱.۳۱ درصدی به ۴,۲۵۲,۰۰۰ (چهار میلیون و دویست و پنجاه و دو هزار) تومان رسید.

قیمت سکه گرمی

۳ روز پیش هر سکه گرمی مانند ۴ روز پیش رشد قیمت را تجربه کرد. هر سکه گرمی که ۴ روز پیش تا ۲,۶۵۵,۰۰۰ (دو میلیون و ششصد و پنجاه و پنج هزار) تومان رسیده بود، امروز - پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ مصادف با ۰۵ می ۲۰۲۲ - با رشد ۱.۷۳ درصدی به ۲,۷۰۲,۰۰۰ (دو میلیون و هفتصد و دو هزار) تومان رسید.

 

قیمت سکه

اشکال مختلف معاملات سکه در بازارسکه در بازار سبزه میدان اغلب به دو شکل عمده یا همان معاملاتی و تک فروشی صورت می‌گیرد. معاملات عمده در قالب بسته‌بندی‌های ۱۰۰ تایی به بازار عرضه می‌شوند و قیمت این معاملات به نرخ مبادله سکه است یعنی بدون نرخ اجرت معامله می‌شوند؛ مانند خرید و فروش طلای آب شده.شکل رایج خرید و فروش سکه تک فروشی است که مردم با مراجعه به یک واحد عرضه سکه اقدام به معامله آن می‌کنند. البته در تک فروشی حتما اجرت کار از خریدار اخذ می‌شود.

گواهی سپرده سکه طلابه اوراق بهاداری که نشان می‌دهد مالک آن مقدار معینی سکه طلا در انبار بورس کالای ایران دارد، گواهی سپرده سکه طلا گفته می‌شود. دارنده با استفاده از این ورقه می‌تواند سکه مورد تایید انبار را که همان سکه بهار آزادی است خرید و فروش کند یا با مراجعه به به خزانه‌‌داری سکه‌های خود را تحویل بگیرد. در این معاملات اجرت و کارمزد کمتری پرداخت می‌شود و سهم اجرت آن یک چهارم تا یک هشتم معاملات فیزیکی سکه است.

همچنین دارنده برگه اوراق در صورت گم شدن یا به سرقت رفتن اوراقش نگرانی نخواهد داشت چرا که تحویل سکه تنها به دارنده برگه صورت می‌گیرد حال آنکه اگر طلای کسی دزدیده شود پیگیری آن بسیار دشوار خواهد بود. درنتیجه امنیت در معاملات اوراق به مراتب بیشتر از خرید و فروش فیزیکی سکه است.

از سوی دیگر برای فروش سکه در بازار سرمایه کار راحت‌تری در پیش است چرا که همواره خریداران آماده‌ای در بازار وجود دارند.اهمیت سال ضرب سکه طلا با طلا فرقی ندارد و اگر یک سکه طلا عتیقه نباشد قیمت آن براساس وزن و خلوص و اجرت تعیین می‌شود اما از آن‌جایی که در ایران اغلب خریداران تمایل به خرید سکه‌های تازه ضرب شده دارند قیمت سکه‌های جدید بیشتر است و به اصطلاح حباب قیمتی بیشتری از سایر سکه‌ها را تجربه خواهند کرد.

فروش آتی سکه‌قرارداد آتی به معنای بستن قرارداد برای تحویل کالا در ماههای بعد است. در این نوع قرارداد که یک قراراد دو طرفه است طرفین برای تضمین اجرایی شده آن مبلغی را نزد شخص امینی و در اینجا بورس کالا قرار می‌دهند تا انجام کامل معامله تضمین شود.

به بیان ساده‌تر در معامله آتی یک طرف با پرداخت پول امروزی یک کالا آن را چندی بعد دریافت می‌کنند. این روش با کاهش ریسک عملا به رونق اقتصادی منجر می‌شود. ویژگی اصلی این معاملات، معافیت مالیاتی، تخصیص سود بانکی به مبلغی که در اختیار مشتری است، امکان برداشت موجودی حساب و واریز روزانه سود و زیان به حساب مشتری است.

منبع: اقتصادنیوز

قیمت سکه امروز | قیمت سکه پنجشنبه 15 اردیبهشت 1401 ​

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

این خبر را از دست ندهید